Slovenské národné futbalové mužstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slovenské národné futbalové mužstvo
Znak národného mužstva
Základné informácie
PrezývkaSlovenskí sokoli[1]
AsociáciaSlovenský futbalový zväz
KonfederáciaUEFA (Európa)
TrénerTaliansko Francesco Calzona
KapitánMilan Škriniar
Najviac štartovMarek Hamšík (138)
Najlepší strelecMarek Hamšík (26)
Kód FIFASVK
Rebríček FIFA45. miesto (30. november 2023)[2]
Najvyššia pozícia
v rebríčku FIFA
14. miesto (6. august 2015)
Najnižšia pozícia
v rebríčku FIFA
150. miesto (december 1993)
Dresy
Domáce farby
Hosťovské farby
Prvý zápas
Slovensko 2 : 0 Nemecko Nacistické Nemecko
(Bratislava, Slovensko; 27. august, 1939)

Prvý zápas v novodobej histórii
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty 0 : 1 Slovensko Slovensko
(Dubaj, Spojené arabské emiráty; 2. február 1994)
Najvyššia výhra
Slovensko Slovensko 7 : 0 Lichtenštajnsko Lichtenštajnsko
(Bratislava, Slovensko; 8. september, 2004)
Slovensko Slovensko 7 : 0 San Maríno San Maríno
(Dubnica, Slovensko; 13. október 2007)
Slovensko Slovensko 7 : 0 San Maríno San Maríno
(Bratislava, Slovensko; 6. jún 2009)
Najvyššia prehra
Argentína Argentína 6 : 0 Slovensko Slovensko
(Bratislava, Slovensko; 22. jún 1995)
Švédsko Švédsko 6 : 0 Slovensko Slovensko
(Abú Zabí, Spojené arabské emiráty; 12. január 2017)
Majstrovstvá sveta
Účasti1 (Prvá v roku 2010)
Najlepší výsledokOsemfinále, 2010
Majstrovstvá Európy
Účasti2 (Prvá v roku 2016)
Najlepší výsledokOsemfinále, 2016

Slovenské národné futbalové mužstvo je národné mužstvo, ktoré reprezentuje Slovensko na medzinárodných futbalových podujatiach, ako majstrovstvá sveta alebo majstrovstvá Európy, a v medzinárodných zápasoch a turnajoch. Mužstvo je pod záštitou Slovenského futbalového zväzu (SFZ), ktorý je hlavným riadiacim orgánom futbalu na Slovensku. Domáci štadión mužstva je Národný futbalový štadión a hlavným trénerom je Talian Francesco Calzona. Slovenské národné futbalové mužstvo patrí medzi najmladšie futbalové mužstvá na svete spolu s českým národným futbalovým mužstvom, s ktorým do rozdelenia v roku 1993 tvorilo Česko-slovenské národné futbalové mužstvo.

Medzi najväčšie úspechy Slovenského národného mužstva patrí osemfinálová účasť na Majstrovstvách sveta v roku 2010. Slovensko sa kvalifikovalo na Majstrovstvá sveta vo futbale 2010 po víťazstve v kvalifikačnej skupine aj napriek dvom prehrám v zápasoch proti Slovinsku a postúpilo aj cez Taliansko, nad ktorým vyhralo 3 : 2. V ďalšom zápase však vypadlo po prehre s Holandskom 2 : 1. Bolo to prvýkrát, kedy tím hral na veľkej futbalovej súťaži. Reprezentácia bola tiež blízko k účasti na Majstrovstvách sveta vo futbale 2006, avšak prehrala so Španielskom v dvoch zápasoch (1 : 5 vonku a 1 : 1 doma). Reprezentácia dosiahla aj niekoľko pozoruhodných výsledkov, ako vyššie uvedené víťazstvo nad Talianskom na Majstrovstvách sveta 2010, ktoré bolo v tom čase držiteľom titulu alebo víťazstvo nad Ruskom v septembri 2010, ktoré dopomohlo k umiestneniu na 16. mieste v rebríčku FIFA. Aj napriek tomuto úspechu reprezentácia neskôr poklesla na hodnotení a s tým aj upadla jej forma. Reprezentácii sa neporadilo kvalifikovať na Majstrovstvá Európy vo futbale 2012 a v kvalifikačnej skupine skončili sa 4. mieste. Podobne neúspešne dopadla aj kvalifikácia na Majstrovstvá sveta vo futbale 2014 avšak potom nastal výrazný pokrok a mužstvo sa kvalifikovalo z druhého miesta na Majstrovstvá Európy vo futbale 2016. Prebehlo ho iba Španielsko, ktoré však tiež dokázali v domácom zápase Slováci zdolať (2:1). Na majstrovstvách Európy najskôr podľahli Walesu (1:2), následne zdolali Rusko (2:1) a uhrali cennú bezgólovú remízu so silným Anglickom, vďaka čomu postúpili do osemfinále. Tam síce podľahli hladko Nemecku (0:3) no zanechali dobrý dojem. Mužstvo predvádzalo sympatické výkony aj v nasledujúcej kvalifikácii na Majstrovstvá sveta vo futbale 2018, kam sa mu však napokon nepodarilo postúpiť. V skupine síce skončilo druhé za Anglickom, avšak malo spomedzi všetkých tímov z druhých miest najmenej bodov.

