Chopcovica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chopcovica
Potok
Zdrojnica Rovná hoľa, Nízke Tatry
Ústie Boca, Nižná Boca
Dĺžka 3,4 km
Povodie Váh
Hydrologické poradie 4-21-01-042
Číslo recipienta 4-21-01-13466
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Chopcovica je potok v hornom Liptove, v južnej časti okresu Liptovský Mikuláš. Je to ľavostranný prítok Boce, meria 3,4 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie v Nízkych Tatrách, pramení v podcelku Ďumbierske Tatry na východo-severovýchodnom svahu Rovnej hole (1 722,9 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 480 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Na hornom toku tečie severovýchodným smerom, pričom sa na krátkom úseku stráca v podzemí, následne sa oblúkom stáča na východ a sprava priberá prítok (1,3 km) pretekajúci Kráľovskou dolinou. Ďalej pokračuje opäť prechodne severovýchodným smerom, zľava priberá prítok spod Sedla Črchľa a oblúkom sa stáča smerom na východojuhovýchod. Zľava ďalej priberá prítok (900,4 m n. m.) z južného svahu Červenej (1 202,0 m n. m.), podteká cestu I. triedy č. 72 a preteká intravilánom obce Nižná Boca. Priamo v obci ústi v nadmorskej výške cca 835 m n. m. do Boce.

V pramennej oblasti tečie na krátkom úseku na území NAPANT-u, následne pokračuje po jeho hranici. Na dolnom toku preteká oblasťou horských lúk s početnými drevenými senníkmi.