Slovenské národné futbalové mužstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovenské národné futbalové mužstvo
Znak národného mužstva
Základné informácie
PrezývkaSlovenskí sokoli[1]
AsociáciaSlovenský futbalový zväz
KonfederáciaUEFA (Európa)
TrénerČesko Pavel Hapal
KapitánMarek Hamšík
Najviac štartovMarek Hamšík (116)
Najlepší strelecMarek Hamšík (24)
Kód FIFASVK
Rebríček FIFA31. miesto (25. júl 2019)[2]
Najvyššia pozícia
v rebríčku FIFA
14. miesto (6. august 2015)
Najnižšia pozícia
v rebríčku FIFA
150. miesto (december 1993)
Dresy
Domáce farby
Hosťovské farby
Prvý zápas
Slovakia WW2 flag.png Slovensko 2 : 0 Nemecko Nacistické Nemecko
(Bratislava, Slovensko; 27. august, 1939)

Prvý zápas v novodobej histórii
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty 0 : 1 Slovensko Slovensko
(Dubaj, Spojené arabské emiráty; 2. február 1994)
Najvyššia výhra
Slovensko Slovensko 7 : 0 Lichtenštajnsko Lichtenštajnsko
(Bratislava, Slovensko; 8. september, 2004)
Slovensko Slovensko 7 : 0 San Maríno San Maríno
(Dubnica, Slovensko; 13. október 2007)
Slovensko Slovensko 7 : 0 San Maríno San Maríno
(Bratislava, Slovensko; 6. jún 2009)
Najvyššia prehra
Independent State of Croatia Chorvátsko 6 : 1 Slovensko Slovakia WW2 flag.png
(Záhreb, Chorvátsko; 8. september 1942)
Brazília Brazília 5 : 0 Slovensko Slovensko
(Fortaleza, Brazília; 22. február 1995)
Poľsko Poľsko 5 : 0 Slovensko Slovensko
(Zabrze, Poľsko; 7. jún 1995)
Majstrovstvá sveta
Účasti1 (Prvá v roku 2010)
Najlepší výsledokOsemfinále, 2010
Majstrovstvá Európy
Účasti1 (Prvá v roku 2016)
Najlepší výsledokOsemfinále, 2016

Slovenské národné futbalové mužstvo je národné mužstvo, ktoré reprezentuje Slovensko na medzinárodných futbalových podujatiach, ako majstrovstvá sveta alebo majstrovstvá Európy, a v medzinárodných zápasoch a turnajoch. Mužstvo je pod záštitou Slovenského futbalového zväzu (SFZ), ktorý je hlavným riadiacim orgánom futbalu na Slovensku. Domáci štadión mužstva je Národný futbalový štadión a hlavným trénerom je Čech Pavel Hapal. Slovenské národné futbalové mužstvo patrí medzi najmladšie futbalové mužstvá na svete spolu s českým národným futbalovým mužstvom, s ktorým do rozdelenia v roku 1993 tvorilo Česko-slovenské národné futbalové mužstvo.

Medzi najväčšie úspechy Slovenského národného mužstva patrí osemfinálová účasť na Majstrovstvách sveta v roku 2010. Slovensko sa kvalifikovalo na Majstrovstvá sveta vo futbale 2010 po víťazstve v kvalifikačnej skupine aj napriek dvom prehrám v zápasoch proti Slovinsku a postúpilo aj cez Taliansko, nad ktorým vyhralo 3 : 2. V ďalšom zápase však vypadlo po prehre s Holandskom 2 : 1. Bolo to prvýkrát, kedy tím hral na veľkej futbalovej súťaži. Reprezentácia bola tiež blízko k účasti na Majstrovstvách sveta vo futbale 2006, avšak prehrala so Španielskom v dvoch zápasoch (1 : 5 vonku a 1 : 1 doma). Reprezentácia dosiahla aj niekoľko pozoruhodných výsledkov, ako vyššie uvedené víťazstvo nad Talianskom na Majstrovstvách sveta 2010, ktoré bolo v tom čase držiteľom titulu alebo víťazstvo nad Ruskom v septembri 2010, ktoré dopomohlo k umiestneniu na 16. mieste v rebríčku FIFA. Aj napriek tomuto úspechu reprezentácia neskôr poklesla na hodnotení a s tým aj upadla jej forma. Reprezentácii sa neporadilo kvalifikovať na Majstrovstvá Európy vo futbale 2012 a v kvalifikačnej skupine skončili sa 4. mieste. Podobne neúspešne dopadla aj kvalifikácia na Majstrovstvá sveta vo futbale 2014 avšak potom nastal výrazný pokrok a mužstvo sa kvalifikovalo z druhého miesta na Majstrovstvá Európy vo futbale 2016. Prebehlo ho iba Španielsko, ktoré však tiež dokázali v domácom zápase Slováci zdolať (2:1). Na majstrovstvách Európy najskôr podľahli Walesu (1:2), následne zdolali Rusko (2:1) a uhrali cennú bezgólovú remízu so silným Anglickom, vďaka čomu postúpili do osemfinále. Tam síce podľahli hladko Nemecku (0:3) no zanechali dobrý dojem. Mužstvo predvádzalo sympatické výkony aj v nasledujúcej kvalifikácii na Majstrovstvá sveta vo futbale 2018, kam sa mu však napokon nepodarilo postúpiť. V skupine síce skončilo druhé za Anglickom, avšak malo spomedzi všetkých tímov z druhých miest najmenej bodov.

