Medzinárodné letisko Artura Merina Beníteza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Medzinárodné letisko Artura Merina Beníteza
Letisko Pudahuel
Medzinárodné letisko Santiago
Aeropuerto Internacional Arturo Merino Benítez
Aeropuerto de Pudahuel
Aeropuerto de Santiago
IATA: SCL · ICAO: SCEL
Základné informácie
Typ letiskamedzinárodné verejné civilné a vojenské
PrevádzkovateľSCL Aeropuerto de Santiago
Otvorenie1967
MestoSantiago, Čile
Vzletové a pristávacie dráhy
Smer Dĺžka Povrch
17R/35L 3 800 m asfalt
17L/35R 3 748 m asfalt
Štatistika (2011)
Cestujúcich12 105 724
www.aeropuertosantiago.cl

Medzinárodné letisko Artura Merina Beníteza alebo Medzinárodné letisko Santiago, alebo Letisko Pudahuel (špa. Aeropuerto Internacional Arturo Merino Benítez), (IATA: SCL, ICAO: SCEL) je medzinárodné letisko pri mestečku Pudahuel, približne 15 km severozápadne od centra čilského hlavného mesta Santiaga. S takmer 13 miliónmi cestujúcich v roku 2011 bolo deviatym najvyťaženejším letiskom Latinskej Ameriky. Je tiež významnou spojnicou pre lety medzi Oceániou a Latinskou Amerikou. Letisko bolo v rokoch 2011 a 2012 vyhodnotené cenou Air Cargo Excellence ako najlepšie latinskoamerické letisko pre nákladnú dopravu. Vlastníkom je čilský štát, prenajímateľom je čilsko-kanadsko-španielska spoločnosť SCL Terminal Aéreo Santiago S.A. Sociedad Concesionaria. Letisko je jednou zo základní vzdušných síl čilskej armády.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Rastúca letecká preprava a používanie väčších a výkonnejších lietadiel najmä pri medzikontinentálnych letoch viedli v päťdesiatych rokoch čilskú vládu k rozhodnutiu postaviť nové letisko, ktoré by spĺňalo požiadavky svojej doby. Výstavba sa začala v roku 1961 a bola ukončená v roku 1967. V roku 1980 bolo letisko premenované na letisko Artura Beníta Meríneza, zakladateľa čilských vzdušných ozbrojených síl. Výstavba nového terminálu bola ukončená v roku 1994 a budova starého bola v prevádzke až do roku 2001. Terminál sa nachádza medzi oboma pristávacími dráhami, má štyri poschodia a je navrhnutý podľa architektonického konceptu letiska v Marseille. Výstavba druhej pristávacej dráhy bola ukončená v roku 2005.

Rozvoj letiska[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008 letisko dosiahlo svoju maximálnu kapacitu, 9,5 milióna cestujúcich ročne. V prípravnom štádiu je výstavba ďalšieho terminálu, pristávacej dráhy a výstavba linky ľahkého metra, ktorá by prepojila letisko s čilským hlavným mestom. Predpokladaný počet cestujúcich je 14 miliónov do roku 2014 a 34 miliónov v roku 2034.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Comodoro Arturo Merino Benítez International Airport na anglickej Wikipédii.