Tradičným rivalom Slovenska je Česko, s ktorým hrali dvakrát v kvalifikácii na Majstrovstvá sveta vo futbale 1998 v rokoch 1996 a 1997. Slovenské národné futbalové mužstvo najprv vyhralo domáci zápas 2 : 1 v Bratislave ale druhý v Prahe prehralo 3 : 0. Ďalší zápas sa konal až v roku 2002, kedy Slovensko podľahlo Česku 1 : 4. Nasledujúce dva vzájomné zápasy patrili do kvalifikácie na Majstrovstvá Európy vo futbale 2008, ktoré reprezentácia Slovenska prehrala 0 : 3 a 1 : 3. Ďalšie vzájomné zápasy patrili do kvalifikácie na Majstrovstvá sveta vo futbale 2010, a skončili výhrou 2 : 1 a remízou 2 : 2. Zatiaľ posledné 2 vzájomné zápasy patrili medzi prípravné. Slovensko najskôr Česku podľahlo na jeho pôde v novembri 2012 0:3, ale doma ho v marci 2015 zdolalo 1 : 0. Slovensko sa s Českom najbližšie stretlo 2x na jeseň 2018 v rámci premiérového ročníka Ligy národov v ktorom prehralo oba zápasy doma 1 : 2 a vonku 1 : 0.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Česko-slovenské národné futbalové mužstvo
Slovenské národné futbalové mužstvo v roku 1940

Prvý oficiálny zápas mužstva prvej slovenskej republiky sa konal v Bratislave proti Nemecku dňa 27. augusta 1939. Slovensko tento zápas vyhralo 2–0. Po Druhej svetovej vojne sa národné mužstvo spojilo do tímu Česko-Slovenska, a na viac ako 50 rokov nehralo Slovensko zápasy ako nezávislá krajina. Počas tohto času Slovensko prispelo viacerými kľúčovými hráčmi do česko-slovenského tímu, ktorý vyhral Majstrovstvá Európy vo futbale 1976 (osem z jedenástich hráčov, ktorí vo finále porazili Západné Nemecko, boli Slováci).

Prvý oficiálny medzinárodný zápas Slovenska po rozdelení Česko-Slovenska sa konal dňa 2. februára 1994 v Dubaji, kde proti Spojeným arabským emirátom vyhrala Slovenská reprezentácia 1 : 0. Prvý domáci zápas sa konal v Bratislave dňa 20. apríla 1994, kedy Slovenská reprezentácia porazila Chorvátsko 4 : 1. Slovensko utrpelo od svojej nezávislosti najväčšiu prehru (6: 0) dňa 22. júna 1995 v Mendoze proti Argentíne. Naopak najväčšie víťazstvo (7 : 0) malo Slovensko dvakrát, v zápase proti Lichtenštajnsku v roku 2004 a v zápase proti San Marínu.

Slovensko hralo na veľkom šampionáte prvýkrát ako nezávislý tím v kvalifikácii na Majstrovstvá Európy vo futbale 1996, ale skončilo na treťom mieste za Rumunskom a Francúzskom. V kvalifikácii na Majstrovstvá sveta vo futbale 1998 skončilo Slovensko na štvrtom mieste vo svojej šesťčlennej kvalifikačnej skupine. Prvé štyri zápasy boli pre Slovenské národné futbalové mužstvo víťazné, pričom jeden z týchto zápasov hrali proti susednému Česku. Tieto víťazstvá pomohli k dovtedy najvyššiemu 17. miestu v rebríčku FIFA. Mužstvo napokon nebolo úspešné, na konci kvalifikácie prehralo v Juhoslávií a aj v Česku.[3]

Slovenské národné futbalové mužstvo na Majstrovstvách sveta vo futbale 2010, pred zápasom proti Taliansku

Slovenské národné futbalové mužstvo sa prvýkrát zúčastnilo Majstrovstiev sveta vo futbale 2010 vo svojej histórii potom, ako ukončili kvalifikáciu na 1. mieste vo svojej kvalifikačnej skupine 3, pred Slovinskom, Českom, Severným Írskom a Poľskom. Dňa 14. októbra 2009 rozhodlo víťazstvo 1 : 0 v kvalifikačnom zápase proti Poľsku v Chorzówe.[4] Dňa 24. júna 2010 skončilo Slovensko druhé v skupine F po výhre nad vtedajším držiteľom titulu, Talianskom. Po 80 minútach zápasu bol stav 2 : 0 pre Slovensko. V 81. minúte však skórovalo Taliansko a v dvojminútovom nastavenom čase opäť, čo však nestačilo a zápas skončil víťazstvom Slovenska 3 : 2. Výsledok viedol k eliminácii Talianska, ktoré skončilo posledné v skupine.[5] Výsledok tohto zápasu mal tiež za následok, že obaja finalisti z predchádzajúcich majstrovstiev boli eliminovaní z prvého kola, prvé Taliansko a druhé Francúzsko.[6][7] Potom hralo Slovensko vo vyraďovacej fáze proti Holandsku, s ktorým prehralo 1 : 2 a nepomohol ani premenený pokutový kop Slovenska, po ktorom bol odpískaný koniec zápasu.[8]