Tradičným rivalom Slovenska je Česko, s ktorým hrali dvakrát v kvalifikácii na Majstrovstvá sveta vo futbale 1998 v rokoch 1996 a 1997. Slovenské národné futbalové mužstvo najprv vyhralo domáci zápas 2 : 1 v Bratislave ale druhý v Prahe prehralo 3 : 0. Ďalší zápas sa konal až v roku 2002, kedy Slovensko podľahlo Česku 1 : 4. Nasledujúce dva vzájomné zápasy patrili do kvalifikácie na Majstrovstvá Európy vo futbale 2008, ktoré reprezentácia Slovenska prehrala 0 : 3 a 1 : 3. Ďalšie vzájomné zápasy patrili do kvalifikácie na Majstrovstvá sveta vo futbale 2010, a skončili výhrou 2 : 1 a remízou 2 : 2. Zatiaľ posledné 2 vzájomné zápasy patrili medzi prípravné. Slovensko najskôr Česku podľahlo na jeho pôde v novembri 2012 0:3, ale doma ho v marci 2015 zdolalo 1:0. Slovensko sa s Českom najbližšie stretne 2x na jeseň 2018 v rámci premiérového ročníka Ligy národov

História[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Česko-slovenské národné futbalové mužstvo
Slovenské národné futbalové mužstvo v roku 1940

Prvý oficiálny zápas mužstva prvej slovenskej republiky sa konal v Bratislave proti Nemecku dňa 27. augusta 1939. Slovensko tento zápas vyhralo 2–0. Po Druhej svetovej vojne sa národné mužstvo spojilo do tímu Česko-Slovenska, a na viac ako 50 rokov nehralo Slovensko zápasy ako nezávislá krajina. Počas tohto času Slovensko prispelo viacerými kľúčovými hráčmi do česko-slovenského tímu, ktorý vyhral Majstrovstvá Európy vo futbale 1976 (osem z jedenástich hráčov, ktorí vo finále porazili Západné Nemecko, boli Slováci).

Prvý oficiálny medzinárodný zápas Slovenska po rozdelení Česko-Slovenska sa konal dňa 2. februára 1994 v Dubaji, kde proti Spojeným arabským emirátom vyhrala Slovenská reprezentácia 1 : 0. Prvý domáci zápas sa konal v Bratisave dňa 20. apríla 1994, kedy Slovenská reprezentácia porazila Chorvátsko 4 : 1. Slovensko utrpelo od svojej nezávislosti najväčšiu prehru (6: 0) dňa 22. júna 1995 v Mendoze proti Argentíne. Naopak najväčšie víťazstvo (7 : 0) malo Slovensko dvakrát, v zápase proti Lichtenštajnsku v roku 2004 a v zápase proti San Marínu.

Slovensko hralo na veľkom šampionáte prvýkrát ako nezávislý tím v kvalifikácii na Majstrovstvá Európy vo futbale 1996, ale skončilo na treťom mieste za Rumunskom a Francúzskom. V kvalifikácii na Majstrovstvá sveta vo futbale 1998 skončilo Slovensko na štvrtom mieste vo svojej šesťčlennej kvalifikačnej skupine. Prvé štyri zápasy boli pre Slovenské národné futbalové mužstvo víťazné, pričom jeden z týchto zápasov hrali proti susednému Česku. Tieto víťazstvá pomohli k dovtedy najvyššiemu 17. miestu v rebríčku FIFA.

