Marije Cornelissenová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marije Cornelissenová
poslankyňa Európskeho parlamentu.
poslankyňa Európskeho parlamentu.
Narodenie9. marec 1974 (45 rokov)
Stiens, Holandsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Marije Cornelissenová

Marije Cornelissenová (* 9. marec 1974, Stiens, Holandsko) je holandská politička . V roku 2009 bola zvolená do Európskeho parlamentu.

Život pred politikou[upraviť | upraviť kód]

Marije Cornelissenová vyrástla v ľavicovej a feministickej rodine.[1] Už v mladom veku sa zúčastňovala na demonštráciách proti prítomnosti zbraní hromadného ničenia v Holandsku . Ako jediný ateistický študent absolvovala prísnu katolícku základnú školu. Na univerzite v Utrechte vyštudovala medzinárodné vzťahy, pričom sa špecializovala na štúdium konfliktov.

Politický život[upraviť | upraviť kód]

Od roku 1990 je aktívna v holandskej politickej strane GroenLinks. V rokoch 1996 a 1997 pracovala ako asistentka poslanca Nela van Dijka v oblasti práv žien. Okrem toho bola aktívna v Európskej strany zelených, kde ako holandský delegát v rokoch 1999 a 2006 koordinovala dialóg medzi stranami zelených východnej a západnej Európy. Medzi rokmi 2002 a 2003 participovala na demonštráciách proti vojne v Iraku v Holandsku. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004 bola na kandidátke strany GroenLinks na ôsmom mieste.

Až do roku 2009 pôsobila ako riaditeľka Antidiskriminačného úradu v provincii Severný Holland.

V roku 2009 bola znova kandidátkou do Európskeho parlamentu strany GroenLinks. Stranícky kongres ju umiestnil na tretie miesto kandidátky. Ako kandidátka do Európskeho parlamentu Cornelissenová zdôrazňovala témy sociálnej oblasti, emancipácie a antidiskriminácie. Rovnako obhajovala zvýšenú solidaritu medzi členskými štátmi Európskej únie. [1][2]

Po voľbách, kedy bola zvolená za poslankyňa Európskeho parlamentu, sa stala členkou Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť a Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci.[3] Je tiež podpredsedníčkou politickej skupiny Zelení - Európska slobodná aliancia v Európskom parlamente.

Marije Cornelissenová a Slovensko[upraviť | upraviť kód]

Ako poslankyňa Európskeho parlamentu sa zúčastnila 22. mája 2010 na historicky prvom bratislavskom Dúhovom PRIDE pochode za práva lesieb, gayov, bisexuálov a transgender osôb. V následnom rozhovore pre média vyjadrila svoj názor, že polícia nebola pripravená zabezpečiť bezpečnosť účastníkov pochodu.[4]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b Marije Cornelissen na Elsevier.nl
  2. Marije Cornelissen kandidaat voor Europa na youtube.com
  3. GroenLinks dik tevreden over verworven posities in Europarlement na groenlinks.nl
  4. Holandská europoslankyňa: Bratislava nebola bezpečná rozhovor s Marije Cornelissenovou na sme.sk

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Marije Cornelissen na anglickej Wikipédii.