V kvalifikácii na Majstrovstvá Európy vo futbale 2012 bolo Slovensko v skupine s Ruskom, Írskom, Arménskom, Macedónskom a Andorrou. Dobrý výsledok v Južnej Afrike dodal mužstvu sebavedomie pre kvalifikáciu, ktorá začala v septembri dvomi víťazstvami 1 : 0 nad Macedónskom na Štadióne Pasienky a Ruskom vonku, a dávala tak Slovensku dobrý začiatok. Avšak v októbri sa forma tímu zošmykla a Arménsko ľahko vyhralo 3 : 1. Lepší výsledok ako domáca remíza 1 : 1 proti Írsku sa nekonal. V tom čase Rusko viedlo v tabuľke s 9 bodmi so Slovenskom, Arménskom a Írskom v dvojbodovej strate.

Vo februári 2011 prekvapila prehra 1 : 2 v priateľskom zápase proti Luxembursku. V šesťbodovom zápase proti Írsku malo Slovensko bezgólový stav, aj keď malo lepšie šance na skórovanie. Oba tímy sa držali o dva body za Ruskom a vedúcim Arménskom o tri. O štyri dni neskôr zahralo Slovensko svoj najhorší zápas po dlhých rokoch. Po vytvorení šancí na skórovanie v bezgólovom prvom polčase, dostala reprezentácia Slovenska štyri góly od efektívneho a skvelého arménskeho tímu, ktorý definitívne ukončil istý postup Slovenska. V posledných dvoch zápasoch prehralo Slovensko s Ruskom 1 : 0, aj napriek tomu, že hralo oveľa lepšie ako proti Arménsku a v zápase proti Macedónsku remizovalo 1 : 1. Skončilo tak na priemernom štvrtom mieste, len so siedmimi gólmi na konte. Bolo to prvýkrát od kvalifikácie na Majstrovstvá Európy vo futbale 1996, kedy Slovensko skončilo v kvalifikácii s negatívnym gólovým rozdielom. Tréner Vladimír Weiss tak po štyroch rokoch ukončil svoju trénerskú pôsobnosť a nahradila ho trénerská dvojica Stanislav Griga a Michal Hipp. Obaja boli neskôr nahradení kvôli slabým výsledkom koncom júna bývalým futbalistom Česko-slovenského národného futbalového mužstva, Jánom Kozákom.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Reprezentačný štadión Antona Malatinského v Trnave.
Reprezentačný štadión Tehelné pole v Bratislave (stará fotka)

Slovenské národné futbalové mužstvo v súčasnosti používa dva štadióny na reprezentačné zápasy: Tehelné pole v Bratislave a Štadión Antona Malatinského v Trnave. V minulosti boli niektoré domáce zápasy hrané na štadiónoch ako Štadión pod Dubňom v Žiline, Všešportový areál a Štadión Lokomotíva v Košiciach, Štadión pod Zoborom v Nitre, Mestský futbalový štadión v Dubnici nad Váhom alebo Štadión Tatran v Prešove. Najväčší futbalový štadión na Slovensku štadión Antona Malatinského v Trnave. V júli 2013 bol zbúraný štadión Tehelné pole v Bratislave a na jeho mieste sa postavil nový štadión, ktorého kapacita je 22 500 divákov. Slovenská reprezentácia tu odohrala svoj prvý zápas 13.októbra 2019, keď v prípravnom zápase s Paraguajom sa zrodila remíza 1:1. Prvý gól Slovenska na novom štadióne strelil Róbert Boženík.[9][10]

Poradové

číslo

Počet

zápasov

Štadión Prvý odohraný

medzinárodný zápas

Posledný odohraný

medzinárodný zápas

1. 61 Tehelné pole, Bratislava 27. august 1939 16. november 2023
2. 36 Štadión Antona Malatinského, Trnava 24. apríl 1996 23. marec 2023
3. 21 Štadión pod Dubňom, Žilina 30. apríl 2003 17. november 2015
4. 9 Pasienky, Bratislava 18. august 1999 16. október 2012
5. 4 Všešportový areál, Košice 8. marec 1995 15. november 1995
6. 2 Štadión pod Zoborom, Nitra 27. marec 1996 24. máj 2000
Štadión Lokomotívy, Košice 19. august 1998 5. september 1998
Mestský štadión, Dubnica 8. september 1999 13. október 2007
9. 1 Štadión na Sihoti, Trenčín 5. september 2001
Štadión Tatran, Prešov 14. máj 2002
Štadión FC ViOn, Zlaté Moravce 26. marec 2008
NTC Senec, Senec 23. máj 2014

Dresy[upraviť | upraviť zdroj]

Dresy slovenskej futbalovej reprezentácie z roku 2007

Farby domácich dresov do roku 1993 boli modré, avšak v súčasnosti tím zmenil svoje domáce dresy na biele. Tím nosí buď súpravu bielych tričiek, trenírok a ponožiek alebo súpravu modrých tričiek, trenírok a ponožiek. V niektorých zápasoch sa používala aj kombinácia modrého trička a bielych trenírok. Oficiálnym sponzorom tričiek je firma Adidas, ktorá má zmluvu od roku 2016.

