Slovenské národné futbalové mužstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slovenské národné futbalové mužstvo
Znak národného mužstva
Základné informácie
PrezývkaSlovenskí sokoli[1]
AsociáciaSlovenský futbalový zväz
KonfederáciaUEFA (Európa)
TrénerSlovensko Štefan Tarkovič
KapitánMilan Škriniar
Najviac štartovMarek Hamšík (135)
Najlepší strelecMarek Hamšík (26)
Kód FIFASVK
Rebríček FIFA42. miesto (19. november 2021)[2]
Najvyššia pozícia
v rebríčku FIFA
14. miesto (6. august 2015)
Najnižšia pozícia
v rebríčku FIFA
150. miesto (december 1993)
Dresy
Domáce farby
Hosťovské farby
Prvý zápas
Slovakia WW2 flag.png Slovensko 2 : 0 Nemecko Nacistické Nemecko
(Bratislava, Slovensko; 27. august, 1939)

Prvý zápas v novodobej histórii
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty 0 : 1 Slovensko Slovensko
(Dubaj, Spojené arabské emiráty; 2. február 1994)
Najvyššia výhra
Slovensko Slovensko 7 : 0 Lichtenštajnsko Lichtenštajnsko
(Bratislava, Slovensko; 8. september, 2004)
Slovensko Slovensko 7 : 0 San Maríno San Maríno
(Dubnica, Slovensko; 13. október 2007)
Slovensko Slovensko 7 : 0 San Maríno San Maríno
(Bratislava, Slovensko; 6. jún 2009)
Najvyššia prehra
Independent State of Croatia Chorvátsko 6 : 1 Slovensko Slovakia WW2 flag.png
(Záhreb, Chorvátsko; 8. september 1942)
Brazília Brazília 5 : 0 Slovensko Slovensko
(Fortaleza, Brazília; 22. február 1995)
Poľsko Poľsko 5 : 0 Slovensko Slovensko
(Zabrze, Poľsko; 7. jún 1995)
Majstrovstvá sveta
Účasti1 (Prvá v roku 2010)
Najlepší výsledokOsemfinále, 2010
Majstrovstvá Európy
Účasti2 (Prvá v roku 2016)
Najlepší výsledokOsemfinále, 2016

Slovenské národné futbalové mužstvo je národné mužstvo, ktoré reprezentuje Slovensko na medzinárodných futbalových podujatiach, ako majstrovstvá sveta alebo majstrovstvá Európy, a v medzinárodných zápasoch a turnajoch. Mužstvo je pod záštitou Slovenského futbalového zväzu (SFZ), ktorý je hlavným riadiacim orgánom futbalu na Slovensku. Domáci štadión mužstva je Národný futbalový štadión a hlavným trénerom je Slovák Štefan Tarkovič. Slovenské národné futbalové mužstvo patrí medzi najmladšie futbalové mužstvá na svete spolu s českým národným futbalovým mužstvom, s ktorým do rozdelenia v roku 1993 tvorilo Česko-slovenské národné futbalové mužstvo.

Medzi najväčšie úspechy Slovenského národného mužstva patrí osemfinálová účasť na Majstrovstvách sveta v roku 2010. Slovensko sa kvalifikovalo na Majstrovstvá sveta vo futbale 2010 po víťazstve v kvalifikačnej skupine aj napriek dvom prehrám v zápasoch proti Slovinsku a postúpilo aj cez Taliansko, nad ktorým vyhralo 3 : 2. V ďalšom zápase však vypadlo po prehre s Holandskom 2 : 1. Bolo to prvýkrát, kedy tím hral na veľkej futbalovej súťaži. Reprezentácia bola tiež blízko k účasti na Majstrovstvách sveta vo futbale 2006, avšak prehrala so Španielskom v dvoch zápasoch (1 : 5 vonku a 1 : 1 doma). Reprezentácia dosiahla aj niekoľko pozoruhodných výsledkov, ako vyššie uvedené víťazstvo nad Talianskom na Majstrovstvách sveta 2010, ktoré bolo v tom čase držiteľom titulu alebo víťazstvo nad Ruskom v septembri 2010, ktoré dopomohlo k umiestneniu na 16. mieste v rebríčku FIFA. Aj napriek tomuto úspechu reprezentácia neskôr poklesla na hodnotení a s tým aj upadla jej forma. Reprezentácii sa neporadilo kvalifikovať na Majstrovstvá Európy vo futbale 2012 a v kvalifikačnej skupine skončili sa 4. mieste. Podobne neúspešne dopadla aj kvalifikácia na Majstrovstvá sveta vo futbale 2014 avšak potom nastal výrazný pokrok a mužstvo sa kvalifikovalo z druhého miesta na Majstrovstvá Európy vo futbale 2016. Prebehlo ho iba Španielsko, ktoré však tiež dokázali v domácom zápase Slováci zdolať (2:1). Na majstrovstvách Európy najskôr podľahli Walesu (1:2), následne zdolali Rusko (2:1) a uhrali cennú bezgólovú remízu so silným Anglickom, vďaka čomu postúpili do osemfinále. Tam síce podľahli hladko Nemecku (0:3) no zanechali dobrý dojem. Mužstvo predvádzalo sympatické výkony aj v nasledujúcej kvalifikácii na Majstrovstvá sveta vo futbale 2018, kam sa mu však napokon nepodarilo postúpiť. V skupine síce skončilo druhé za Anglickom, avšak malo spomedzi všetkých tímov z druhých miest najmenej bodov.

