Medzistavcová symfýza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Medzistavcová platnička)

Medzistavcová symfýza (lat. symphysis intervertebralis) je spojenie tiel stavcov typu synchondrózy. Toto spojenie je vytvorené medzi stavcami pohyblivej časti chrbtice. Jeho základom je medzistavcová platnička (intervertebrálny disk, lat. discus intervertebralis).

Medzistavcová platnička[upraviť | upraviť zdroj]

Sagitálny rez cez medzistavcovú platničku a priľahlé časti tiel susediacich stavcov plodu ovce. Zdroj: (Gray´s Anatomy, 1918.)

Platničiek je v chrbtici človeka 23 - prvá je medzi stavcami C2 a C3, posledná medzi L5 a S1. Platničky tvoria celkovo približne 20% výšky chrbtice.

Každá platnička má okraje, ktoré naliehajú na spodnú plochu vyššieho a hornú plochu nižšieho stavca, z hyalínnej chrupavky, ktorá je zrastená s kosťou ich tiel. Vlastnú hmotu platničky tvorí väzivová chrupavka, ktorá po obvode postupne prechádza do hustého fibrózneho väziva.

  • Anulus fibrosus - fibrózny prstenec tvoriaci obvod disku a zvyšujúci jeho pevnosť
  • Nucleus pulposus - riedke centrálne jadro disku, uložené bližšie k jeho dorzálnemu okraju. Je nestlačiteľné a tvorí ložisko, okolo ktorého sa stavce pri pohyboch nakláňajú.

Okrem miest umožňujúcich vzájomný pohyb, slúžia platničky aj ako pružné vložky tlmiace otrasy.

Unkovertebrálny kĺb[upraviť | upraviť zdroj]

Horné plochy tiel krčných stavcov majú konkávny, dolné konvexný miskovitý tvar, pričom ich prominujúci vonkajší okraj sa označuje ako uncus corporis. V medzistavcových platničkách sa pri tomto okraji môžu obojstranne vytvárať dutiny vyplnené synoviálnou tekutinou, ktoré sa označujú ako unkovertebrálne kĺby.