Značka Obdobie
Francúzsko Le Coq Sportif 1993 – 1995
Taliansko Lotto 1995 – 1999
USA Nike 2000 – 2005
Nemecko Adidas 2006 – 2012
Nemecko Puma 2012 – 2016
USA Nike 2016 – ?

Súťažné štatistiky[upraviť | upraviť zdroj]

Zostava Slovenska (biele dresy) v zápase Majstrovstiev sveta 2010 proti Taliansku

Majstrovstvá sveta[upraviť | upraviť zdroj]

Štatistika na Majstrovstvách sveta Štatistika kvalifikácie na Majstrovstvá sveta
Rok Výsledok Umiestnenie Z V R P SG IG +/- Umiestnenie Z V R P SG IG +/-
Uruguaj 1930USA 1994 Súčasť Česko Československa Súčasť Česko Československa
Francúzsko 1998 Nekvalifikovalo sa 4. 10 5 1 4 18 14 +4
Kórejská republika Japonsko 2002 3. 10 5 2 3 16 9 +7
Nemecko 2006 2. 14 6 6 2 26 14 +12
Južná Afrika 2010 Osemfinále 16. 4 1 1 2 5 7 -2 1. 10 7 1 2 22 10 +12
Brazília 2014 Nekvalifikovalo sa 3. 10 3 4 3 11 10 +1
Rusko 2018 2. 10 6 0 4 17 7 +10
Katar 2022 3. 10 3 5 2 17 10 +7
KanadaMexikoUSA 2026 Ešte sa neodohrala Ešte sa neodohrala
MarokoPortugalskoŠpanielsko 2030
Saudská Arábia 2034
Celkovo Osemfinále 1/6 4 1 1 2 5 7 -2 74 35 19 20 127 74 +53
Zoznam zápasov na Majstrovstvách sveta
Rok Kolo Zápas Výsledok Strelec gólov
2010 Skupina Nový Zéland Nový Zéland 1 - 1 Slovensko Slovensko Remíza Vittek
Skupina Slovensko Slovensko 0 - 2 Paraguaj Paraguaj Prehra
Skupina Slovensko Slovensko 3 - 2 Taliansko Taliansko Výhra Vittek (2), Kopúnek
Osemfinále Holandsko Holandsko 2 - 1 Slovensko Slovensko Prehra Vittek

Majstrovstvá Európy[upraviť | upraviť zdroj]

Štatistika na Majstrovstvách Európy Štatistika kvalifikácie na Majstrovstvá Európy
Rok Výsledok Umiestnenie Z V R P SG IG +/- Umiestnenie Z V R P SG IG +/-
Francúzsko 1960Švédsko 1992 Súčasť Česko Československa Súčasť Česko Československa
Anglicko 1996 Nekvalifikovalo sa 3. 10 4 2 4 14 18 -4
Belgicko Holandsko 2000 3. 10 5 2 3 12 9 +3
Portugalsko 2004 3. 8 3 1 4 11 9 +2
Rakúsko Švajčiarsko 2008 4. 12 5 1 6 33 23 +10
Poľsko Ukrajina 2012 4. 10 4 3 3 7 10 -3
Francúzsko 2016 Osemfinále 14. 4 1 1 2 3 6 -3 2. 10 7 1 2 17 8 +9
Európa 2020 Skupina 18. 3 1 0 2 2 7 -5 3. 10 5 2 3 15 12 +3
Nemecko 2024 Kvalifikovali sa 2. 10 7 1 2 17 8 +9
Spojené kráľovstvo Írsko 2028 Ešte sa neodohrala Ešte sa neodohrala
Taliansko Turecko 2032
Celkovo Osemfinále 3/8 7 2 1 4 5 13 -8 80 40 13 27 126 97 +29
Zoznam zápasov na Eure
Rok Kolo Zápas Výsledok Strelec gólov
2016 Skupina Wales Wales 2 - 1 Slovensko Slovensko Prehra Duda
Skupina Rusko Rusko 1 - 2 Slovensko Slovensko Výhra Weiss, Hamšík
Skupina Slovensko Slovensko 0 - 0 Anglicko Anglicko Remíza
Osemfinále Nemecko Nemecko 3 - 0 Slovensko Slovensko Prehra
2020 Skupina Poľsko Poľsko 1 - 2 Slovensko Slovensko Výhra Szczęsny (vl. gól), Škriniar
Skupina Švédsko Švédsko 1 - 0 Slovensko Slovensko Prehra
Skupina Slovensko Slovensko 0 - 5 Španielsko Španielsko Prehra

Liga národov UEFA[upraviť | upraviť zdroj]

Štatistika v Lige národov UEFA
Rok Divízia Skupina Umiestnenie Z V R P SG IG +/-
2018/2019 B 1 3. 4 1 0 3 5 5 0
2020/2021 B 2 4. 6 1 1 4 5 10 -5
2022/2023 C 3 3. 6 2 1 3 5 6 -1
2024/2025 C Ešte sa neodohrala
Celkovo 16 4 2 10 15 21 -6

Olympijské hry[upraviť | upraviť zdroj]

Štatistika na Olympijských hrách
Rok Výsledok Z V R P SG IG +/-
USA 1996 Nekvalifikovalo sa
Austrália 2000 Skupinová fáza 3 1 0 2 3 6 -3
Grécko 2004 Nekvalifikovalo sa
Čína 2008
Spojené kráľovstvo 2012
Brazília 2016
Japonsko 2020
Francúzsko 2024
Celkovo 1/8 3 1 0 2 3 6 -3

Tímové štatistiky[chýba zdroj][upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam zápasov slovenského národného futbalového mužstva

Nasledujúca tabuľka zobrazuje všetkých súperov Slovenského národného futbalového mužstva a ich zápasy k 19. novembra 2023.