Slovenské národné futbalové mužstvo na Majstrovstvách sveta vo futbale 2010, pred zápasom proti Taliansku

Slovenské národné futbalové mužstvo sa prvýkrát zúčastnilo Majstrovstiev sveta vo futbale 2010 vo svojej histórii potom, ako ukončili kvalifikáciu na 1. mieste vo svojej kvalifikačnej skupine 3, pred Slovinskom, Českom, Severným Írskom a Poľskom. Dňa 14. októbra 2009 rozhodlo víťazstvo 1 : 0 v kvalifikačnom zápase proti Poľsku v Chorzówe.[3] Dňa 24. júna 2010 skončilo Slovensko druhé v skupine F po výhre nad vtedajším držiteľom titulu, Talianskom. Po 80 minútach zápasu bol stav 2 : 0 pre Slovensko. V 81. minúte však skórovalo Taliansko a v dvojminútovom nastavenom čase opäť, čo však nestačilo a zápas skončil víťazstvom Slovenska 3 : 2. Výsledok viedol k eliminácii Talianska, ktoré skončilo posledné v skupine.[4] Výsledok tohto zápasu mal tiež za následok, že obaja finalisti z predchádzajúcich majstrovstiev boli eliminovaní z prvého kola, prvé Taliansko a druhé Francúzsko.[5][6] Potom hralo Slovensko vo vyraďovacej fáze proti Holandsku, s ktorým prehralo 1 : 2 a nepomohol ani premenený pokutový kop Slovenska, po ktorom bol odpískaný koniec zápasu.[7]

V kvalifikácii na Majstrovstvá Európy vo futbale 2012 bolo Slovensko v skupine s Ruskom, Írskom, Arménskom, Macedónskom a Andorrou. Dobrý výsledok v Južnej Afrike dodal mužstvu sebavedomie pre kvalifikáciu, ktorá začala v septembri dvomi víťazstvami 1 : 0 nad Macedónskom na Štadióne Pasienky a Ruskom vonku, a dávala tak Slovensku dobrý začiatok. Avšak v októbri sa forma tímu zošmykla a Arménsko ľahko vyhralo 3 : 1. Lepší výsledok ako domáca remíza 1 : 1 proti Írsku sa nekonal. V tom čase Rusko viedlo v tabuľke s 9 bodmi so Slovenskom, Arménskom a Írskom v dvojbodovej strate.

Vo februári 2011 prekvapila prehra 1 : 2 v priateľskom zápase proti Luxembursku. V šesťbodovom zápase proti Írsku malo Slovensko bezgólový stav, aj keď malo lepšie šance na skórovanie. Oba tímy sa držali o dva body za Ruskom a vedúcim Arménskom o tri. O štyri dni neskôr zahralo Slovensko svoj najhorší zápas po dlhých rokoch. Po vytvorení šancí na skórovanie v bezgólovom prvom polčase, dostala reprezentácia Slovenska štyri góly od efektívneho a skvelého arménskeho tímu, ktorý definitívne ukončil istý postup Slovenska. V posledných dvoch zápasoch prehralo Slovensko s Ruskom 1 : 0, aj napriek tomu, že hralo oveľa lepšie ako proti Arménsku a v zápase proti Macedónsku remizovalo 1 : 1. Skončilo tak na priemernom štvrtom mieste, len so siedmimi gólmi na konte. Bolo to prvýkrát od kvalifikácie na Majstrovstvá Európy vo futbale 1996, kedy Slovensko skončilo v kvalifikácii s negatívnym gólovým rozdielom. Tréner Vladimír Weiss tak po štyroch rokoch ukončil svoju trénerskú pôsobnosť a nahradila ho trénerská dvojica Stanislav Griga a Michal Hipp. Obaja boli neskôr nahradení kvôli slabým výsledkom koncom júna bývalým futbalistom Česko-slovenského národného futbalového mužstva, Jánom Kozákom.

Štadión[upraviť | upraviť kód]

Súčasný reprezentačný štadión Antona Malatinského v Trnave.
Niekdajší reprezentačný štadión Tehelné pole v Bratislave

Slovenské národné futbalové mužstvo v súčasnosti používa tri štadióny na reprezentačné zápasy: Štadión pod Dubňom v Žiline, Štadión Pasienky v Bratislave a Štadión Antona Malatinského v Trnave. V minulosti boli niektoré domáce zápasy hrané na štadiónoch ako Všešportový areál a Štadión Lokomotíva v Košiciach, Štadión pod Zoborom v Nitre, Mestský futbalový štadión v Dubnici nad Váhom alebo Štadión Tatran v Prešove. Najväčší futbalový štadión na Slovensku štadión Antona Malatinského v Trnave. V júli 2013 bol zbúraný štadión Tehelné pole v Bratislave a na jeho mieste sa stavia nový štadión, ktorého kapacita bude 22 500 divákov. Ten bude novým národným štadiónom a jeho koniec výstavby ma byť do konca roka 2018.[8][9]

Poradové

číslo

Počet

zápasov

Štadión Prvý odohraný

medzinárodný zápas

Posledný odohraný

medzinárodný zápas

1. 51 Tehelné pole, Bratislava 27. august 1939 14. november 2009
2. 26 Štadión Antona Malatinského, Trnava 24. apríl 1996 6. september 2019
3. 21 Štadión pod Dubňom, Žilina 30. apríl 2003 17. november 2015
4. 9 Pasienky, Bratislava 18. august 1999 16. október 2012
5. 4 Všešportový areál, Košice 8. marec 1995 15. november 1995
6. 2 Štadión pod Zoborom, Nitra 27. marec 1996 24. máj 2000
Štadión Lokomotívy, Košice 19. august 1998 5. september 1998
Mestský štadión, Dubnica 8. september 1999 13. október 2007
9. 1 Štadión na Sihoti, Trenčín 5. september 2001
Štadión Tatran, Prešov 14. máj 2002
Štadión FC ViOn, Zlaté Moravce 26. marec 2008
NTC Senec, Senec 23. máj 2014

