Miloš Uher

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Miloš Uher
významný organizátor partizánskeho hnutia na západnom Slovensku
Narodenie 27. júl 1914
Lubina, Slovensko
Úmrtie 27. február 1945 (30 rokov)
Bzince pod Javorinou

Miloš Uher (* 27. júl 1914 Lubina – † 27. február 1945 Cetuna, dnes časť Bziniec pod Javorinou) v medzivojnovom období sa živil ako kováč a príležitostný robotník. Počas Slovenského národného povstania významný organizátor partizánskeho hnutia na západnom Slovensku.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Koncom roku 1939 sa pokúsil utiecť cez Maďarsko do Juhoslávie, bol však zatknutý a 3 mesiace väznený v Budapešti. Po návrate sa zapojil do protifašistického hnutia v Myjave. Udržiaval spojenie s utečencami zo zajateckých a koncentračných táborov. Roku 1943 založil spolu s V. Medvedevom sovietsko-česko-slovenskú partizánsku skupinu. Onedlho nadviazal spojenie s pionierskym (ženijným) práporom v Novom Meste nad Váhom, odkiaľ získal zbrane. V deň vypuknutia Slovenského národného povstania 29. augusta 1944 túto jednotku v Lubine vyzbrojil. Od septembra 1944 velil oddielu Hurban 2. československej partizánskej brigády J.V. Stalina. 27. februára 1945 bola táto jednotka v Cetune napadnutá oddielom Abwehrgruppe 218-Edelweiss a POHG. Padlo aj najmenej 15 partizánov, medzi nimi aj Miloš Uher.

Na vrchu Roh neďaleko jeho rodiska Lubiny, mu po vojne vybudovali pomník.

Ocenenie[upraviť | upraviť zdroj]

Je po ňom pomenovaná ulica v Bratislave v mestskej časti Nové Mesto[1], v Košiciach v mestskej časti Západ (Terasa) a v Poprade v mestskej časti Juh III, taktiež v Novom Meste nad Váhom a na Myjave.

In memoriam vyznamenaný Radom SNP I. triedy a Radom červenej hviezdy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]