Martin Dúbravka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Šablóna:Infobox Futbalový brankár

Martin Dúbravka (* 15. január 1989, Žilina) je slovenský futbalový brankár, ktorý pôsobí v Manchester United. Mimo Slovenska pôsobil na klubovej úrovni v Dánsku a v Česku, od roku 2018 pôsobí v Anglicku.

Dúbravka hral v prvom tíme vo svojej futbalovej kariére a to v MŠK Žilina, miesto kde sa aj narodil. Podarilo sa mu aj dostať sa do seniorskej reprezentácie po jeho výrazných výkonoch proti tímom v predkolách do Ligy majstrov UEFA 2009/2010. 30. januára 2014, podpísal 3 a polročný kontrakt s tímom dánskej najvyššej súťaže Esbjerg fB.

Klub (MŠK Žilina)[upraviť | upraviť zdroj]

Dúbravka hráva vo svojom tíme MŠK Žilina od roku 2008 teda od svojich 19. Hráva ako hlavný brankár a prebojoval sa s ním v roku 2010 do Ligy majstrov UEFA 2010/2011 po tom ako porazili AC Spartu Prahu súčtom výsledkov doma a vonku 3:0. Neskôr ho slovenský futbalový tréner Vladimír Weiss st. povolal do seniorskej reprezentácie.

Reprezentácia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2010 v kvalifikácia na Majstrovstvá Európy vo futbale 2012 v Poľsku a na Ukrajine sa prepracoval do seniorskej futbalovej reprezentácie ako tretí náhradný brankár po Jánovi Muchovi a Dušanovi Pernišovi, ktorý hrával v Škótskom prvoligovom Dundee United. Nakoniec sa dočkal až v roku 2014, kedy chytal prvý polčas proti Čiernej Hore. Nasledovali prípravné zápasy v roku 2016, respektíve 2017 proti Rakúsku a Švédsku na zimnom sústredení. Neskôr po zranení, dovtedy reprezentačnej jednotky Matúša Kozáčika, dostal Martin hneď 5 príležitostí v kvalifikácii na MS 2018 v Rusku. Vychytal víťazstvá proti Litve (2:1), Slovinsku (1:0) a Malte (3:0). Jeho zvyšné 2 excelentné výkony proti Anglicku a Škótsku bohužiaľ na výhru nestačili. V zápase proti Anglicku čelil hviezdam ako Harry Kane, Dele Alli alebo Marcus Rashford. Práve posledný menovaný strelil rozhodujúci druhý gól na 1:2. Zápas proti Škótsku bol poznačený červenou kartou, Martin predviedol v zápase niekoľko gólových zákrokov, avšak v 89.minúte ho prekonal nešťastným vlastným gólom Martin Škrtel

Úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

EFL Cup 2022/2023

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]