Dresy[upraviť | upraviť kód]

Dresy slovenskej futbalovej reprezentácie z roku 2007

Farby domácich dresov do roku 1993 boli modré, avšak v súčasnosti tím zmenil svoje domáce dresy na biele. Tím nosí buď súpravu bielych tričiek, trenírok a ponožiek alebo súpravu modrých tričiek, trenírok a ponožiek. V niektorých zápasoch sa používala aj kombinácia modrého trička a bielych trenírok. Oficiálnym sponzorom tričiek je firma Nike, ktorá má zmluvu od roku 2016.

Značka Obdobie
Francúzsko Le Coq Sportif 1993 – 1995
Taliansko Lotto 1995 – 1999
USA Nike 2000 – 2005
Nemecko Adidas 2006 – 2012
Nemecko Puma 2012 – 2016
USA Nike 2016 – ?

Majstrovstvá sveta[upraviť | upraviť kód]

Zostava Slovenska (biele dresy) v zápase Majstrovstiev sveta 2010 proti Taliansku
Rok Účasť Súpisky
Francúzsko 1998 Bez účasti
Kórejská republika Japonsko 2002 Bez účasti
Nemecko 2006 Bez účasti
Južná Afrika 2010 Vyradený v osemfinále s Holandskom súpiska
Brazília 2014 Bez účasti
Rusko 2018 Bez účasti
Celkom Účasť – 1x
Zlato – 0x, Striebro – 0x, Bronz – 0x

Kvalifikácia na Majstrovstvá sveta vo futbale 2018[upraviť | upraviť kód]

Mužstvo Z V R P GS GI +/- B
1. Anglicko Anglicko 10 8 2 0 18 3 +15 26
2. Slovensko Slovensko 10 6 0 4 17 7 +10 18
3. Škótsko Škótsko 10 5 3 2 17 12 +5 18
4. Slovinsko Slovinsko 10 4 3 3 12 7 +5 15
5. Litva Litva 10 1 3 6 7 20 −13 6
6. Malta Malta 10 0 1 9 3 25 −22 1

Kvalifikácia na Majstrovstvá sveta vo futbale 2014[upraviť | upraviť kód]

Kvalifikácia na Majstrovstvá sveta vo futbale 2010[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Majstrovstvá sveta vo futbale 2010 – Skupina F
Bližšie informácie v hlavnom článku: Majstrovstvá sveta vo futbale 2010 – Osemfinále

Majstrovstvá Európy[upraviť | upraviť kód]

Zostava Slovenska (modré dresy) v zápase Majstrovstiev Európy 2016 proti Nemecku
Rok Účasť Súpisky
Anglicko 1996 Bez účasti
Belgicko Holandsko 2000 Bez účasti
Portugalsko 2004 Bez účasti
Rakúsko Švajčiarsko 2008 Bez účasti
Poľsko Ukrajina 2012 Bez účasti
Francúzsko 2016 Vyradený v osemfinále s Nemeckom Súpiska
Európa 2020 Prebieha
Celkom Účasť – 1x
Zlato – 0x, Striebro – 0x, Bronz – 0x

Kvalifikácia na Majstrovstvá Európy 2020[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Kvalifikácia na Majstrovstvá Európy vo futbale 2020
Mužstvo Z V R P GS GI +/- B
1. Chorvátsko Chorvátsko 5 3 1 1 10 5 +5 10
2. Slovensko Slovensko 5 3 0 2 9 7 +2 9
3. Maďarsko Maďarsko 5 3 0 2 7 6 +1 9
4. Wales Wales 4 2 0 2 4 4 0 6
5. Azerbajdžan Azerbajdžan 5 0 1 4 5 13 −8 1

Kvalifikácia na Majstrovstvá Európy 2016[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Kvalifikácia na Majstrovstvá Európy vo futbale 2016
Bližšie informácie v hlavnom článku: Majstrovstvá Európy vo futbale 2016 – skupina B
Bližšie informácie v hlavnom článku: Majstrovstvá Európy vo futbale 2016 – vyraďovacia fáza

Štatistické údaje (uefa.com) (po anglicky)

Kvalifikácia na Majstrovstvá Európy 2012[upraviť | upraviť kód]

Tímové štatistiky[chýba zdroj][upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam zápasov slovenského národného futbalového mužstva
Brankár Ján Mucha
Kapitán a obranca Martin Škrtel
defenzívny stredopoliar Juraj Kucka
stredopoliar Marek Hamšík
ofenzívny stredopoliar Róbert Mak
útočník Adam Nemec

Nasledujúca tabuľka zobrazuje všetkých súperov Slovenského národného futbalového mužstva a ich zápasy k 9. septembra 2019.