Tradičným rivalom Slovenska je Česko, s ktorým hrali dvakrát v kvalifikácii na Majstrovstvá sveta vo futbale 1998 v rokoch 1996 a 1997. Slovenské národné futbalové mužstvo najprv vyhralo domáci zápas 2 : 1 v Bratislave ale druhý v Prahe prehralo 3 : 0. Ďalší zápas sa konal až v roku 2002, kedy Slovensko podľahlo Česku 1 : 4. Nasledujúce dva vzájomné zápasy patrili do kvalifikácie na Majstrovstvá Európy vo futbale 2008, ktoré reprezentácia Slovenska prehrala 0 : 3 a 1 : 3. Ďalšie vzájomné zápasy patrili do kvalifikácie na Majstrovstvá sveta vo futbale 2010, a skončili výhrou 2 : 1 a remízou 2 : 2. Zatiaľ posledné 2 vzájomné zápasy patrili medzi prípravné. Slovensko najskôr Česku podľahlo na jeho pôde v novembri 2012 0:3, ale doma ho v marci 2015 zdolalo 1 : 0. Slovensko sa s Českom najbližšie stretlo 2x na jeseň 2018 v rámci premiérového ročníka Ligy národov v ktorom prehralo oba zápasy doma 1 : 2 a vonku 1 : 0.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Česko-slovenské národné futbalové mužstvo
Slovenské národné futbalové mužstvo v roku 1940

Prvý oficiálny zápas mužstva prvej slovenskej republiky sa konal v Bratislave proti Nemecku dňa 27. augusta 1939. Slovensko tento zápas vyhralo 2–0. Po Druhej svetovej vojne sa národné mužstvo spojilo do tímu Česko-Slovenska, a na viac ako 50 rokov nehralo Slovensko zápasy ako nezávislá krajina. Počas tohto času Slovensko prispelo viacerými kľúčovými hráčmi do česko-slovenského tímu, ktorý vyhral Majstrovstvá Európy vo futbale 1976 (osem z jedenástich hráčov, ktorí vo finále porazili Západné Nemecko, boli Slováci).

Prvý oficiálny medzinárodný zápas Slovenska po rozdelení Česko-Slovenska sa konal dňa 2. februára 1994 v Dubaji, kde proti Spojeným arabským emirátom vyhrala Slovenská reprezentácia 1 : 0. Prvý domáci zápas sa konal v Bratisave dňa 20. apríla 1994, kedy Slovenská reprezentácia porazila Chorvátsko 4 : 1. Slovensko utrpelo od svojej nezávislosti najväčšiu prehru (6: 0) dňa 22. júna 1995 v Mendoze proti Argentíne. Naopak najväčšie víťazstvo (7 : 0) malo Slovensko dvakrát, v zápase proti Lichtenštajnsku v roku 2004 a v zápase proti San Marínu.

Slovensko hralo na veľkom šampionáte prvýkrát ako nezávislý tím v kvalifikácii na Majstrovstvá Európy vo futbale 1996, ale skončilo na treťom mieste za Rumunskom a Francúzskom. V kvalifikácii na Majstrovstvá sveta vo futbale 1998 skončilo Slovensko na štvrtom mieste vo svojej šesťčlennej kvalifikačnej skupine. Prvé štyri zápasy boli pre Slovenské národné futbalové mužstvo víťazné, pričom jeden z týchto zápasov hrali proti susednému Česku. Tieto víťazstvá pomohli k dovtedy najvyššiemu 17. miestu v rebríčku FIFA.

Slovenské národné futbalové mužstvo na Majstrovstvách sveta vo futbale 2010, pred zápasom proti Taliansku

Slovenské národné futbalové mužstvo sa prvýkrát zúčastnilo Majstrovstiev sveta vo futbale 2010 vo svojej histórii potom, ako ukončili kvalifikáciu na 1. mieste vo svojej kvalifikačnej skupine 3, pred Slovinskom, Českom, Severným Írskom a Poľskom. Dňa 14. októbra 2009 rozhodlo víťazstvo 1 : 0 v kvalifikačnom zápase proti Poľsku v Chorzówe.[3] Dňa 24. júna 2010 skončilo Slovensko druhé v skupine F po výhre nad vtedajším držiteľom titulu, Talianskom. Po 80 minútach zápasu bol stav 2 : 0 pre Slovensko. V 81. minúte však skórovalo Taliansko a v dvojminútovom nastavenom čase opäť, čo však nestačilo a zápas skončil víťazstvom Slovenska 3 : 2. Výsledok viedol k eliminácii Talianska, ktoré skončilo posledné v skupine.[4] Výsledok tohto zápasu mal tiež za následok, že obaja finalisti z predchádzajúcich majstrovstiev boli eliminovaní z prvého kola, prvé Taliansko a druhé Francúzsko.[5][6] Potom hralo Slovensko vo vyraďovacej fáze proti Holandsku, s ktorým prehralo 1 : 2 a nepomohol ani premenený pokutový kop Slovenska, po ktorom bol odpískaný koniec zápasu.[7]

