Obranca (futbal)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Obranca (v bielom drese) sa snaží zastaviť útočiacich hráčov.
Pelé (s číslo 10) prechádza cez troch švédskych obrancov.
Brazílsky obranca Roberto Carlos je považovaný za jedného z najlepších a najofenzívnejších ľavých krídelných obrancov v histórií futbalu.
Holandský obranca Ruud Krol blokuje strelcu v zápase proti Nemecku na MS 1974.
Dvojica obrancov Rio Ferdinand (vľavo) a Olof Mellberg vo vzájomnom súboji.

Vo futbale je obranca hráč, ktorý na ihrisku operuje za stredopoliarmi a je posledným článkom mužstva pred brankárom. Jeho hlavná funkcia je ochraňovať bránu a brániť protihráčov tak, aby sa nedostali k zakončeniu smerom na bránu.

V zásade sa pohybujú v časti ihriska, kde sa nachádza bránka ich tímu. Vyšší obrancovia však často idú do útoku („hore“) pri priamych kopoch a rohových kopoch.

Sú štyri typy obrancov:

 • Stredný obranca (angl. centre back) - ako vyplýva z ich označenia ich hlavnou funkciou zastaviť útočníkov súpera pred domácim brankárom a dostať loptu von z pokutového územia. Existujú dve hlavné stratégie riadenie stredných obrancov, a to zónová obrana a osobné bránenie. K ich prednostiam často patrí sila, dobrý a vysoký skok, hlavičkovanie, čítanie hry a schopnosť uchopiť loptu súpera.
 • Stranový obranca (angl. side back alebo aj full-back) - je hráč, ktorý hráva pri krajoch ihriska. Jeho hlavnou úlohou je zamedziť súperovým hráčom (hlavne krídlam) dostať loptu do pokutového územia a zabrániť centrom súpera. Na druhú stranu pri ofenzívnych výpadoch svojho mužstva podporuje svojich krídelných hráčov a ohrozuje súpera svojími centrami.
 • Krídelný obranca (angl. wing back) - máva ofenzívne úlohy. Spôsob hry s krídelnými obrancami je používaný najmä vo formácií 3-5-2. Jeho pozícia je vlastne prienikom medzi krídlom a stranovým obrancom. Krídelní obrancovia sú populárnym prvkom v tradičnej formácie Brazílie.
 • Stopér (angl. sweeper alebo aj libero) - je všestranný typ hráča, ktorého hlavnou úlohou je slúžiť ako posledná obranná hrádza. Libero býva technicky dobre vybavený hráč, ktorý je schopný rozohrávať a založiť útok. Spôsob hry s liberom sa vyvinul v Taliansku, ale moderné poňatie začína u nemeckého legendárneho futbalistu Franza Beckenbauera.

Slávni obrancovia[upraviť | upraviť zdroj]

V ankete Futbalista storočia FIFA z roku 2004 sa umiestnili najlepšie títo obrancovia:

 1. Nemecko Franz Beckenbauer - Libero
 2. Anglicko Bobby Moore - Stredný obranca
 3. Taliansko Franco Baresi - Libero
 4. Čile Elías Figueroa - Stredný obranca
 5. Taliansko Giacinto Facchetti - Krajný obranca


Zo slovenských obrancov sú známi:

Reprezentanti Česko-Slovenska:

Reprezentanti Slovenska:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Libero na českej Wikipédii.
 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Association football positions na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]