Súper Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel
Alžírsko Alžírsko 1 0 1 0 1 1 0
Andorra Andorra 2 2 0 0 2 0 +2
Anglicko Anglicko 6 0 1 5 3 11 –8
Arménsko Arménsko 2 0 0 2 1 7 –6
Austrália Austrália 1 0 1 0 0 0 0
Azerbajdžan Azerbajdžan 10 8 0 2 21 7 +14
Belgicko Belgicko 3 0 2 1 3 4 –1
Bielorusko Bielorusko 5 3 1 1 9 3 +6
Bolívia Bolívia 2 2 0 0 3 0 +3
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 5 3 0 2 8 6 +2
Brazília Brazília 1 0 0 1 0 5 –5
Bulharsko Bulharsko 8 4 2 2 11 6 +5
Cyprus Cyprus 6 4 1 1 16 6 +10
Česko Česko 14 3 2 9 12 29 –17
Čierna Hora Čierna Hora 2 1 1 0 4 2 +2
Čile Čile 3 1 1 1 3 2 +1
Dánsko Dánsko 3 2 0 1 7 3 +4
Egypt Egypt 1 0 0 1 0 1 –1
Estónsko Estónsko 2 2 0 0 3 1 +2
Faerské ostrovy Faerské ostrovy 2 2 0 0 5 1 +4
Fínsko Fínsko 4 3 1 0 6 1 +5
Francúzsko Francúzsko 4 1 1 2 2 6 –4
Gibraltár Gibraltár 1 0 1 0 0 0 0
Grécko Grécko 5 1 1 3 4 6 –2
Gruzínsko Gruzínsko 1 1 0 0 3 1 +2
Guatemala Guatemala 1 1 0 0 1 0 +1
Holandsko Holandsko 3 0 1 2 2 5 –3
Chorvátsko Chorvátsko 17 2 4 11 20 43 –23
Irán Irán 2 1 0 1 6 6 0
Írsko Írsko 6 0 5 1 5 6 –1
Island Island 7 5 1 1 16 9 +7
Izrael Izrael 6 3 2 1 10 7 +3
Japonsko Japonsko 3 0 1 2 2 5 –3
Jordánsko Jordánsko 1 1 0 0 5 1 +4
Kamerun Kamerun 1 0 1 0 1 1 0
Kazachstan Kazachstan 2 0 0 2 1 3 –2
Kolumbia Kolumbia 3 0 1 2 0 2 –2
Kórejská republika Kórejská republika 1 0 1 0 0 0 0
Kostarika Kostarika 3 1 1 1 5 6 –1
Lichtenštajnsko Lichtenštajnsko 11 9 2 0 30 1 +29
Litva Litva 4 2 2 0 8 3 +5
Lotyšsko Lotyšsko 5 2 3 0 9 5 +4
Luxembursko Luxembursko 7 5 1 1 16 5 +11
Severné Macedónsko Severné Macedónsko 8 6 2 0 16 3 +13
Maďarsko Maďarsko 6 4 2 0 7 2 +5
Malta Malta 10 8 2 0 29 5 +24
Maroko Maroko 2 0 0 2 2 4 –2
Moldavsko Moldavsko 2 2 0 0 5 2 +3
Nemecko Nemecko 11 3 0 8 12 25 –13
Nórsko Nórsko 4 1 0 3 1 5 –4
Nový Zéland Nový Zéland 1 0 1 0 1 1 0
Paraguaj Paraguaj 2 0 1 1 1 3 –2
Peru Peru 1 0 0 1 1 2 –1
Poľsko Poľsko 9 5 1 3 14 14 0
Portugalsko Portugalsko 6 0 1 5 3 11 –8
Rakúsko Rakúsko 5 1 3 1 3 4 –1
Rumunsko Rumunsko 11 1 5 5 12 20 –8
Rusko Rusko 11 4 3 4 10 10 0
San Maríno San Maríno 4 4 0 0 22 1 +21
Saudská Arábia Saudská Arábia 1 0 1 0 1 1 0
Severné Írsko Severné Írsko 5 3 1 1 6 3 +3
Slovinsko Slovinsko 8 1 4 3 6 9 –3
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty 3 3 0 0 5 2 +3
Srbsko a Čierna Hora Srbsko a Čierna Hora 1 0 0 1 0 2 –2
Škótsko Škótsko 4 2 0 2 4 2 +2
Španielsko Španielsko 7 1 1 5 6 20 –15
Švajčiarsko Švajčiarsko 3 2 0 1 4 4 0
Švédsko Švédsko 6 0 3 3 2 6 –4
Taliansko Taliansko 2 1 0 1 3 5 –2
Thajsko Thajsko 2 1 1 0 4 3 +1
Turecko Turecko 6 1 1 4 3 8 –5
Ukrajina Ukrajina 8 2 3 3 10 9 +1
USA USA 1 1 0 0 1 0 +1
Uzbekistan Uzbekistan 1 1 0 0 4 1 +3
Wales Wales 5 1 1 3 9 10 –1
Juhoslávia Juhoslávia 2 0 1 1 1 3 –2
Spolu 335 134 81 120 472 417 +55

Tímové štatistiky - neoficiálne zápasy[chýba zdroj][upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujúca tabuľka zobrazuje neoficiálnych súperov Slovenského národného futbalového mužstva a v priateľských zápasoch k 12. januára 2017.