V kvalifikácii na Majstrovstvá Európy vo futbale 2012 bolo Slovensko v skupine s Ruskom, Írskom, Arménskom, Macedónskom a Andorrou. Dobrý výsledok v Južnej Afrike dodal mužstvu sebavedomie pre kvalifikáciu, ktorá začala v septembri dvomi víťazstvami 1 : 0 nad Macedónskom na Štadióne Pasienky a Ruskom vonku, a dávala tak Slovensku dobrý začiatok. Avšak v októbri sa forma tímu zošmykla a Arménsko ľahko vyhralo 3 : 1. Lepší výsledok ako domáca remíza 1 : 1 proti Írsku sa nekonal. V tom čase Rusko viedlo v tabuľke s 9 bodmi so Slovenskom, Arménskom a Írskom v dvojbodovej strate.

Vo februári 2011 prekvapila prehra 1 : 2 v priateľskom zápase proti Luxembursku. V šesťbodovom zápase proti Írsku malo Slovensko bezgólový stav, aj keď malo lepšie šance na skórovanie. Oba tímy sa držali o dva body za Ruskom a vedúcim Arménskom o tri. O štyri dni neskôr zahralo Slovensko svoj najhorší zápas po dlhých rokoch. Po vytvorení šancí na skórovanie v bezgólovom prvom polčase, dostala reprezentácia Slovenska štyri góly od efektívneho a skvelého arménskeho tímu, ktorý definitívne ukončil istý postup Slovenska. V posledných dvoch zápasoch prehralo Slovensko s Ruskom 1 : 0, aj napriek tomu, že hralo oveľa lepšie ako proti Arménsku a v zápase proti Macedónsku remizovalo 1 : 1. Skončilo tak na priemernom štvrtom mieste, len so siedmimi gólmi na konte. Bolo to prvýkrát od kvalifikácie na Majstrovstvá Európy vo futbale 1996, kedy Slovensko skončilo v kvalifikácii s negatívnym gólovým rozdielom. Tréner Vladimír Weiss tak po štyroch rokoch ukončil svoju trénerskú pôsobnosť a nahradila ho trénerská dvojica Stanislav Griga a Michal Hipp. Obaja boli neskôr nahradení kvôli slabým výsledkom koncom júna bývalým futbalistom Česko-slovenského národného futbalového mužstva, Jánom Kozákom.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Reprezentačný štadión Antona Malatinského v Trnave.
Reprezentačný štadión Tehelné pole v Bratislave (stará fotka)

Slovenské národné futbalové mužstvo v súčasnosti používa dva štadióny na reprezentačné zápasy: Tehelné pole v Bratislave a Štadión Antona Malatinského v Trnave. V minulosti boli niektoré domáce zápasy hrané na štadiónoch ako Štadión pod Dubňom v Žiline, Všešportový areál a Štadión Lokomotíva v Košiciach, Štadión pod Zoborom v Nitre, Mestský futbalový štadión v Dubnici nad Váhom alebo Štadión Tatran v Prešove. Najväčší futbalový štadión na Slovensku štadión Antona Malatinského v Trnave. V júli 2013 bol zbúraný štadión Tehelné pole v Bratislave a na jeho mieste sa postavil nový štadión, ktorého kapacita je 22 500 divákov. Slovenská reprezentácia tu odohrala svoj prvý zápas 13.októbra 2019, keď v prípravnom zápase s Paraguajom sa zrodila remíza 1:1. Prvý gól Slovenska na novom štadióne strelil Róbert Boženík.[8][9]

Poradové

číslo

Počet

zápasov

Štadión Prvý odohraný

medzinárodný zápas

Posledný odohraný

medzinárodný zápas

1. 56 Tehelné pole, Bratislava 27. august 1939 7. september 2021
2. 33 Štadión Antona Malatinského, Trnava 24. apríl 1996 11. november 2021
3. 21 Štadión pod Dubňom, Žilina 30. apríl 2003 17. november 2015
4. 9 Pasienky, Bratislava 18. august 1999 16. október 2012
5. 4 Všešportový areál, Košice 8. marec 1995 15. november 1995
6. 2 Štadión pod Zoborom, Nitra 27. marec 1996 24. máj 2000
Štadión Lokomotívy, Košice 19. august 1998 5. september 1998
Mestský štadión, Dubnica 8. september 1999 13. október 2007
9. 1 Štadión na Sihoti, Trenčín 5. september 2001
Štadión Tatran, Prešov 14. máj 2002
Štadión FC ViOn, Zlaté Moravce 26. marec 2008
NTC Senec, Senec 23. máj 2014

Dresy[upraviť | upraviť zdroj]

Dresy slovenskej futbalovej reprezentácie z roku 2007

Farby domácich dresov do roku 1993 boli modré, avšak v súčasnosti tím zmenil svoje domáce dresy na biele. Tím nosí buď súpravu bielych tričiek, trenírok a ponožiek alebo súpravu modrých tričiek, trenírok a ponožiek. V niektorých zápasoch sa používala aj kombinácia modrého trička a bielych trenírok. Oficiálnym sponzorom tričiek je firma Nike, ktorá má zmluvu od roku 2016.

