Mini-ITX

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Formáty
základných dosiek
Alix.1C Mini- ITX s procesorom AMD Geode LX ​​800, CompactFlash, miniPCI, PCI sloty, 44pinové rozhranie IDE a 256MB RAM

Mini-ITX je v informatike označenie pre základnú dosku počítača s rozmermi 17 × 17 cm, ktorá bola vyvinutá firmou VIA Technologies. Mini-ITX je o niečo menší, než microATX. Mini-ITX dosky sú často pasívne chladené, čo z nich vďaka nízkej spotrebe energie robí vhodné produkty pre PC systémy domáceho kina, kde hluk ventilátora môže rušiť. Sú často používané v SFF systémoch (small form factor).

História vzniku[upraviť | upraviť zdroj]

Zásluhu na vzniku formátu Mini-ITX má spoločnosť VIA Technologies, ktorá následne prišla s ešte menšími Nano-ITX a Pico-ITX. Základné dosky formátu Mini-ITX majú rozmery 170x170 mm, čo dnes stačí na to, aby sa na ne zmestili plnohodnotné desktopové moduly DIMM, desktopové procesory a dokonca zostane aj miesto pre moderné slot PCI Express 16x. Teoreticky možno teda pomocou Mini-ITX postaviť plnohodnotný počítač. V praxi sú však isté obmedzenia.

Spoločnosť VIA ako tretí, ale doteraz "živý" výrobca procesorov x86 sa už dlho nesnaží konkurovať spoločnostiam AMD a Intel na poli výkonu. Vydala sa naopak cestou vysokej integrácie, odolnosti a nízkej spotreby, čo sú kvality hodiace sa v priemyselnom odvetví, ale používateľov v domácnostiach svojím výkonom príliš neohromí. Pre bežného užívateľa sú tieto dosky však drahé, aj keď sa objavujú alternatívne riešenia, ako napríklad barebone MSI Axis 700 Lite založený na procesore VIA C7.

Zariadenia do domácností priniesla firma Intel a tradiční výrobcovia základných dosiek (Asus a MSI) v podobe desktopových verzií netbookov, napríklad malé počítače Eee a Wind zvané nettopy, založené na procesoroch Atom.

Firma NVIDIA odhalila slabinu platformy Atom v nízkom výkone grafického čipu a pripravila ION a následne ION 2, ktorý dokáže prehrávať video vo Full HD, a využiť malé nettopy ako HTPC, teda domáce multimediálne PC. Nehodí sa však ako hlavný domáci či osobný počítač, kde sa uplatnili základné dosky formátu Mini-ITX, ktoré poskytujú tri dôležité prvky: socket pre desktopový procesor, slot PCI Express pre prípadnú grafickú kartu a sloty DIMM pre pamäti, aj keď tu dnes bohato stačí aj mobilná verzia SO-DIMM.

V tejto oblasti je úspešná firma ZOTAC, ale svojich zástupcov majú tiež firmy Intel, Asus alebo Gigabyte. Cena je primeraná, pretože formát Mini-ITX už nie je exkluzívna, a je možné vybrať medzi modelmi pre sockety AMD AM3, Intel LGA 775, LGA 1156 aj LGA 1155. Ponúkané sú aj dosky formátu Mini-DTX, ktorého výhoda je, že sa na neho zmestia dva sloty, ale za cenu väčších rozmerov.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mini-ITX na českej Wikipédii.