Súper Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel
Argentína Argentína 1 0 0 1 0 6 –6
Bahrajn Bahrajn 1 0 0 1 0 2 –2
Bolívia Bolívia 1 0 0 1 0 2 –2
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 1 0 0 1 0 1 –1
Čína Čína 1 1 0 0 3 2 +1
Gruzínsko Gruzínsko 1 0 0 1 0 2 –2
Libanon Libanon 1 0 0 1 1 2 –1
Litva Litva 2 1 1 0 3 2 +1
Lotyšsko Lotyšsko 1 1 0 0 3 1 +2
Malajzia Malajzia 1 1 0 0 2 0 +2
Mexiko Mexiko 1 0 0 1 2 5 –3
Moldavsko Moldavsko 1 0 0 1 0 2 –2
Peru Peru 1 0 0 1 0 1 –1
Rumunsko Rumunsko 1 0 1 0 2 2 0
Slovinsko Slovinsko 1 1 0 0 2 0 +2
Švédsko Švédsko 1 0 0 1 0 6 –6
Uganda Uganda 1 0 0 1 1 3 –2
Spolu 18 5 2 11 19 39 –20

Zloženie družstva[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam futbalových reprezentantov Slovenska

Hráčska zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Reprezentačné zápasy a góly, a klubová príslušnosť sú aktualizované k 19.11.2023

Aktuálne povolaní hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujúcich 30 hráčov nominoval reprezentačný tréner Francesco Calzona do zostavy na kvalifikačný dvojzápas proti Islandu a proti Bosne a Hercegovine v dňoch 16. až 19. novembra 2023.

Pozícia Hráč Dátum narodenia (vek) Reprezentačné štarty Góly Klub
B Martin Dúbravka 15. január 1989 (35 rokov) 40 0 Anglicko Newcastle United
B Marek Rodák 13. december 1996 (27 rokov) 20 0 Anglicko FC Fulham
B Henrich Ravas 16. august 1997 (26 rokov) 0 0 Poľsko Widzew Lodž
O Peter Pekarík 30. október 1986 (37 rokov) 124 2 Nemecko Hertha Berlín
O Michal Tomič 30. marec 1999 (24 rokov) 3 0 Česko Slavia Praha
O Matúš Kmeť 27. jún 2000 (23 rokov) 0 0 Slovensko AS Trenčín
O Norbert Gyömbér 3. júl 1992 (31 rokov) 36 0 Taliansko US Salernitana
O Denis Vavro 10. apríl 1996 (27 rokov) 17 1 Dánsko FC Kodaň
O Milan Škriniar Captain 11. február 1995 (29 rokov) 66 3 Francúzsko Paríž St. Germain
O Ľubomír Šatka 2. december 1995 (28 rokov) 33 1 Turecko Samsunspor
O Dávid Hancko 13. december 1997 (26 rokov) 35 4 Holandsko Feyenoord Rotterdam
O Vernon De Marco 18. november 1992 (31 rokov) 7 1 Spojené arabské emiráty Hatta Club
Z Erik Jirka 19. september 1997 (26 rokov) 10 2 Česko FC Viktoria Plzeň
Z Patrik Hrošovský 22. apríl 1992 (31 rokov) 53 0 Belgicko KRC Genk
Z Stanislav Lobotka 25. november 1994 (29 rokov) 52 4 Taliansko SSC Neapol
Z Juraj Kucka 26. február 1987 (36 rokov) 104 13 Slovensko ŠK Slovan Bratislava
Z Ondrej Duda 5. december 1994 (29 rokov) 69 12 Taliansko Hellas Verona
Z László Bénes 9. september 1997 (26 rokov) 18 1 Nemecko Hamburger SV
Z Jakub Kadák 14. december 2000 (23 rokov) 1 0 Švajčiarsko FC Luzern
Z Dominik Hollý 11. november 2003 (20 rokov) 0 0 Slovensko AS Trenčín
Ú Róbert Mak 8. marec 1991 (32 rokov) 80 16 Austrália Sydney FC
Ú Dávid Ďuriš 22. marec 1999 (24 rokov) 9 1 Slovensko MŠK Žilina
Ú Ivan Schranz 13. september 1993 (30 rokov) 21 3 Česko Slavia Praha
Ú Tomáš Suslov 7. jún 2002 (21 rokov) 25 2 Taliansko Hellas Verona
Ú Leo Sauer 16. december 2005 (18 rokov) 0 0 Holandsko Feyenoord Rotterdam
Ú Lukáš Haraslín 26. máj 1996 (27 rokov) 32 5 Česko Sparta Praha
Ú Ľubomír Tupta 27. marec 1998 (25 rokov) 2 0 Česko FC Slovan Liberec
Ú Róbert Polievka 9. jún 1996 (27 rokov) 9 0 Slovensko MFK Dukla Banská Bystrica
Ú Róbert Boženík 18. november 1999 (24 rokov) 37 6 Portugalsko Boavista Porto
Ú Dávid Strelec 4. apríl 2001 (22 rokov) 17 2 Slovensko ŠK Slovan Bratislava

Náhradníci[upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujúcich 20 náhradníkov nominoval reprezentačný tréner Francesco Calzona do zostavy na kvalifikačný dvojzápas proti Islandu a proti Bosne a Hercegovine v dňoch 16. až 19. novembra 2023.