Súper Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel
Alžírsko Alžírsko 1 0 1 0 1 1 0
Andorra Andorra 2 2 0 0 2 0 +2
Anglicko Anglicko 6 0 1 5 3 11 −8
Arménsko Arménsko 2 0 0 2 1 7 −6
Austrália Austrália 1 0 1 0 0 0 0
Azerbajdžan Azerbajdžan 7 6 0 1 17 5 +12
Belgicko Belgicko 3 0 2 1 3 4 -1
Bielorusko Bielorusko 3 2 0 1 7 2 +5
Bolívia Bolívia 2 2 0 0 3 0 +3
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 3 1 0 2 4 5 −1
Brazília Brazília 1 0 0 1 0 5 −5
Bulharsko Bulharsko 7 4 1 2 10 5 +5
Cyprus Cyprus 4 3 0 1 14 6 +8
Česko Česko 12 3 2 7 11 24 −13
Čierna Hora Čierna Hora 1 1 0 0 2 0 +2
Čile Čile 2 1 0 1 3 2 +1
Dánsko Dánsko 3 2 0 1 7 3 +4
Egypt Egypt 1 0 0 1 0 1 −1
Estónsko Estónsko 2 2 0 0 3 1 +2
Faerské ostrovy Faerské ostrovy 2 2 0 0 5 1 +4
Fínsko Fínsko 3 2 1 0 4 1 +3
Francúzsko Francúzsko 4 1 1 2 2 6 −4
Gibraltár Gibraltár 1 0 1 0 0 0 0
Grécko Grécko 5 1 1 3 4 6 −2
Gruzínsko Gruzínsko 1 1 0 0 3 1 +2
Guatemala Guatemala 1 1 0 0 1 0 +1
Holandsko Holandsko 3 0 1 2 2 5 −3
Chorvátsko Chorvátsko 14 2 3 9 17 37 −20
Irán Irán 2 1 0 1 6 6 0
Írsko Írsko 5 0 4 1 5 6 −1
Island Island 5 3 1 1 10 6 +4
Izrael Izrael 4 3 1 0 7 3 +4
Japonsko Japonsko 3 0 1 2 2 5 −3
Jordánsko Jordánsko 1 1 0 0 5 1 +4
Kamerun Kamerun 1 0 1 0 1 1 0
Kolumbia Kolumbia 3 0 1 2 0 2 −2
Kórejská republika Kórejská republika 1 0 1 0 0 0 0
Kostarika Kostarika 3 1 1 1 5 6 −1
Lichtenštajnsko Lichtenštajnsko 9 7 2 0 26 1 +25
Litva Litva 4 2 2 0 8 3 +5
Lotyšsko Lotyšsko 5 2 3 0 9 5 +4
Luxembursko Luxembursko 5 4 0 1 15 5 +10
Macedónsko Macedónsko 8 6 2 0 16 3 +13
Maďarsko Maďarsko 6 4 2 0 7 2 +5
Malta Malta 8 7 1 0 21 3 +18
Maroko Maroko 2 0 0 2 2 4 −2
Moldavsko Moldavsko 2 2 0 0 5 2 +3
Nemecko Nemecko 11 3 0 8 12 25 −13
Nórsko Nórsko 3 1 0 2 1 3 −2
Nový Zéland Nový Zéland 1 0 1 0 1 1 0
Paraguaj Paraguaj 1 0 0 1 0 2 −2
Peru Peru 1 0 0 1 1 2 −1
Poľsko Poľsko 8 4 1 3 12 13 −1
Portugalsko Portugalsko 4 0 1 3 1 7 −6
Rakúsko Rakúsko 4 1 2 1 3 4 −1
Rumunsko Rumunsko 11 1 5 5 12 20 −8
Rusko Rusko 9 3 3 3 8 8 0
San Maríno San Maríno 4 4 0 0 22 1 +21
Saudská Arábia Saudská Arábia 1 0 1 0 1 1 0
Severné Írsko Severné Írsko 4 2 1 1 4 2 +2
Slovinsko Slovinsko 6 1 2 3 3 6 −3
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty 3 3 0 0 5 2 +3
Srbsko a Čierna Hora Srbsko a Čierna Hora 1 0 0 1 0 2 −2
Škótsko Škótsko 2 1 0 1 3 1 +2
Španielsko Španielsko 6 1 1 4 6 15 −9
Švajčiarsko Švajčiarsko 3 2 0 1 4 4 0
Švédsko Švédsko 5 0 3 2 2 5 −3
Taliansko Taliansko 2 1 0 1 3 5 −2
Thajsko Thajsko 2 1 1 0 4 3 +1
Turecko Turecko 6 1 1 4 3 8 −5
Ukrajina Ukrajina 8 2 3 3 10 9 +1
USA USA 1 1 0 0 1 0 +1
Uzbekistan Uzbekistan 1 1 0 0 4 1 +3
Wales Wales 4 1 0 3 8 9 −1
Juhoslávia Juhoslávia 2 0 1 1 1 3 −2
Spolu 288 117 66 105 414 365 +49