Značka Obdobie
Francúzsko Le Coq Sportif 1993 – 1995
Taliansko Lotto 1995 – 1999
USA Nike 2000 – 2005
Nemecko Adidas 2006 – 2012
Nemecko Puma 2012 – 2016
USA Nike 2016 – ?

Súťažné štatistiky[upraviť | upraviť zdroj]

Zostava Slovenska (biele dresy) v zápase Majstrovstiev sveta 2010 proti Taliansku

Majstrovstvá sveta[upraviť | upraviť zdroj]

Štatistika na Majstrovstvách sveta Štatistika kvalifikácie na Majstrovstvá sveta
Rok Výsledok Umiestnenie Z V R P SG IG +/- Umiestnenie Z V R P SG IG +/-
Uruguaj 1930USA 1994 Súčasť Česko Československa Súčasť Česko Československa
Francúzsko 1998 Nekvalifikovalo sa 4. 10 5 1 4 18 14 +4
Kórejská republika Japonsko 2002 3. 10 5 2 3 16 9 +7
Nemecko 2006 2. 14 6 6 2 26 14 +12
Južná Afrika 2010 Osemfinále 16. 4 1 1 2 5 7 -2 1. 10 7 1 2 22 10 +12
Brazília 2014 Nekvalifikovalo sa 3. 10 3 4 3 11 10 +1
Rusko 2018 2. 10 6 0 4 17 7 +10
Katar 2022 3. 10 3 5 2 17 10 +7
KanadaMexikoUSA 2026 Ešte sa neodohrala Ešte sa neodohrala
Celkovo Osemfinále 1/6 4 1 1 2 5 7 -2 74 35 19 20 127 74 +53
Zoznam zápasov na Majstrovstvách sveta
Rok Kolo Zápas Výsledok Strelec gólov
2010 Skupina Nový Zéland Nový Zéland 1 - 1 Slovensko Slovensko Remíza Vittek
Skupina Slovensko Slovensko 0 - 2 Paraguaj Paraguaj Prehra
Skupina Slovensko Slovensko 3 - 2 Taliansko Taliansko Výhra Vittek (2), Kopúnek
Osemfinále Holandsko Holandsko 2 - 1 Slovensko Slovensko Prehra Vittek

Majstrovstvá Európy[upraviť | upraviť zdroj]

Štatistika na Majstrovstvách Európy Štatistika kvalifikácie na Majstrovstvá Európy
Rok Výsledok Umiestnenie Z V R P SG IG +/- Umiestnenie Z V R P SG IG +/-
Francúzsko 1960Švédsko 1992 Súčasť Česko Československa Súčasť Česko Československa
Anglicko 1996 Nekvalifikovalo sa 3. 10 4 2 4 14 18 -4
Belgicko Holandsko 2000 3. 10 5 2 3 12 9 +3
Portugalsko 2004 3. 8 3 1 4 11 9 +2
Rakúsko Švajčiarsko 2008 4. 12 5 1 6 33 23 +10
Poľsko Ukrajina 2012 4. 10 4 3 3 7 10 -3
Francúzsko 2016 Osemfinále 14. 4 1 1 2 3 6 -3 2. 10 7 1 2 17 8 +9
Európa 2020 Skupina 18. 3 1 0 2 2 7 -5 3. 10 5 2 3 15 12 +3
Nemecko 2024 Ešte sa neodohrala Ešte sa neodohrala
Celkovo Osemfinále 2/7 7 2 1 4 5 13 -8 70 33 12 25 109 89 +20
Zoznam zápasov na Eure
Rok Kolo Zápas Výsledok Strelec gólov
2016 Skupina Wales Wales 2 - 1 Slovensko Slovensko Prehra Duda
Skupina Rusko Rusko 1 - 2 Slovensko Slovensko Výhra Weiss, Hamšík
Skupina Slovensko Slovensko 0 - 0 Anglicko Anglicko Remíza
Osemfinále Nemecko Nemecko 3 - 0 Slovensko Slovensko Prehra
2020 Skupina Poľsko Poľsko 1 - 2 Slovensko Slovensko Výhra Szczęsny (vl. gól), Škriniar
Skupina Švédsko Švédsko 1 - 0 Slovensko Slovensko Prehra
Skupina Slovensko Slovensko 0 - 5 Španielsko Španielsko Prehra

Liga národov UEFA[upraviť | upraviť zdroj]

Štatistika v Lige národov UEFA
Rok Divízia Skupina Umiestnenie Z V R P SG IG +/-
2018/2019 B 1 3. 4 1 0 3 5 5 0
2020/2021 B 2 4. 6 1 1 4 5 10 -5
2022/2023 C Ešte sa neodohrala
Celkovo 10 2 1 7 10 15 -5

Olympijské hry[upraviť | upraviť zdroj]

