NVIDIA

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nvidia Corporation
NVIDIA
Právna formaPublic company
Založená1993
ZakladateľJen-Hsun Huang, Curtis Priem a Chris Malachowsky
SídloSanta Clara, Spojené štáty
Produkciagrafické čipsety a čipsety do základných dosiek
Prevádzkový príjem $2.004 miliardy USD (Q3 2016)
Zisk $562 miliónov USD (Q3 2016)
Zamestnancov5 420 (2009)
Slogan spoločnosti"The Way It's Meant to Be Played"
Webwww.nvidia.com

NVIDIA Corporation alebo nVidia je americká firma, ktorá navrhuje a vyvíja procesory do grafických kariet a čipových sád do základných dosiek. Najväčším konkurentom v súčasnosti je firma AMD, ktorá v roku 2006 odkúpila spoločnosť ATI Technologies a rozšírila tak svoje portfólio o návrh a predaj grafických kariet.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Názov "NVIDIA" kombinuje písmeno n a základ slova video (z lat. videre, "vidieť"). Vyslovuje ako španielske slovo "envidia", čo znamená "závisť", výslovnosť však evokuje slovo „video“.

Spoločnosť bola založená v roku 1993 Curtisom Priemom, Chrisom Malachowskym a Jen-Hsun Huangom, ktorý je doterajším výkonným riaditeľom firmy.

V roku 1994 Nvidia uzavrela prvé strategické partnerstvo so spoločnosťou SGS-Thomson Microelectronics, aby pre ňu vyrobila svoj prvý jednočipový grafický akcelerátor. Diamond Multimedia Systems boli vybratí, aby nainštalovali grafické akcelerátory do svojich multimediálnych dosiek.

Rok 1995 bol pre Nvidiu veľmi dôležitý. Uviedla totiž do predaja svoj prvý grafický akcelerátor NV1, ktorý sa predával ako Diamond Edge 3D. Karta sa pripájala do PC prostredníctvom PCI slotu, vedela narábať s 2D/3D a používala kvadratické mapovanie textúr. V tom istom roku Sega, leader arkádových hier, portla hru Virtua Fighter, aby sa tak stala prvou 3D hrou bežiacou na Nvidia grafikách.

V roku 1996 Nvidia uviedla jej prvé DirectX ovládače s podporou Direct3D, API použité na renderovanie 3D scén, ktoré boli pre bežné CPU príliš náročné.

1997 je rok, kedy Nvidia uviedla prvý 128-bitový 3D procesor RIVA 128. Získal OEM licenciu a za prvé štyri mesiace sa ho dodalo viac ako 1 milión kusov.

V roku 1998 podpísala NVIDIA strategické partnerstvo s TSMC, ktoré začalo NVIDIi asistovať pri výrobe produktov. V tomto roku Nvidia rozšírila rodinu RIVA 3D akcelerátorov o akcelerátor RIVA 128zx, ktorý sa stal najsilnejším čipom firmy. Uprostred roku NVIDIA predstavila aj RIVA TNT, ktorý ako prvý používal multitexturing.

1999 bol rok, kedy NVIDIA predstavila GeForce 256, svetovo prvé "GPU". V tomto roku predstavila NVIDIA aj QUADRO, GPU, ktoré sa stalo štandardom pre profesionálov navrhujúcich čokoľvek od tenisiek, automobilov až po stavby. NVIDIA v tomto roku vstúpila na burzu NASDAQ s počiatočnou cenou 12 $ za akciu.

V roku 2000 NVIDIA kúpila firmu 3dfx, jednu z najväčších grafických spoločností 90. rokov. V tomto roku ešte predstavila prvú GPU pre notebook GeForce 2 GO a Microsoft si vybral NVIDIu, aby vyrábala GPU pre jeho prvú hernú konzolu Xbox.

V 2001 vstupuje NVIDIA s nForce na trh chipsetov a integrovaných GPU. Firma v tomto roku predstavila aj prvé programovateľné GPU GeForce 3, ktoré umožňovalo vývojárom hier vytvárať vlastné vizuálne efekty.

