Obranca (futbal)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obranca (v bielom drese) sa snaží zastaviť útočiacich hráčov.
Pelé (s číslo 10) prechádza cez troch švédskych obrancov.
Brazílsky obranca Roberto Carlos je považovaný za jedného z najlepších a najofenzívnejších ľavých krídelných obrancov v histórií futbalu.
Holandský obranca Ruud Krol blokuje strelcu v zápase proti Nemecku na MS 1974.
Dvojica obrancov Rio Ferdinand (vľavo) a Olof Mellberg vo vzájomnom súboji.

Vo futbale je obranca hráč, ktorý na ihrisku operuje za stredopoliarmi a je posledným článkom mužstva pred brankárom. Jeho hlavná funkcia je ochraňovať bránu a brániť protihráčov tak, aby sa nedostali k zakončeniu smerom na bránu.

V zásade sa pohybujú v časti ihriska, kde sa nachádza bránka ich tímu. Vyšší obrancovia však často idú do útoku („hore“) pri priamych kopoch a rohových kopoch.

Sú štyri typy obrancov:

 • Stredný obranca (angl. centre back) - ako vyplýva z ich označenia ich hlavnou funkciou zastaviť útočníkov súpera pred domácim brankárom a dostať loptu von z pokutového územia. Existujú dve hlavné stratégie riadenie stredných obrancov, a to zónová obrana a osobné bránenie. K ich prednostiam často patrí sila, dobrý a vysoký skok, hlavičkovanie, čítanie hry a schopnosť uchopiť loptu súpera.
 • Stranový obranca (angl. side back alebo aj full-back) - je hráč, ktorý hráva pri krajoch ihriska. Jeho hlavnou úlohou je zamedziť súperovým hráčom (hlavne krídlam) dostať loptu do pokutového územia a zabrániť centrom súpera. Na druhú stranu pri ofenzívnych výpadoch svojho mužstva podporuje svojich krídelných hráčov a ohrozuje súpera svojími centrami.
 • Krídelný obranca (angl. wing back) - máva ofenzívne úlohy. Spôsob hry s krídelnými obrancami je používaný najmä vo formácií 3-5-2. Jeho pozícia je vlastne prienikom medzi krídlom a stranovým obrancom. Krídelní obrancovia sú populárnym prvkom v tradičnej formácie Brazílie.
 • Stopér (angl. sweeper alebo aj libero) - je všestranný typ hráča, ktorého hlavnou úlohou je slúžiť ako posledná obranná hrádza. Libero býva technicky dobre vybavený hráč, ktorý je schopný rozohrávať a založiť útok. Spôsob hry s liberom sa vyvinul v Taliansku, ale moderné poňatie začína u nemeckého legendárneho futbalistu Franza Beckenbauera.

Slávni obrancovia[upraviť | upraviť zdroj]

V ankete Futbalista storočia FIFA z roku 2004 sa umiestnili najlepšie títo obrancovia:

 1. Nemecko Franz Beckenbauer - Libero
 2. Anglicko Bobby Moore - Stredný obranca
 3. Taliansko Franco Baresi - Libero
 4. Čile Elías Figueroa - Stredný obranca
 5. Taliansko Giacinto Facchetti - Krajný obranca


Zo slovenských obrancov sú známi:

Reprezentanti Česko-Slovenska:

Reprezentanti Slovenska:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Libero na českej Wikipédii.
 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Association football positions na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]