Preskočiť na obsah

Ľahké metro

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stanice ľahkého metra v Glasgowe (Škótsko)

Ľahké metro je druh mestskej hromadnej dopravy podobný metru alebo iným mestských dráham, napríklad VAL. Na vybudovanie ľahkého metra stačia menšie náklady ako na klasické metro, má však nižšiu prepravnú kapacitu pri použití rovnakého počtu vlakov.

Ľahké metro, podobne ako rýchlodrážna električka alebo podpovrchová električka je alternatíva mestskej hromadnej dopravy predovšetkým pre mestá s približne pol miliónom obyvateľov, kde by bolo klasické metro príliš veľké, nákladné alebo nevyťažené. V niektorých prípadoch sú tieto systémy aj vo väčších mestách, a to kvôli nedostatku financií alebo v snahe vyhnúť sa prípadnej predimenzovanej dopravnej stavbe.

Nevýhodou ľahkého metra je nízka kapacita vlakov, pretože súpravy sú kratšie, užšie a podobne alebo menšie stanice z úsporných dôvodov. Ľahké metro je často nadzemné, ako napríklad v Istanbule. Ak je vedené v podzemí, je založené plytko a vďaka menším parametrom sa môžu trasy lepšie prispôsobiť geologickým podmienkam miest, napríklad menšie polomery oblúkov a pod.