Tímové štatistiky - neoficiálne zápasy[chýba zdroj][upraviť | upraviť kód]

Nasledujúca tabuľka zobrazuje neoficiálnych súperov Slovenského národného futbalového mužstva a v priateľských zápasoch k 12. januára 2017.

Súper Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel
Argentína Argentína 1 0 0 1 0 6 −6
Bahrajn Bahrajn 1 0 0 1 0 2 −2
Bolívia Bolívia 1 0 0 1 0 2 −2
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 1 0 0 1 0 1 −1
Čína Čína 1 1 0 0 3 2 +1
Gruzínsko Gruzínsko 1 0 0 1 0 2 −2
Libanon Libanon 1 0 0 1 1 2 −1
Litva Litva 2 1 1 0 3 2 +1
Lotyšsko Lotyšsko 1 1 0 0 3 1 +2
Malajzia Malajzia 1 1 0 0 2 0 +2
Mexiko Mexiko 1 0 0 1 2 5 −3
Moldavsko Moldavsko 1 0 0 1 0 2 −2
Peru Peru 1 0 0 1 0 1 −1
Rumunsko Rumunsko 1 0 1 0 2 2 0
Slovinsko Slovinsko 1 1 0 0 2 0 +2
Švédsko Švédsko 1 0 0 1 0 6 −6
Uganda Uganda 1 0 0 1 1 3 −2
Spolu 18 5 2 11 19 39 −20

Zloženie družstva[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam futbalových reprezentantov Slovenska

Hráčska zostava[upraviť | upraviť kód]

Reprezentačné zápasy a góly, a klubová príslušnosť sú aktualizované k 09.09.2019

Aktuálne povolaní hráči[upraviť | upraviť kód]

Nasledujúcich 25 hráčov nominoval reprezentačný tréner Pavel Hapal do zostavy na kvalifikačný dvojzápas proti Chorvátsku a proti Maďarsku v dňoch 6. a 9. septembra 2019.

Pozícia Hráč Dátum narodenia (vek) Reprezentačné štarty Góly Klub
B Martin Dúbravka 15. január 1989 (30 rokov) 20 0 Anglicko Newcastle United
B Matúš Kozáčik 27. december 1983 (35 rokov) 29 0 Česko FC Viktoria Plzeň
B Marek Rodák 13. december 1996 (22 rokov) 0 0 Anglicko Fulham FC
B Dominik Greif 6. apríl 1997 (22 rokov) 1 0 Slovensko ŠK Slovan Bratislava
O Peter Pekarík 30. október 1986 (32 rokov) 88 2 Nemecko Hertha Berlín
O Ľubomír Šatka 2. december 1995 (23 rokov) 8 0 Poľsko Lech Poznaň
O Milan Škriniar 11. február 1995 (24 rokov) 28 0 Taliansko Inter Miláno
O Denis Vavro 10. apríl 1996 (23 rokov) 5 0 Taliansko Lazio Rím
O Martin Valjent 11. december 1995 (23 rokov) 2 0 Španielsko RCD Mallorca
O Dávid Hancko 13. december 1997 (21 rokov) 9 1 Česko Sparta Praha
O Róbert Mazáň 9. február 1994 (25 rokov) 7 0 Španielsko CD Tenerife
Z Stanislav Lobotka 25. november 1994 (24 rokov) 19 3 Španielsko Celta Vigo
Z Patrik Hrošovský 22. apríl 1992 (27 rokov) 23 0 Belgicko K.R.C. Genk
Z Ján Greguš 29. január 1991 (28 rokov) 25 3 USA Minnesota United
Z Juraj Kucka 26. február 1987 (32 rokov) 69 8 Taliansko Parma Calcio
Z Matúš Bero 6. september 1995 (24 rokov) 9 0 Holandsko Vitesse Arnhem
Z Marek Hamšík Captain 27. júl 1987 (32 rokov) 116 24 Čína Talien Ifang
Z Ondrej Duda 5. december 1994 (24 rokov) 34 5 Nemecko Hertha Berlín
Z László Bénes 9. september 1997 (22 rokov) 2 0 Nemecko Borussia Mönchengladbach
Z Albert Rusnák 7. júl 1994 (25 rokov) 22 5 USA Real Salt Lake
Z Róbert Mak 8. marec 1991 (28 rokov) 56 12 Rusko Zenit Petrohrad
Z Lukáš Haraslín 26. máj 1996 (23 rokov) 4 1 Poľsko Lechia Gdansk
Ú Pavol Šafranko 16. november 1994 (24 rokov) 3 0 Rumunsko Sepsi OSK
Ú Róbert Boženík 18. november 1999 (19 rokov) 4 1 Slovensko MŠK Žilina
Ú Michal Ďuriš 1. jún 1988 (31 rokov) 44 5 Cyprus Anorthosis Famagusta