Štatistika na Olympijských hrách
Rok Výsledok Z V R P SG IG +/-
USA 1996 Nekvalifikovalo sa
Austrália 2000 Skupinová fáza 3 1 0 2 3 6 -3
Grécko 2004 Nekvalifikovalo sa
Čína 2008
Spojené kráľovstvo 2012
Brazília 2016
Japonsko 2020
Celkovo 1/7 3 1 0 2 3 6 -3

Tímové štatistiky[chýba zdroj][upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam zápasov slovenského národného futbalového mužstva
Brankár Ján Mucha
Kapitán a obranca Martin Škrtel
defenzívny stredopoliar Juraj Kucka
stredopoliar Marek Hamšík
ofenzívny stredopoliar Róbert Mak
útočník Adam Nemec

Nasledujúca tabuľka zobrazuje všetkých súperov Slovenského národného futbalového mužstva a ich zápasy k 14. novembra 2021.

Súper Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel
Alžírsko Alžírsko 1 0 1 0 1 1 0
Andorra Andorra 2 2 0 0 2 0 +2
Anglicko Anglicko 6 0 1 5 3 11 –8
Arménsko Arménsko 2 0 0 2 1 7 –6
Austrália Austrália 1 0 1 0 0 0 0
Azerbajdžan Azerbajdžan 8 7 0 1 19 5 +14
Belgicko Belgicko 3 0 2 1 3 4 –1
Bielorusko Bielorusko 3 2 0 1 7 2 +5
Bolívia Bolívia 2 2 0 0 3 0 +3
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 3 1 0 2 4 5 –1
Brazília Brazília 1 0 0 1 0 5 –5
Bulharsko Bulharsko 8 4 2 2 11 6 +5
Cyprus Cyprus 6 4 1 1 16 6 +10
Česko Česko 14 3 2 9 12 29 –17
Čierna Hora Čierna Hora 1 1 0 0 2 0 +2
Čile Čile 2 1 0 1 3 2 +1
Dánsko Dánsko 3 2 0 1 7 3 +4
Egypt Egypt 1 0 0 1 0 1 –1
Estónsko Estónsko 2 2 0 0 3 1 +2
Faerské ostrovy Faerské ostrovy 2 2 0 0 5 1 +4
Fínsko Fínsko 3 2 1 0 4 1 +3
Francúzsko Francúzsko 4 1 1 2 2 6 –4
Gibraltár Gibraltár 1 0 1 0 0 0 0
Grécko Grécko 5 1 1 3 4 6 –2
Gruzínsko Gruzínsko 1 1 0 0 3 1 +2
Guatemala Guatemala 1 1 0 0 1 0 +1
Holandsko Holandsko 3 0 1 2 2 5 –3
Chorvátsko Chorvátsko 17 2 4 11 20 43 –23
Irán Irán 2 1 0 1 6 6 0
Írsko Írsko 6 0 5 1 5 6 –1
Island Island 5 3 1 1 10 6 +4
Izrael Izrael 6 3 2 1 10 7 +3
Japonsko Japonsko 3 0 1 2 2 5 –3
Jordánsko Jordánsko 1 1 0 0 5 1 +4
Kamerun Kamerun 1 0 1 0 1 1 0
Kolumbia Kolumbia 3 0 1 2 0 2 –2
Kórejská republika Kórejská republika 1 0 1 0 0 0 0
Kostarika Kostarika 3 1 1 1 5 6 –1
Lichtenštajnsko Lichtenštajnsko 9 7 2 0 26 1 +25
Litva Litva 4 2 2 0 8 3 +5
Lotyšsko Lotyšsko 5 2 3 0 9 5 +4
Luxembursko Luxembursko 5 4 0 1 15 5 +10
Severné Macedónsko Severné Macedónsko 8 6 2 0 16 3 +13
Maďarsko Maďarsko 6 4 2 0 7 2 +5
Malta Malta 10 8 2 0 29 5 +24
Maroko Maroko 2 0 0 2 2 4 –2
Moldavsko Moldavsko 2 2 0 0 5 2 +3
Nemecko Nemecko 11 3 0 8 12 25 –13
Nórsko Nórsko 3 1 0 2 1 3 –2
Nový Zéland Nový Zéland 1 0 1 0 1 1 0
Paraguaj Paraguaj 2 0 1 1 1 3 –2
Peru Peru 1 0 0 1 1 2 –1
Poľsko Poľsko 9 5 1 3 14 14 0
Portugalsko Portugalsko 4 0 1 3 1 7 –6
Rakúsko Rakúsko 5 1 3 1 3 4 –1
Rumunsko Rumunsko 11 1 5 5 12 20 –8
Rusko Rusko 11 4 3 4 10 10 0
San Maríno San Maríno 4 4 0 0 22 1 +21
Saudská Arábia Saudská Arábia 1 0 1 0 1 1 0
Severné Írsko Severné Írsko 5 3 1 1 6 3 +3
Slovinsko Slovinsko 8 1 4 3 6 9 –3
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty 3 3 0 0 5 2 +3
Srbsko a Čierna Hora Srbsko a Čierna Hora 1 0 0 1 0 2 –2
Škótsko Škótsko 4 2 0 2 4 2 +2
Španielsko Španielsko 7 1 1 5 6 20 –15
Švajčiarsko Švajčiarsko 3 2 0 1 4 4 0
Švédsko Švédsko 6 0 3 3 2 6 –4
Taliansko Taliansko 2 1 0 1 3 5 –2
Thajsko Thajsko 2 1 1 0 4 3 +1
Turecko Turecko 6 1 1 4 3 8 –5
Ukrajina Ukrajina 8 2 3 3 10 9 +1
USA USA 1 1 0 0 1 0 +1
Uzbekistan Uzbekistan 1 1 0 0 4 1 +3
Wales Wales 5 1 1 3 9 10 –1
Juhoslávia Juhoslávia 2 0 1 1 1 3 –2
Spolu 315 124 77 114 446 399 +47