V 2002 vzniká program, ktorý sa stal aj sloganom spoločnosti "The Way It's Meant to be Played", v snahe dať do povedomia spoločnosti, že hra, v ktorej sa tento slogan objaví, bola špeciálne optimalizovaná pre karty NVIDIA, a tak na nich budú mať najlepší herný zážitok.

2004 je rok, kedy NVIDIA spolupracovala s Blizzard Entertainment na uvedení World of Warcraft v 3D grafike. Takisto uviedla SLI technológiu, ktorá umožňovala spojenie viacerých GPU, a tým rapídne zvýšiť herný výkon počítača. V tomto roku NVIDIA pomohla NASA zrekonštruovať povrch Marsu s použitím technológie NVIDIA, údaje boli prenesené z vozidla Mars Exploration Rover renderované vo fotorealistickej virtuálnej realite, umožňujúcej vedcom preskúmať Mars, ako keby sa tam voľne pohybovali.

V 2005 NVIDIA oznamuje vývoj GPU RSX pre Sony PlayStation 3. 14. decembra 2005 získala Nvidia firmu ULI Electronics, ktorá v tej dobe dodávala súčiastky aj konkurujúcej firme ATI.

2006 NVIDIA predstavuje technológiu CUDA. V tomto roku NVIDIA kúpila aj spoločnosť HYBRID graphics, ktorá sa zaoberala implementáciou 2D a 3D grafiky v mobilných zariadeniach.

2007 Forbes označila NVIDIA ako spoločnosť roka, NVIDIA uviedla novú profesionálnu kartu TESLA, ktorá prinášala vysoký výpočtový výkon pre výskumníkov, napr. pri modelácii počasia alebo pri použití v medicíne. V tomto roku odkúpila aj spoločnosť PortalPlayer, dodávateľa polovodičov, firmvéru a softvéru pre osobné multimediálne prehrávače.

2008 NVIDIA predstavuje Tegra mobilný procesor. NVIDIA uzavrela kontrakt s Apple, ktorý sa týkal dodávania GPU GeForce 9400M do MacBook, MacBook Pro a MacBook Air. V tomto roku taktiež prevzali spoločnosť mental images a spoločnosť AGEIA, ktorá sa špecializovala na vývoj a implementáciu fyzikálnych javov do hier, aby hry vyzerali čo najreálnejšie. V súčasnosti sa táto technológia nazýva PhysX.

V 2009 NVIDIA predstavila architektúru NVIDIA Fermi, v spolupráci so spoločnosťou Siemens vytvorili prvý 3D ultrazvuk, začali spolupracovať s Google-om, aby uvoľnili Android na ich Tegra čipy a uviedli 3D Vision.

2010 NVIDIA Tesla poháňa najsilnejší superpočítač na svete Tianhe-1A.Všetky filmy, ktoré boli v tomto roku nominované na Oscara v kategórii "najlepšie vizuálne efekty", boli vytvorené prostredníctvom NVIDIA grafických čipov. V tomto roku ešte stihla uzavrieť spoluprácu s Audi, aby jej GPU mohli poháňať navigačné a multimediálne systémy. Predstavila aj technológiu OPTIMUS, ktorej úlohou bolo šetriť batériu v notebookoch prepínaním medzi integrovanou a dedikovanou grafickou kartou na základe potreby konkrétnej aplikácie.

V roku 2011 uviedla Tegra 2, ktorá sa stala prvým mobilným dvojjadrovým procesorom, na ktorom boli postavené prvé Android tablety. V tomto roku uzavreli aj cross-licenciu so spoločnosťou Intel, ktorá jej v rámci tejto zmluvy vyplatila 1,5 mld. USD. Pri udeľovaní Oscarov boli opäť všetky filmy nominované v kategórii "najlepšie vizuálne efekty" poháňané čipmi QUADRO.

2012 NVIDIA uviedla prvé virtualizované GPU GRID. V tomto roku uviedla aj mobilné čipy Tegra 3 a nové grafické karty GeForce GTX 600 série postavené na architektúre Kepler.

