Preskočiť na obsah

Mintaka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mintaka je najvrchnejšia z trojice jasných hviezd na tejto snímke vytvárajúcich Oriónov pás

Mintaka (δ Ori / δ Orionis) je jedna z troch hviezd (spolu s Alnitakom a Alnilamom) tvoriacich Oriónov pás v súhvezdí Orión. Je to modrobiela hviezda typu B. Jej zdanlivá hviezdna veľkosť (magnitúda) je približne +2.

Umiestnenie hviezdy naznačuje aj jej meno, ktoré pochádza z arabského myntykat, čo znamená „pás“. Mintaka je známa tým, že je to jedna z mála jasných hviezd, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti svetového rovníka. Leží len 17,5 oblúkových minút pod ním, takže možno povedať, že ňou svetový rovník prakticky prechádza.

Mintaka je viacnásobná hviezda. Už ďalekohľadom s 5 cm objektívom rozlíšime hlavnú zložku s jasnosťou 2,4 magnitúdy a sprievodcu 6,8 magnitúdy. Delí ich uhlová vzdialenosť 53“, čím patrí medzi najľahšie rozlíšiteľné dvojhviezdy oblohy. Pravdepodobne ide o skutočný hviezdny pár, hoci hviezdy sú od seba vzdialené takmer pol svetelného roka, takže ich vzájomná obežná doba môže byť aj viac ako 1 milión rokov. Vo vzdialenosti 8,6“ sa nachádza ďalší sprievodca 12. magnitúdy. Zmeny v spektre Mintaky naznačujú, že môže mať ešte ďalšie zložky. Hlavná hviezda je zákrytová premenná. Jej jasnosť sa mení o 0,1 magnitúdy v priebehu 5,7 dňa.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • PLAUCHOVÁ, Jana. Súhvezdia od Andromedy po Žirafu. Redakcia Eduard Koči; ilustrácie Peter Zimnikoval; Beata Zimnikovalová, Michal Mojžiš, Tibor Krátky. prvé vyd. Hurbanovo : Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo, 2023. 592 s. ISBN 978-80-89998-357. Kapitola Orión, s. 414 – 415.

Externé odkazy (v angličtine)[upraviť | upraviť zdroj]