Tímové štatistiky - neoficiálne zápasy[chýba zdroj][upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujúca tabuľka zobrazuje neoficiálnych súperov Slovenského národného futbalového mužstva a v priateľských zápasoch k 12. januára 2017.

Súper Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel
Argentína Argentína 1 0 0 1 0 6 –6
Bahrajn Bahrajn 1 0 0 1 0 2 –2
Bolívia Bolívia 1 0 0 1 0 2 –2
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 1 0 0 1 0 1 –1
Čína Čína 1 1 0 0 3 2 +1
Gruzínsko Gruzínsko 1 0 0 1 0 2 –2
Libanon Libanon 1 0 0 1 1 2 –1
Litva Litva 2 1 1 0 3 2 +1
Lotyšsko Lotyšsko 1 1 0 0 3 1 +2
Malajzia Malajzia 1 1 0 0 2 0 +2
Mexiko Mexiko 1 0 0 1 2 5 –3
Moldavsko Moldavsko 1 0 0 1 0 2 –2
Peru Peru 1 0 0 1 0 1 –1
Rumunsko Rumunsko 1 0 1 0 2 2 0
Slovinsko Slovinsko 1 1 0 0 2 0 +2
Švédsko Švédsko 1 0 0 1 0 6 –6
Uganda Uganda 1 0 0 1 1 3 –2
Spolu 18 5 2 11 19 39 –20

Zloženie družstva[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam futbalových reprezentantov Slovenska

Hráčska zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Reprezentačné zápasy a góly, a klubová príslušnosť sú aktualizované k 14.11.2021

Aktuálne povolaní hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujúcich 24 hráčov nominoval reprezentačný tréner Štefan Tarkovič do zostavy na kvalifikačný dvojzápas proti Slovinsku a proti Malte v dňoch 11. až 14. novembra 2021.

Pozícia Hráč Dátum narodenia (vek) Reprezentačné štarty Góly Klub
B Marek Rodák 13. december 1996 (24 rokov) 12 0 Anglicko FC Fulham
B Dušan Kuciak 21. máj 1985 (36 rokov) 14 0 Poľsko Lechia Gdaňsk
B Martin Dúbravka 15. január 1989 (32 rokov) 29 0 Anglicko Newcastle United
O Peter Pekarík 30. október 1986 (35 rokov) 109 2 Nemecko Hertha Berlín
O Martin Koscelník 2. marec 1995 (26 rokov) 12 1 Česko Slovan Liberec
O Martin Valjent 11. december 1995 (25 rokov) 9 0 Španielsko RCD Mallorca
O Vernon De Marco 18. november 1992 (29 rokov) 1 1 Slovensko ŠK Slovan Bratislava
O Ľubomír Šatka 2. december 1995 (25 rokov) 24 0 Poľsko Lech Poznaň
O Milan Škriniar Captain 11. február 1995 (26 rokov) 50 3 Taliansko Inter Miláno
O Dávid Hancko 13. december 1997 (23 rokov) 20 1 Česko Sparta Praha
O Jakub Holúbek 12. január 1991 (30 rokov) 8 0 Poľsko Piast Gliwice
Z Marek Hamšík 27. júl 1987 (34 rokov) 135 26 Turecko Trabzonspor
Z Matúš Bero 6. september 1995 (26 rokov) 17 0 Holandsko Vitesse Arnhem
Z Ondrej Duda 5. december 1994 (26 rokov) 54 9 Nemecko 1. FC Kolín
Z Stanislav Lobotka 25. november 1994 (27 rokov) 34 3 Taliansko SSC Neapol
Z Albert Rusnák 7. júl 1994 (27 rokov) 34 7 USA Real Salt Lake City
Z Erik Jirka 19. september 1997 (24 rokov) 5 0 Španielsko Real Oviedo
Z Lukáš Haraslín 26. máj 1996 (25 rokov) 22 2 Česko Sparta Praha
Z Tomáš Suslov 7. jún 2002 (19 rokov) 9 0 Holandsko FC Groningen
Z Róbert Mak 8. marec 1991 (30 rokov) 73 14 Maďarsko Ferencváros Budapešť
Z Jakub Hromada 25. máj 1996 (25 rokov) 5 0 Česko Slavia Praha
Ú Róbert Boženík 18. november 1999 (22 rokov) 22 5 Nemecko Fortuna Düsseldorf
Ú Dávid Strelec 4. apríl 2001 (20 rokov) 10 2 Taliansko Spezia Calcio
Ú Ladislav Almási 6. marec 1999 (22 rokov) 4 0 Česko Baník Ostrava

Náhradníci[upraviť | upraviť zdroj]

Nasledujúcich 24 náhradníkov nominoval reprezentačný tréner Štefan Tarkovič do zostavy na kvalifikačný dvojzápas proti Slovinsku a proti Malte v dňoch 11. až 14. novembra 2021.