2013 NVIDIA predstavila herný handheld SHIELD. Taktiež uviedla novú generáciu pre mobilné zariadenia Tegra 4, tablet Tegra Note a najsilnejšiu jednočipovú grafickú kartu GeForce GTX TITAN.

2014 uviedla NVIDIA na trh Shield Tablet. Taktiež uviedla novú architektúru Maxwell, ktorá je už v poradí 10. architektúrou spoločnosti. Na trh sa dostala aj nová generácia čipov pre mobily Tegra K1, ktorej grafická časť bola odvodená od tej, ktorá sa používala v desktopových grafických kartách.

2015 bola uvedená NVIDIA Drive pre pokrokové asistenčné systémy v automobiloch. NVIDIA Jetson TX1, ktoré otvára nové možnosti, čo sa týka inteligentných, autonómnych strojov. Ďalej uviedla novú najsilnejšiu jednočipovú grafickú kartu TITAN X, nový čip pre mobilné zariadenia Tegra X1 ktorý dodáva výkon 1 teraflop a vlastnú hernú konzolu NVIDIA Shield.

Produkty[upraviť | upraviť zdroj]

Sortiment produktov Nvidie je veľmi široký. Firma sa zameriava najmä na výrobu grafických čipsetov (séria "GeForce") a čipsetov do základných dosiek (séria "nForce").

Grafické čipsety[upraviť | upraviť zdroj]

NVidia GeForceFX 5500 SX
 • NV1 - Prvý produkt Nvidie.
 • RIVA 128, RIVA 128ZX - Podporuje DirectX 5 a OpenGL 1. Prvý hardware Nvidie kompatibilný s DirectX.
 • RIVA TNT, RIVA TNT2 – Podporuje DirectX 6 a OpenGL 1. Séria kariet, ktorá urobila z Nvidie lídra na trhu.
 • Séria GeForce:
  • GeForce 256 – Podporuje DirectX 7 a OpenGL 1.
  • GeForce 2 – Podporuje DirectX 7 a OpenGL 1.
  • Séria GeForce 3 – Podporuje DirectX 8.0 a OpenGL 1.2
  • Séria GeForce 4 – Podporuje DirectX 8.1 a OpenGL 1.4. Séria obsahuje nové jadro (známe ako MX) založené na jadre z GeForce 2.
  • Séria GeForce FX – Podporuje DirectX 9 a OpenGL 1.5.
  • Séria GeForce 6 – Podporuje DirectX 9.0c a OpenGL 2.0. Objavila sa možnosť využiť novú technológiu Scalable Link Interface (SLI), čo je spojenie dvoch kariet, výkon sa síce podstatne zvýši, ale rozhodne nie dvojnásobne, ako mnohí predpokladajú.
  • Séria GeForce 7 – Podporuje DirectX 9.0c a OpenGL 2.0. V tejto sérii sa objavili nové technológie ako Transparency Supersampling (TSAA) alebo Transparency Multisampling (TMAA).
  • Séria GeForce 8 – Podporuje DirectX 9.0c, 9.0 EX a DirectX 10.
  • Séria GeForce 9
  • Séria GeForce 100
  • Séria GeForce 200
  • Séria GeForce 300
  • Séria GeForce 400 – Podporuje DirectX 11 a 12
  • Séria GeForce 500 – Podporuje DirectX 11 a 12
  • Séria GeForce 600 – Podporuje DirectX 11.2 a 12
  • Séria GeForce 700 – Podporuje DirectX 11.2 a 12
  • Séria GeForce 900 – Podporuje DirectX 11.2 a 12
  • Séria GeForce 1000 – Porpodruje DirectX 12 (API level 12_1)
 • Séria NVIDIA Quadro – Tieto grafické čipsety s maximálnym výkonom sa používajú najmä na výpočty.
 • Séria NVIDIA GeForce – Grafické a mediálne čipsety, ktoré sú určené najmä pre vreckové počítače (PDA) a mobilné telefóny obsahujúce technológiu nPower.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému NVIDIA

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]