Medzinárodné letisko Artura Merina Beníteza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medzinárodné letisko Artura Merina Beníteza
Letisko Pudahuel
Medzinárodné letisko Santiago
Aeropuerto Internacional Arturo Merino Benítez
Aeropuerto de Pudahuel
Aeropuerto de Santiago
Terminal Aeropuerto Pudahuel.jpg
IATA: SCL · ICAO: SCEL
Základné informácie
Typ letiskamedzinárodné verejné civilné a vojenské
PrevádzkovateľSCL Aeropuerto de Santiago
Otvorenie1967
MestoSantiago, Čile
Vzletové a pristávacie dráhy
Smer Dĺžka Povrch
17R/35L 3 800 m asfalt
17L/35R 3 748 m asfalt
Štatistika (2011)
Cestujúcich12 105 724
www.aeropuertosantiago.cl

Medzinárodné letisko Artura Merina Beníteza alebo Medzinárodné letisko Santiago, alebo Letisko Pudahuel (špa. Aeropuerto Internacional Arturo Merino Benítez), (IATA: SCL, ICAO: SCEL) je medzinárodné letisko pri mestečku Pudahuel, približne 15 km severozápadne od centra čilského hlavného mesta Santiaga. S takmer 13 miliónmi cestujúcich v roku 2011 bolo deviatym najvyťaženejším letiskom Latinskej Ameriky. Je tiež významnou spojnicou pre lety medzi Oceániou a Latinskou Amerikou. Letisko bolo v rokoch 2011 a 2012 vyhodnotené cenou Air Cargo Excellence ako najlepšie latinskoamerické letisko pre nákladnú dopravu. Vlastníkom je čilský štát, prenajímateľom je čilsko-kanadsko-španielska spoločnosť SCL Terminal Aéreo Santiago S.A. Sociedad Concesionaria. Letisko je jednou zo základní vzdušných síl čilskej armády.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Rastúca letecká preprava a používanie väčších a výkonnejších lietadiel najmä pri medzikontinentálnych letoch viedli v päťdesiatych rokoch čilskú vládu k rozhodnutiu postaviť nové letisko, ktoré by spĺňalo požiadavky svojej doby. Výstavba sa začala v roku 1961 a bola ukončená v roku 1967. V roku 1980 bolo letisko premenované na letisko Artura Beníta Meríneza, zakladateľa čilských vzdušných ozbrojených síl. Výstavba nového terminálu bola ukončená v roku 1994 a budova starého bola v prevádzke až do roku 2001. Terminál sa nachádza medzi oboma pristávacími dráhami, má štyri poschodia a je navrhnutý podľa architektonického konceptu letiska v Marseille. Výstavba druhej pristávacej dráhy bola ukončená v roku 2005.

Rozvoj letiska[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008 letisko dosiahlo svoju maximálnu kapacitu, 9,5 milióna cestujúcich ročne. V prípravnom štádiu je výstavba ďalšieho terminálu, pristávacej dráhy a výstavba linky ľahkého metra, ktorá by prepojila letisko s čilským hlavným mestom. Predpokladaný počet cestujúcich je 14 miliónov do roku 2014 a 34 miliónov v roku 2034.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Comodoro Arturo Merino Benítez International Airport na anglickej Wikipédii.