Pozícia Hráč Dátum narodenia (vek) Reprezentačné štarty Góly Klub
B Dominik Greif 6. apríl 1997 (24 rokov) 4 0 Španielsko RCD Mallorca
B František Plach 8. marec 1992 (29 rokov) 0 0 Poľsko Piast Gliwice
B Dominik Holec 28. júl 1994 (27 rokov) 0 0 Česko Sparta Praha
O Boris Sekulič 21. október 1991 (30 rokov) 2 0 USA Chicago Fire
O Norbert Gyömbér 3. júl 1992 (29 rokov) 28 0 Taliansko Salernitana
O LUkáš Štetina 28. júl 1991 (30 rokov) 4 1 Česko Sparta Praha
O Tomáš Huk 22. december 1994 (26 rokov) 0 0 Poľsko Piast Gliwice
O Róbert Mazáň 9. február 1994 (27 rokov) 11 0 Cyprus AEL Limassol
O Lukáš Skovajsa 27. marec 1994 (27 rokov) 0 0 Česko SK Dynamo České Budějovice
O Matúš Rusnák 19. december 1999 (21 rokov) 0 0 Slovensko MŠK Žilina
Z Patrik Hrošovský 22. apríl 1992 (29 rokov) 41 0 Belgicko KRC Genk
Z Juraj Kucka 26. február 1987 (34 rokov) 90 10 Anglicko FC Watford
Z Peter Pokorný 8. august 2001 (20 rokov) 0 0 Španielsko Real San Sebastian
Z Branislav Niňaj 17. máj 1994 (27 rokov) 3 0 Rumunsko Sepsi OSK
Z Erik Sabo 22. november 1991 (30 rokov) 18 0 Turecko Caykur Rizespor
Z Jakub Považanec 31. január 1991 (30 rokov) 0 0 Česko FK Jablonec
Z László Bénes 9. september 1997 (24 rokov) 7 1 Nemecko Borussia Mönchengladbach
Z Róbert Pich 12. november 1988 (33 rokov) 0 0 Poľsko Slask Vroclav
Z Christián Herc 30. september 1998 (23 rokov) 0 0 Švajčiarsko Grasshopper Zürich
Z Adrián Kaprálik 10. jún 2002 (19 rokov) 0 0 Slovensko MŠK Žilina
Z Dávid Ďuriš 22. marec 1999 (22 rokov) 0 0 Slovensko MŠK Žilina
Z Vladimír Weiss 30. november 1989 (31 rokov) 74 7 Slovensko ŠK Slovan Bratislava
Z Ján Greguš 29. január 1991 (30 rokov) 36 4 USA Minnesota United
Ú Samuel Mráz 13. máj 1997 (24 rokov) 4 1 Slovensko ŠK Slovan Bratislava

Realizačný tím[upraviť | upraviť zdroj]

Aktualizované k 14. 11. 2021.

Hráčske štatistiky[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rekordy slovenského národného futbalového mužstva

Hráči označení tučným písmom sú stále aktívni.

Aktualizované k 14. 11. 2021.

Hráči s najväčším počtom odohraných zápasov[upraviť | upraviť zdroj]

# Hráč Vek Roky Zápasy Góly
1. Marek Hamšík 34 2007 – súčasnosť 135 26
2. Peter Pekarík 35 2006 – súčasnosť 109 2
3. Miroslav Karhan 45 1995 – 2011 107 14
4. Martin Škrtel 36 2004 – 2019 104 6
5. Ján Ďurica 39 2004 – 2017 91 4
6. Juraj Kucka 34 2008 – súčasnosť 90 10
7. Róbert Vittek 39 2001 – 2016 82 23
8. Vladimír Weiss 31 2009 – súčasnosť 74 7
9. Róbert Mak 30 2013 – súčasnosť 73 14
Tomáš Hubočan 36 2006 – súčasnosť 73 0

Hráči s najväčším počtom gólov na konte[upraviť | upraviť zdroj]

# Hráč Vek Roky Góly Zápasy Priemer gólov za zápas
1. Marek Hamšík 34 2007 – súčasnosť 26 135 0,19
2. Róbert Vittek 39 2001 – 2016 23 82 0,28
3. Szilárd Németh 44 1996 – 2006 22 58 0,37
4. Marek Mintál 44 2002 – 2009 14 45 0,31
Róbert Mak 30 2013 – súčasnosť 14 73 0,19
Miroslav Karhan 45 1995 – 2011 14 107 0,13
7. Stanislav Šesták 38 2004 – 2016 13 66 0,20
Adam Nemec 36 2006 – 2019 13 43 0,30
9. Peter Dubovský 28 1994 – 2000 12 33 0,36
10. Juraj Kucka 34 2008 – súčasnosť 10 90 0,11

Tréneri[upraviť | upraviť zdroj]

Aktualizované k 14. 11. 2021.