Pozícia Hráč Dátum narodenia (vek) Reprezentačné štarty Góly Klub
B Ľubomír Belko 4. február 2002 (22 rokov) 0 0 Slovensko MŠK Žilina
B Richard Ludha 8. november 2000 (23 rokov) 0 0 Slovensko FK Železiarne Podbrezová
B Dominik Greif 6. apríl 1997 (26 rokov) 4 0 Španielsko RCD Mallorca
O Dávid Hrnčár 10. december 1997 (26 rokov) 0 0 Belgicko SK Beveren
O Šimon Mičuda 28. január 2004 (20 rokov) 0 0 Slovensko MFK Dukla Banská Bystrica
O Martin Valjent 11. december 1995 (28 rokov) 13 0 Španielsko RCD Mallorca
O Sebastián Kóša 13. september 2003 (20 rokov) 0 0 Slovensko FC Spartak Trnava
O Marek Kristián Bartoš 13. október 1996 (27 rokov) 0 0 Slovensko FK Železiarne Podbrezová
O Tomáš Nemčík 19. apríl 2001 (22 rokov) 0 0 Slovensko MŠK Žilina
O Adam Obert 23. august 2002 (21 rokov) 1 0 Taliansko Cagliari Calcio
Z Miroslav Káčer 2. február 1996 (28 rokov) 0 0 Slovensko FC DAC 1904 Dunajská Streda
Z Peter Pokorný 8. august 2001 (22 rokov) 0 0 Poľsko Slask Wroclaw
Z Jakub Hromada 26. máj 1996 (27 rokov) 5 0 Česko Slavia Praha
Z Christián Herc 30. september 1998 (25 rokov) 4 0 Slovensko FC DAC 1904 Dunajská Streda
Z Artur Gajdoš 20. január 2004 (20 rokov) 0 0 Slovensko AS Trenčín
Ú Albert Rusnák 7. júl 1994 (29 rokov) 38 7 USA Seattle Spunders
Ú Adrián Kaprálik 10. jún 2002 (21 rokov) 1 0 Poľsko Górnik Zabrze
Ú Ladislav Almási 6. marec 1999 (24 rokov) 9 0 Česko FC Baník Ostrava
Ú Tomáš Bobček 8. september 2001 (22 rokov) 0 0 Poľsko Lechia Gdańsk
Ú Erik Prekop 8. október 1997 (26 rokov) 0 0 Česko Bohemians 1905

Realizačný tím[upraviť | upraviť zdroj]

Aktualizované k 19. 11. 2023.

Hráčske štatistiky[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rekordy slovenského národného futbalového mužstva
Miroslav Karhan

Hráči označení tučným písmom sú stále aktívni.

Aktualizované k 19. 11. 2023.

Hráči s najväčším počtom odohraných zápasov[upraviť | upraviť zdroj]

# Hráč Vek Roky Zápasy Góly
1. Marek Hamšík 36 2007 – 2023 138 26
2. Peter Pekarík 37 2006 – súčasnosť 124 2
3. Miroslav Karhan 47 1995 – 2011 107 14
4. Martin Škrtel 39 2004 – 2019 104 6
5. Juraj Kucka 36 2008 – súčasnosť 104 12
6. Ján Ďurica 42 2004 – 2017 91 4
7. Róbert Vittek 41 2001 – 2016 82 23
8. Róbert Mak 32 2013 – súčasnosť 80 16
9. Vladimír Weiss 34 2009 – súčasnosť 77 8
10. Tomáš Hubočan 38 2006 – 2021 73 0
Róbert Vittek

Hráči s najväčším počtom gólov na konte[upraviť | upraviť zdroj]

# Hráč Vek Roky Góly Zápasy Priemer gólov za zápas
1. Marek Hamšík 36 2007 – 2023 26 138 0,19
2. Róbert Vittek 41 2001 – 2016 23 82 0,28
3. Szilárd Németh 46 1996 – 2006 22 58 0,37
4. Róbert Mak 32 2013 – súčasnosť 16 80 0,20
5. Marek Mintál 46 2002 – 2009 14 45 0,31
Miroslav Karhan 47 1995 – 2011 14 107 0,13
7. Stanislav Šesták 41 2004 – 2016 13 66 0,20
Adam Nemec 38 2006 – 2019 13 43 0,30
Juraj Kucka 36 2008 – súčasnosť 13 104 0,13
10. Peter Dubovský 28 1994 – 2000 12 33 0,36
Ondrej Duda 29 2014 – súčasnosť 12 69 0,17

Tréneri[upraviť | upraviť zdroj]

Aktualizované k 19. 11. 2023.

