HTPC

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
MythTV
Antec Fusion V2

Home Theater Personal Computer (HTPC, alebo Media Center PC) je počítač špeciálne určený pre multimediálne aplikácie (video, hudba atď.), ktorý je schopný nahradiť akékoľvek zariadenie v obývacej izbe (od rádia cez satelitný a TV prijímač až po DVD rekordér) a k tomu všetkému pridať výhody PC (internet, hry, veľký úložný priestor pre dáta). V prípade zaobstrania HTPC dostane používateľ náhradu za 90% elektroniky v obývacej izbe, ktoré môže ovládať pomocou jedného prehľadného ovládača (diaľkový ovládač, bezdrôtová klávesnica).

Softvér[upraviť | upraviť zdroj]

Do HTPC je potrebné nainštalovať operačný systém ako do klasického počítača, ale prispôsobený na ovládanie diaľkovým ovládačom. Je možné si vybrať medzi systémom od Microsoftu alebo zadarmo dostupnou linuxovou distribúciou.

Prvým systémom od spoločnosti Microsoft určený pre HTPC bol Windows XP Media Center Edition 2005, ktorý vychádza z Windows XP, ale pridáva navyše predovšetkým aplikáciu Media Center, ktorá sa stará o komunikáciu medzi vlastným operačným systémom a používateľom. Túto nadstavbu však nie je nutné používať, vnútorne je Windows XP MCE normálny systém. S príchodom Windows Vista sa Microsoft rozhodol nevydávať systém určený výhradne pre HTPC, ale implementoval aplikáciu Media Center do Windows Vista Home Premium a Windows Vista Ultimate.

Ďalšou možnosťou je použiť napríklad linuxovú nadstavbu MythTV alebo distribúciu, ktorá obsahuje už všetko potrebné, v poslednej dobe hlavne LinuxMCE. Ďalšie kvalitné voľby sú multimediálne centrá postavené na Linuxe ako XBMC alebo Boxee.

Hardvér[upraviť | upraviť zdroj]

HTPC využíva štandardný počítačový hardvér, ale s dôrazom na nízku hlučnosť, malé rozmery a umiestnenie naležato medzi ostatnou elektronikou v obývacej izbe.

Procesor[upraviť | upraviť zdroj]

HTPC nemusí nutne obsahovať vysoko výkonný procesor, väčšinou sa dôraz kladie na spotrebu (a tým pádom aj jednoduchšie chladenie). Pre plynulé prehrávanie videa sa odporúča minimálne 1 GHz procesor. Pre plynulé prehrávanie Full HD 1080p videa je odporúčaný procesor Intel Core 2 Duo 1,8 GHz a rýchlejší.

HTPC je multimediálny, preto sa v ňom presadzujú aj APU procesory, ktoré obsahujú grafickú kartu.

Grafická karta[upraviť | upraviť zdroj]

Nie všetci používatelia HTPC sa uspokoja s grafickou kartou integrovanou na základnej doske. Častým riešením je použitie diskrétnej grafickej karty od nVidia alebo AMD. Modely s pasívnym chladením sú vhodnejšie, pretože sú nehlučné. Je tiež možné použiť APU (pozri vyššie), v tom prípade je výkon tiež postačujúci a chladenie spoločné s procesorom.

Televízna karta[upraviť | upraviť zdroj]

Pre spracovanie analógového alebo digitálneho televízneho vysielania je nutné vybaviť HTPC televíznym tunerom. V súčasnej dobe prevládajú hybridné televízne karty (t.j. zvládajú digitálne aj analógové televízne vysielanie).

Diaľkové ovládanie[upraviť | upraviť zdroj]

Pre pohodlné ovládanie z kresla je HTPC vybavené diaľkovým ovládačom a bezdrôtovou klávesnicou, prípadne len špeciálnou klávesnicou s multimediálnymi klávesmi uľahčujúcimi ovládanie media center a integrovaným zariadením na ovládanie kurzora myši, ako poznáme z notebookov.

Zobrazovacie zariadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Ako zobrazovacie zariadenie sa najčastejšie používa veľkoplošný LCD alebo plazmová obrazovka. Pripojenie je realizované pomocou D-SUB, DVI alebo novej HDMI, ktoré implementuje obraz aj zvuk v jednom kábli.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku HTPC na českej Wikipédii.