Matej Drlička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matej Drlička
slovenský klarinetista a hudobný manažér
slovenský klarinetista a hudobný manažér
Narodenie30. máj 1976 (43 rokov)
Bratislava

Matej Drlička (* 30. máj 1976, Bratislava) je slovenský hudobník, hráč na klarinet, hudobný manažér a producent, ktorý od roku 2005 organizuje festival Viva Musica!. [1]

Profesionálna kariéra[upraviť | upraviť kód]

Hudobník[upraviť | upraviť kód]

Matej Drlička študoval hru na klarinete na Konzervatóriu v Bratislave, kde počas štúdia vyhral Súťaž slovenských konzervatórií. V roku 1993 mu bolo udelené štipendium na prestížnej Duquesne University v Pittsburghu v USA a o dva roky neskôr sa zúčastnil na Súťaži mladých interpretov Houstone, kde získal druhé miesto. Po návrate na Slovensko sa Matej, popri štúdiu na VŠMU, stal členom Orchestra Opery SND rovnako ako aj Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. V roku 1999 sa stal víťazom súťaže Stredoeurópskeho festivalu koncertných umelcov v Žiline. Po tomto úspechu odchádza študovať do Francúzska na Konzervatórium v Nice, kde sa stal nositeľom zlatej medaily za hru na klarinete a komornú hudbu. V roku 2001 vyhral prvé miesto na súťaži súčasnej hudby v Ríme (Concorso Internazionale de Valentino Bucchi) [2] a tretie miesto na medzinárodnej klarinetovej súťaži v Seville (Dos Hermanas). V roku 2000 nahral s orchestrom Slovenskej filharmónie svetovú premiéru Psalmu V pre klarinet a orchester od amerického skladateľa Davida Cheskeho. Ako orchestrálny hráč účinkoval v takých prestížnych európskych orchestroch, akými sú Bavorská štátna opera v Mníchove, Orchestre de la Suisse Romande v Ženeve, Parížska opera, Orchestre National v Paríži, Orchestre de la Capitole v Toulouse, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo a počas 7 rokov bol stabilným členom Orchestre de Cannes. V roku 2005 musel pre úraz skončiť s kariérou koncertného umelca a začal sa venovať manažmentu v oblasti hudby.

Manažér[upraviť | upraviť kód]

Po 8 ročnom pôsobení vo Francúzsku sa Matej Drlička vrátil na do svojho rodného mesta Bratislavy, aby tu v roku 2005 založil festival Viva Musica!, ktorý je v súčasnosti najväčším a najnavštevovanejším letným festivalom klasickej hudby na Slovensku. V roku 2007 sa stal riaditeľom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. V roku 2008 prijal ponuku spoločnosti Columbia Artists Managment International, aby zastával funkciu projektového manažéra festivalu Abu Dhabi Classics v Abú Zabí. Svoje skúsenosti zúročil založením vlastnej umeleckej agentúry Viva Musica! Agency, ktorá realizuje veľké hudobné produkcie na Slovensku a v Česku a tiež zastupuje vybraných exkluzívnych slovenských a českých hudobníkov. Viva Musica! Agency má dnes na svojom konte množstvo významných spoločenských a korporátnych podujatí, ako napríklad Expo 2015, Ples v Opere, Bratislavský bál, Ceny nadácie Tatrabanky, Novoročný hudobný ohňostroj k 20. výročiu Slovenskej republiky, Medzinárodný summit NATO, Slávnostné otvorenie Eurovea, AVON pochod v Prahe a v Košiciach, vianočné galakoncerty pre spoločnosti Volkswagen, SKANSKA, alebo Soitron, VIP event pri príležitosti rebrandingu VÚB banky a mnohé ďalšie. Agentúra úzko spolupracuje s televíziou Markíza (Slovensko má talent, Let’s dance, Talentmánia...) a RTVS (Advent, Slovenka roka, Krištáľové krídlo...). Popri koprodukcii veľkolepých eventov v spolupráci s eventovými agentúrami sa Viva Musica! agency venuje aj realizácii vlastných projektov. Medzi najznámejšie patria napríklad Under My Spell, Hrana Tour, Viva Cinema! alebo Viva Zbor!.

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

Matej Drlička má štyri deti: Mateo, Kyara, Jonáš a Nino. Spolu s partnerkou, opernou speváčkou Adrianou Kučerovou, žijú v Bratislave.

Referencie[upraviť | upraviť kód]