Náhradníci[upraviť | upraviť kód]

Nasledujúcich 11 náhradníkov nominoval reprezentačný tréner Pavel Hapal do zostavy na kvalifikačný dvojzápas proti Chorvátsku a proti Maďarsku v dňoch 6. a 9. septembra 2019.

Pozícia Hráč Dátum narodenia (vek) Reprezentačné štarty Góly Klub
O Kristián Koštrna 15. december 1993 (25 rokov) 0 0 Slovensko FC DAC 1904 Dunajská Streda
O Branislav Niňaj 17. máj 1994 (25 rokov) 2 0 Holandsko Fortuna Sittard
O Lukáš Štetina 28. júl 1991 (28 rokov) 3 1 Česko AC Sparta Praha
Z Branislav Sluka 23. január 1999 (20 rokov) 0 0 Slovensko MŠK Žilina
Z Jakub Považanec 31. január 1991 (28 rokov) 0 0 Česko FK Baumit Jablonec
Z Erik Pačinda 9. máj 1989 (30 rokov) 4 1 Poľsko Korona Kielce
Z Nikolas Špalek 12. február 1997 (22 rokov) 0 0 Taliansko Brescia Calcio
Z Miroslav Stoch 19. október 1989 (29 rokov) 60 6 Grécko PAOK Solún
Z Jaroslav Mihalík 27. júl 1994 (25 rokov) 6 1 Poľsko KS Cracovia Krakov
Ú Róbert Pich 12. november 1988 (30 rokov) 0 0 Poľsko Slask Vroclav
Ú Samuel Mráz 13. máj 1997 (22 rokov) 2 1 Taliansko Empoli FC

Realizačný tím[upraviť | upraviť kód]

Aktualizované k 09. 09. 2019.

Hráčske štatistiky[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rekordy slovenského národného futbalového mužstva

Hráči označení tučným písmom sú stále aktívni.

Aktualizované k 09. 09. 2019.

Hráči s najväčším počtom odohraných zápasov[upraviť | upraviť kód]

# Hráč Vek Roky Zápasy Góly
1. Marek Hamšík 32 2007 – súčasnosť 116 24
2. Miroslav Karhan 43 1995 – 2011 107 14
3. Martin Škrtel 34 2004 – 2018 103 6
4. Ján Ďurica 37 2004 – 2017 91 4
5. Peter Pekarík 32 2006 – súčasnosť 88 2
6. Róbert Vittek 37 2001 – 2016 82 23
7. Juraj Kucka 32 2008 – súčasnosť 69 8
8. Vladimír Weiss 29 2009 – 2018 67 7
9. Stanislav Šesták 36 2004 – 2016 66 13
10. Filip Hološko 35 2005 – 2015 65 8
11. Tomáš Hubočan 34 2006 – 2018 64 0
12. Miroslav Stoch 29 2009 – súčasnosť 60 6
13. Szilárd Németh 42 1996 – 2006 58 22
Radoslav Zabavník 39 2003 – 2012 58 1

Hráči s najväčším počtom gólov na konte[upraviť | upraviť kód]

# Hráč Vek Roky Góly Zápasy Priemer gólov za zápas
1. Marek Hamšík 32 2007 – súčasnosť 24 116 0,21
2. Róbert Vittek 37 2001 – 2016 23 82 0,28
3. Szilárd Németh 42 1996 – 2006 22 58 0,37
4. Marek Mintál 42 2002 – 2009 14 45 0,31
Miroslav Karhan 43 1995 – 2011 14 107 0,13
6. Stanislav Šesták 36 2004 – 2016 13 66 0,20
Adam Nemec 34 2006 – 2018 13 42 0,31
8. Peter Dubovský 28 1994 – 2000 12 33 0,36
Róbert Mak 28 2013 – súčasnosť 12 56 0,20
10. Tibor Jančula 50 1995 – 2001 9 29 0,31
Ľubomír Reiter 44 2001 – 2005 9 28 0,32
Martin Jakubko 39 2004 – 2015 9 41 0,22
13. Filip Hološko 35 2005 – 2015 8 65 0,12
Juraj Kucka 32 2008 – súčasnosť 8 69 0,12
15. Filip Šebo 35 2006 – 2011 7 15 0,47
Jaroslav Timko 53 1994 – 1997 7 18 0,39
Dušan Tittel 52 1994 – 1998 7 44 0,16
Vladimír Weiss 29 2009 – 2018 7 67 0,10

Tréneri[upraviť | upraviť kód]

Aktualizované k 09. 09. 2019.