1939 - 1944[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Obdobie Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel Priemer počtu bodov na zápas
Slovensko Vojtech Závodský 27. august 1939 1 1 0 0 2 0 +2 3,00
Slovensko Rudolf Hanák 3. december 19396. jún 1940 2 1 0 1 5 4 +1 1,50
Slovensko Štefan Priboj 15. september 194012. október 1941 4 0 1 3 5 10 –5 0,08
Slovensko Štefan Čambal 7. december 19417. jún 1942 2 0 0 2 1 6 –5 0,00
Slovensko Ferdinand Daučík 23. august 19429. apríl 1944 7 1 1 5 10 24 –14 0,19
Spolu 16 3 2 11 23 44 –21 0,69

od roku 1993 po súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Obdobie Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel Priemer počtu bodov na zápas
Slovensko Jozef Vengloš 6. apríl 1993 – 15. jún 1995 16 5 4 7 21 30 –9 1,19
Slovensko Jozef Jankech 4. júl 1995 – 23. október 1998 34 18 6 10 51 33 +18 1,76
Slovensko Dušan Radolský[11] 10. november 1998 1 0 0 1 1 3 –2 0,00
Slovensko Dušan Galis 1. január 1999 – 23. február 1999  –   –   –   –   –   –   – 
Slovensko Jozef Adamec 26. február 1999 – 30. november 2001 34 13 11 10 38 31 +7 1,47
Slovensko Anton Dragúň[12] 17. november 1999 – 25. november 1999 4 1 0 3 2 7 –5 0,25
Slovensko Ladislav Jurkemik 15. január 2002 – 31. december 2003 19 6 5 8 27 26 +1 1,21
Slovensko Dušan Galis 1. január 2004 – 12. október 2006 31 12 12 7 53 36 +17 1,55
Slovensko Ján Kocian 2. november 2006 – 30. jún 2008 17 5 3 9 30 28 +2 1,10
Slovensko Vladimír Weiss 1. august 2008 – 31. január 2012 40 16 8 16 56 53 +3 1,40
Slovensko Michal Hipp[13] 29. február 2012 1 1 0 0 2 1 +1 3,00
Slovensko Stanislav Griga, Michal Hipp 26. apríl 2012 – 14. jún 2013 12 3 4 5 11 14 –3 0,92
Slovensko Ján Kozák 2. júl 201314. október 2018 54 29 10 15 80 48 +32 1,73
Slovensko Štefan Tarkovič[14] 16. október 2018  1 0 1 0 1 1 0 1,00
Česko Pavel Hapal 22. október 201816. október 2020 16 6 4 6 25 20 +5 1,38
Slovensko Oto Brunegraf[15] 14. október 2020 1 0 0 1 2 3 –1 0,00
Slovensko Štefan Tarkovič 20. október 2020 – 7. jún 2022 22 8 7 7 26 24 +2 1,41
Slovensko Samuel Slovák[16] 10. jún 2022 – 13. jún 2022 2 1 0 1 2 2 0 1,50
Taliansko Francesco Calzona 30. august 2022 – súčasnosť 14 7 4 3 21 13 +8 1,79
Spolu 319 131 79 109 449 373 +76 1,45

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. SLOVENSKÍ SOKOLI [online]. futbalsfz.sk, [cit. 2016-06-01]. Dostupné online.
 2. Men's Ranking [online]. fifa.com, 2023-11-30, [cit. 2023-11-30]. Dostupné online.
 3. NOVÁK, Ján. Motyka napokon nevystrelila. Denník Šport (Bratislava), 1997-12-29.
 4. Thrilling win in the snow [online]. ESPN, 14. október 2009, [cit. 2009-10-15]. Dostupné online.
 5. Champions dumped out [online]. ESPN, 24. jún 2010. Dostupné online.
 6. Italy eliminated from World Cup in 1st round [online]. AP, 24. jún 2010. Dostupné online. [nefunkčný odkaz]
 7. Italy and France make unwanted history [online]. AFP, 24. jún 2010. Dostupné online.
 8. Robben rocks Slovakia [online]. ESPN Soccernet, 28. jún 2010, [cit. 2010-08-18]. Dostupné online.
 9. Pozrite si všetky vizualizácie národného štadióna [online]. etrend.sk, 2013-07-11, [cit. 2014-02-08]. Dostupné online.
 10. Nový štadión na Tehelnom poli má stáť do roku 2016 [online]. bratislavskenoviny.sk, [cit. 2013-11-03]. Dostupné online.
 11. Viedol tím v zápase proti Poľsku dňa 10. novembra 1998 ako dočasny tréner
 12. Ako asistent trénera viedol tím, počas turné v Strednej a Južnej Amerike
 13. Viedol tím v zápase proti Turecku dňa 29. februára 2012 ako dočasný tréner
 14. Viedol tím v zápase proti Švédsku dňa 16. októbra 2018 ako dočasný tréner
 15. Viedol tím v zápase proti Izraelu dňa 14. októbra 2020 ako zastupujúci tréner za Pavla Hapala kvôli tomu že mal potvrdený test na koronavírus
 16. Viedol tím v zápasoch Ligy Národov proti Azerbajdžanu a Kazachstanu v dňoch 10. a 13. júna 2022 ako dočasný tréner

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Slovakia national football team na anglickej Wikipédii.