1939 - 1944[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Obdobie Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel Priemer počtu bodov na zápas
Slovensko Vojtech Závodský 27. august 1939 1 1 0 0 2 0 +2 3,00
Slovensko Rudolf Hanák 3. december 19396. jún 1940 2 1 0 1 5 4 +1 1,50
Slovensko Štefan Priboj 15. september 194012. október 1941 4 0 1 3 5 10 –5 0,08
Slovensko Štefan Čambal 7. december 19417. jún 1942 2 0 0 2 1 6 –5 0,00
Slovensko Ferdinand Daučík 23. august 19429. apríl 1944 7 1 1 5 10 24 –14 0,19
Spolu 16 3 2 11 23 44 –21 0,69

od roku 1993 po súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Obdobie Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Strelené góly Inkasované góly Gólový rozdiel Priemer počtu bodov na zápas
Slovensko Jozef Vengloš 6. apríl 1993 – 15. jún 1995 16 5 4 7 21 30 –9 1,19
Slovensko Jozef Jankech 4. júl 1995 – 23. október 1998 34 18 6 10 51 33 +18 1,76
Slovensko Dušan Radolský[10] 10. november 1998 1 0 0 1 1 3 –2 0,00
Slovensko Dušan Galis 1. január 1999 – 23. február 1999  –   –   –   –   –   –   – 
Slovensko Jozef Adamec 26. február 1999 – 30. november 2001 34 13 11 10 38 31 +7 1,47
Slovensko Anton Dragúň[11] 17. november 1999 – 25. november 1999 4 1 0 3 2 7 –5 0,25
Slovensko Ladislav Jurkemik 15. január 2002 – 31. december 2003 19 6 5 8 27 26 +1 1,21
Slovensko Dušan Galis 1. január 2004 – 12. október 2006 31 12 12 7 53 36 +17 1,55
Slovensko Ján Kocian 2. november 2006 – 30. jún 2008 17 5 3 9 30 28 +2 1,10
Slovensko Vladimír Weiss 1. august 2008 – 31. január 2012 40 16 8 16 56 53 +3 1,40
Slovensko Michal Hipp[12] 29. február 2012 1 1 0 0 2 1 +1 3,00
Slovensko Stanislav Griga, Slovensko Michal Hipp 26. apríl 2012 – 14. jún 2013 12 3 4 5 11 14 –3 0,92
Slovensko Ján Kozák 2. júl 201314. október 2018 54 29 10 15 80 48 +32 1,73
Slovensko Štefan Tarkovič[13] 16. október 2018  1 0 1 0 1 1 0 1,00
Česko Pavel Hapal 22. október 201816. október 2020 16 6 4 6 25 20 +5 1,38
Slovensko Oto Brunegraf[14] 14. október 2020  1 0 0 1 2 3 –1 0,00
Slovensko Štefan Tarkovič 20. október 2020 – súčasnosť 18 6 7 5 23 21 +2 1,39
Spolu 299 121 75 103 423 355 +68 1,43

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. SLOVENSKÍ SOKOLI [online]. futbalsfz.sk, [cit. 2016-06-01]. Dostupné online.
 2. http://www.fifa.com/worldranking/rankingtable/index.html?intcmp=fifacom_hp_module_ranking
 3. Thrilling win in the snow [online]. ESPN, 14. október 2009, [cit. 2009-10-15]. Dostupné online.
 4. Champions dumped out [online]. ESPN, 24. jún 2010. Dostupné online.
 5. Italy eliminated from World Cup in 1st round [online]. AP, 24. jún 2010. Dostupné online.
 6. Italy and France make unwanted history [online]. AFP, 24. jún 2010. Dostupné online.
 7. Robben rocks Slovakia [online]. ESPN Soccernet, 28. jún 2010, [cit. 2010-08-18]. Dostupné online.
 8. Pozrite si všetky vizualizácie národného štadióna [online]. etrend.sk, 2013-07-11, [cit. 2014-02-08]. Dostupné online.
 9. Nový štadión na Tehelnom poli má stáť do roku 2016 [online]. bratislavskenoviny.sk, [cit. 2013-11-03]. Dostupné online.
 10. Viedol tím v zápase proti Poľsku dňa 10. novembra 1998 ako dočasny tréner
 11. Ako asistent trénera viedol tím, počas turné v Strednej a Južnej Amerike
 12. Viedol tím v zápase proti Turecku dňa 29. februára 2012 ako dočasný tréner
 13. Viedol tím v zápase proti Švédsku dňa 16. októbra 2018 ako dočasný tréner
 14. Viedol tím v zápase proti Izraelu dňa 14. októbra 2020 ako zastupujúci tréner za Pavla Hapala kvôli tomu že mal potvrdený test na koronavírus

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Slovakia national football team na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).