1939 - 1944[upraviť | upraviť kód]

Meno Obdobie Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel Počet bodov Priemer počtu bodov na zápas
Slovensko Vojtech Závodský 27. august 1939 1 1 0 0 2 0 +2 3 3,00
Slovensko Rudolf Hanák 3. december 19396. jún 1940 2 1 0 1 5 4 +1 3 1,50
Slovensko Štefan Priboj 15. september 194012. október 1941 4 0 1 3 5 10 –5 1 0,08
Slovensko Štefan Čambal 7. december 19417. jún 1942 2 0 0 2 1 6 –5 0 0,00
Slovensko Ferdinand Daučík 23. august 19429. apríl 1944 7 1 1 5 10 24 –14 4 0,19
Spolu 16 3 2 11 23 44 –21 11 0,69

od roku 1993 po súčasnosť[upraviť | upraviť kód]

Meno Obdobie Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel Priemer počtu bodov na zápas
Slovensko Jozef Vengloš 6. apríl 1993 – 15. jún 1995 16 5 4 7 21 30 –9 1,19
Slovensko Jozef Jankech 4. júl 1995 – 23. október 1998 34 18 6 10 51 33 +18 1,76
Slovensko Dušan Radolský[10] 10. november 1998 1 0 0 1 1 3 –2 0,00
Slovensko Dušan Galis 1. január 1999 – 23. február 1999  –   –   –   –   –   –   – 
Slovensko Jozef Adamec 26. február 1999 – 30. november 2001 34 13 11 10 38 31 +7 1,47
Slovensko Anton Dragúň[11] 17. november 1999 – 25. november 1999 4 1 0 3 2 7 –5 0,25
Slovensko Ladislav Jurkemik 15. január 2002 – 31. december 2003 19 6 5 8 27 26 +1 1,21
Slovensko Dušan Galis 1. január 2004 – 12. október 2006 31 12 12 7 53 36 +17 1,55
Slovensko Ján Kocian 2. november 2006 – 30. jún 2008 17 5 3 9 30 28 +2 1,10
Slovensko Vladimír Weiss 1. august 2008 – 31. január 2012 40 16 8 16 56 53 +3 1,40
Slovensko Michal Hipp[12] 29. február 2012 1 1 0 0 2 1 +1 3,00
Slovensko Stanislav Griga, Slovensko Michal Hipp 26. apríl 2012 – 14. jún 2013 12 3 4 5 11 14 –3 0,92
Slovensko Ján Kozák 2. júl 201314. október 2018 54 29 10 15 80 48 +32 1,73
Slovensko Štefan Tarkovič[13] 16. október 2018  1 0 1 0 1 1 0 1,00
Česko Pavel Hapal 22. október 2018 – súčasnosť 8 5 0 3 18 10 +8 1,71
Spolu 272 114 64 94 391 321 +70 1,46

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. SLOVENSKÍ SOKOLI [online]. futbalsfz.sk, [cit. 2016-06-01]. Dostupné online.
 2. http://www.fifa.com/worldranking/rankingtable/index.html?intcmp=fifacom_hp_module_ranking
 3. Thrilling win in the snow [online]. ESPN, 14. október 2009, [cit. 2009-10-15]. Dostupné online.
 4. Champions dumped out [online]. ESPN, 24. jún 2010. Dostupné online.
 5. Italy eliminated from World Cup in 1st round [online]. AP, 24. jún 2010. Dostupné online.
 6. Italy and France make unwanted history [online]. AFP, 24. jún 2010. Dostupné online.
 7. Robben rocks Slovakia [online]. ESPN Soccernet, 28. jún 2010, [cit. 2010-08-18]. Dostupné online.
 8. Pozrite si všetky vizualizácie národného štadióna [online]. etrend.sk, 2013-07-11, [cit. 2014-02-08]. Dostupné online.
 9. Nový štadión na Tehelnom poli má stáť do roku 2016 [online]. bratislavskenoviny.sk, [cit. 2013-11-03]. Dostupné online.
 10. Viedol tím v zápase proti Poľsku dňa 10. novembra 1998 ako dočasny tréner
 11. Ako asistent trénera viedol tím, počas turné v Strednej a Južnej Amerike
 12. Viedol tím v zápase proti Turecku dňa 29. februára 2012 ako dočasný tréner
 13. Viedol tím v zápase proti Švédsku dňa 16. októbra 2018 ako dočasný tréner

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Slovakia national football team na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).