Mikuláš Petrašovský a Natália Petrašovská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Mikuláš Petrašovský)
Mikuláš Petrašovský a Natália Padová rod. Petrašovská
Oficiálna fotografia
Oficiálna fotografia
Základné informácie
Narodenie 14. jún 1952 (Mikuláš Petrašovský), 18. júl 1981 (Natália Padová rod. Petrašovská)
Medzilaborce (Mikuláš Petrašovský), Humenné (Natália Padová rod. Petrašovská), Slovensko
Žáner ľudová pieseň a estrádna pieseň
Webstránka Oficiálna stránka - www.petrasovsky.sk
Mikuláš Petrašovský a Natália Petrašovská spievajú počas koncertu.

Mikuláš Petrašovský (* 14. jún 1952, Medzilaborce) a Natália Padová rod. Petrašovská (* 18. júl 1981, Humenné) (otec a dcéra) je rusínske spevácke duo, ktoré sa venuje interpretácii rusínskych ľudových piesní, ako aj vlastných piesní stredného prúdu v rôznych jazykoch.

Ich repertoár obsahuje aj piesne v slovenčine, estrádne piesne a piesne s tématikou rodného kraja. Ich tvorba je úzko spätá s mestom Humenné, ako i s celým hornozemplínskym regiónom, predovšetkým s mestom Medzilaborce, odkiaľ Mikuláš Petrašovský pochádza. Do repertoáru dua patrí aj nepísaná hymna mesta Humenné - pieseň "Humenné moje" [1] [2] [3].

Mikuláš Petrašovský spieva so svojou dcérou Natáliou už od jej skorého detstva. Obaja účinkovali aj ako sólisti a takisto v rôznych zoskupeniach s mnohými interpretmi z regiónu severovýchodného Slovenska. Napr. Mikuláš Petrašovský bol dlhoročným členom Humenského speváckeho tria v zložení Mikuláš Horňák-Ivan Mihalič-Mikuláš Petrašovský (neskôr aj Michal Sijka, ktorý v triu nahradil Mikuláša Horňáka); vystupoval v projekte vedúcich rusínskych spevákov Slovenska A čija to chyža s Ankou Servickou, Monikou Kandráčovou, Ankou Poráčovou, Máriou Mačoškovou, Máriou Čokynovou a cimbalovou hudbou Ondreja Kandráča.

Najvýznamnejšie úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1996 sa Mikuláš a Natália Petrašovskí stali laureátmi Festivalu ukrajinskej piesne, ktorý sa uskutočnil v Humennom.[4] V roku 2001 absolvovali spolu s ďalšími interpretmi ľudových piesní zo Zemplína turné po Spojených štátoch. [5] V roku 2005 sa stali laureátmi súťažnej prehliadky "Spevy môjho rodu".

V roku 1989 sa Mikuláš Petrašovský stal ešte v rámci Humenského speváckeho tria (spolu s Ivanom Mihaličom a Mikulášom Horňákom) laureátom 17. ročníka ústrednej celoslovenskej prehliadky ľudových piesní Makovická struna. O niekoľko rokov sa laureátom Makovickej struny stal spolu s dcérou Natáliou.

Ako sólový spevák sa v roku 1993 Mikuláš Petrašovský stal laureátom súťažnej prehliadky ľudových spevákov pod názvom "Zemplin špiva i hutori" v Humennom.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločné projekty :

  • 1987: Ej, popid Makovicju - OPUS Czechoslovakia
  • 2004: A čija to chyža - Vydavateľstvo Slovenský rozhlas

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Ref: [1]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]