Konská železnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bývalá staničná budova konskej železnice v Bratislave (križovatka ulíc Krížna a Legionárska)

Konská železnica je druh dopravy vykonávaný po železnici (dráhe), použitím sily koní. V histórii šlo o obvyklý podtyp animálnej železnice.

Konské dráhy na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Konská železnica (tzv. koňka) sa na Slovensku využívala prevažne v 19. a na začiatku 20. storočia. Väčšina mala vzhľadom na relatívne nízku výkonnosť koní len miestny charakter.

Miestne konské dráhy[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát na Slovensku sa konská železnica (a koľajová doprava vôbec) v mestskej hromadnej doprave začala využívať v roku 1891 v Košiciach. Niekoľko konských železníc bolo vybudovaných aj v horských oblastiach ťažby dreva a nerastov.

Stanica prvej konskej železnice v Uhorsku (Svätý Jur)

Medzimestská konská železnica Bratislava – Trnava - Sereď[upraviť | upraviť zdroj]

Po vynájdení parného stroja boli vo svete postavené prvé železnice a železničné stanice, nechcelo ani Rakúsko-Uhorsko zaostávať a začalo s výstavbou. V roku 1836 sa stretlo sedemnásť grófov, statkárov a obchodníkov aby založili spoločnosť, ktorá postaví železnicu z Bratislavy do Trnavy. Prvá konská železnica na Slovensku bola sprevádzkovaná v roku 1840 a viedla z Bratislavy do Svätého Jura, do roku 1846 bola predĺžená cez Trnavu až po Sereď. Prevádzka na nej bola zastavená v roku 1872.

Stanica konskej železnice v Bratislave[upraviť | upraviť zdroj]

Budova konskej železnice v Svätom Jure
Rekonštruovaný voz Linecko-Budějovickej dráhy na obnovenom úseku v Rakúsku

Budova Prvej konskej železnice – jedinečný historický objekt hlavného mesta SR – stojí dodnes na križovatke ulíc Krížnej a Legionárskej. Postavená bola v rokoch 18361840. Budova je jedným z najstarších objektov v tejto časti mesta. Architektonicky je vyriešená ako hlavová stanica, vzorom pri jej stavbe bola palácová architektúra. Keďže tieto budovy sa väčšinou vo svete nezachovali, má právo nosiť meno Prešporská rarita ako ju v tých časoch nazývali. Budova bola následkom viacerých zmien vlastníkov dlhšiu dobu spustnutá a ošarpaná, dokonca ju chceli dať zbúrať. Záchrancom sa stala poisťovňa Generali, ktorá si v nej zriadila regionálne riaditeľstvo.

Začiatkom roku 2018 prebehla na budovu verejná obchodná súťaž, ktorá mala určiť jej budúce využitie. Po neúspechu, kedy sa do súťaže nik neprihlásil, sa zvažuje poskytnutie budovy pre niektoré z občianskych združení alebo zriadenie komunitného centra. [1]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TREND.SK. Pri Trnavskom mýte môže vyrásť kultúrne centrum. Verejná súťaž skončila fiaskom. www.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2018-02-22].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]