Hodruša (prítok Malužinej)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hodruša
potok
Zdrojnica Zadná hoľa, Nízke Tatry
Ústie Malužiná, Malužiná
Dĺžka 8,8 km
Povodie Váh
Rád toku V.
Hydrologické poradie 4-21-01-047
Číslo recipienta 4-21-01-13401
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Hodruša je potok v hornom Liptove, v južnej časti okresu Liptovský Mikuláš.[1] Je to pravostranný prítok Malužinej, meria 8,8 km a je tokom V. rádu. Preteká územím NAPANT-u.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie v Nízkych Tatrách, v podcelku Kráľovohoľské Tatry, pramení na západnom svahu Zadnej hole (1 619,4 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 450 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv smerom na sever, esovito sa ohýba, sprava priberá prítok zo severného svahu Zadnej hole a prechodne tečie severozápadným smerom. Následne sa stáča na sever, preteká rovnomennou dolinou a v jej hornej časti postupne priberá niekoľko prítokov: najprv sprava spod Sedla pod Veľkým bokom (1 479 m n. m.), potom zľava z juhovýchodného svahu Domárky (1 463,9 m n. m.) a tiež pravostranný z južného svahu Veľkého boku (1 727,1 m n. m.). V strednej časti doliny pokračuje severozápadným smerom, sprava priberá prítok zo západného svahu Veľkého boku, zľava prítok zo severného svahu Domárky a na krátkom úseku tečie na sever. Potom preteká popri horárni Škarkétka na pravom brehu, pri ktorej priberá pravostranný prítok zo severoseverozápadného svahu Malého boku (1 534,3 m n. m.) a v dolnej časti doliny potom tečie západo-severozápadným smerom. Sprava následne priberá prítok z južného svahu Pukanca (1 302,5 m n. m.), zľava dva krátke prítoky z lokality Široká, opäť sprava prítok z juhojuhozápadného svahu Doliniek (1 273,1 m n. m.) a napokon zľava ďalší krátky prítok z lokality Široká. Potom už pokračuje k ústiu západným smerom, tečie popri horárni Predné na ľavom brehu a neďaleko nej, juhovýchodne od obce Malužiná, ústi v nadmorskej výške cca 804 m n. m. do potoka Malužiná.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-08-20]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-08-20]. Dostupné online.