Preskočiť na obsah

Nahradzovanie žiaroviek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetelný zdroj založený na LED, trieda účinnosti A
Kompaktná žiarivka
Halogénová žiarovka

Nahradzovanie žiaroviek je postupný zákaz predaja bežných žiaroviek. Jeho cieľom je nahradiť žiarovky účinnejším zdrojom svetla, napríklad žiarivkami a zdrojmi využívajúcimi LED. Brazília a Venezuela začali s odstraňovaním žiaroviek z trhu v roku 2005,[1] Európska únia, Švajčiarsko[2] a Austrália[3] v roku 2009;[4] zákaz plánujú aj ďalšie štáty: Argentína[5], Rusko a Kanada v roku 2012,[6] USA medzi rokmi 2012 a 2014.[7]

Kanada, Austrália, Kuba

[upraviť | upraviť zdroj]

V apríli 2007 kanadská vláda oznámila, že do roku 2012 plánuje zakázať klasické žiarovky a tým prispieť k obrovskému zníženiu emisií oxidu uhličitého.[8] Priekopnícky krok v tomto smere urobila Austrália, keď v máji 2007 schválila zákaz predaja žiaroviek, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2009. Prvým štátom, kde boli žiarovky skutočne zakázané, je Kuba, kde sa od roku 2007 už nesmú používať.

Európska únia

[upraviť | upraviť zdroj]

V Európskej únii bolo schválené nariadenie EK (založené na smernici Európskeho parlamentu o ekodizajne výrobkov), ktoré zakáže žiarovky (presnejšie svetelné zdroje s horšou než definovanou energetickou triedou) vo schválenom časovom harmonograme, od septembra 2009[9] - v decembri 2008 sa na tom zhodli národní experti Európskej komisie a proti návrhu sa nepostavil ani Európsky parlament, ktorý na to mal lehotu do 15. marca 2009. 17. februára 2009 bolo hlasované vo Výboru pre životní prostredie o pozastavení návrhu, to nebolo výborom schválené (14 hlasov za, 44 proti).[10] Nariadenie sa týka iba všesmerových žiaroviek pre bežné použitie; na žiarovky smerové (reflektorové a pod.) sa má vzťahovať samostatný predpis, žiarovky pre špeciálne účely zatiaľ zakázané nebudú[11][12]. Eurokomisár Andris Piebalgs, v tom čase zodpovedný za energetickú politiku EÚ sa preslávil výrokom na adresu zákazu žiarovky: „Európskym domácnostiam zostane rovnaká kvalita osvetlenia, pritom ale ušetria energiu, kysličník uhličitý aj peniaze.“ Jeho hovorca Ferran Tarradellas situáciu okolo zákazu žiaroviek komentoval nemeckým novinárom tak, že pri svojich cestách s komisárom po Európe nikde žiadne demonštrácie za pôvodné žiarovky nevidel: „Kamene do nás tiež ešte nikto nehádzal. Európania stoja za nami.“[13].

Časový harmonogram

[upraviť | upraviť zdroj]

Nariadenie definuje nasledovný časový harmonogram zákazu predaja[11]:

 1. Svetelné zdroje s nepriehľadnou (matnou, bielou, mliečnou...) bankou sú od 1. septembra 2009 všeobecne zakázané, ak nespadajú do energetické triedy A.
 2. Od rovnakého dátumu sú zakázané aj číre (priehľadné) svetelné zdroje, ktoré majú buď príkon 100 W a vyšší a patria do horšej energetickej triedy ako C, alebo majú nižší príkon, ale patria do horšej triedy ako E.
 3. V ročných intervaloch sa zákaz posúva k svetelným zdrojom nižších príkonov (v roku 2010 zákaz pre číre žiarovky s príkonom 75 W a vyšším, v roku 2011 60 W) a v septembri 2012 budú zakázané všetky svetelné zdroje pre bežné osvetľovanie, ktoré budú patriť do horšej triedy ako C.
 4. Od septembra 2013 vstúpi do platnosti ďalšia úroveň funkčných požiadaviek uvedených v nariadení.
 5. Počas roka má prísť k revízii nariadení (doleuvedený čas platí, ak smernice alebo nariadenia nebudú zmenené).
 6. Od septembra 2016 budú zakázané svetelné zdroje patriace do energetických tried horších ako B (okrem výnimiek - špeciálnych halogénových žiaroviek, ktoré budú spadať do triedy C).

Ústup od žiaroviek

[upraviť | upraviť zdroj]
Volfrámové vlákno v halogénovej žiarovke

V marci 2009 prijala Európska komisia odporúčanie o regulácii svetelných zdrojov, ktoré sa používajú v domácnostiach. Od roku 2009 do roku 2012 budú postupne stiahnuté neefektívne klasické žiarovky a budú nahradzované efektívnejšími halogénovými žiarovkami a kompaktnými žiarivkami. Technológia nových svetelných zdrojov je už plne vyvinutá a preskúšaná a nie je potrebné sa prechodu obávať. V nezávislom teste však najlepšia kompaktná žiarivka získala známku iba chválitebný (2,1) a plný svit dosiahla po 6 minútach.[14]

V septembri 2009 bola spustená regulácia svetelných zdrojov, ktoré sa používajú v domácnostiach. Začne tak postupná výmena, ktorá sa najviac dotkne klasických neefektívnych žiaroviek.

Od tohto dátumu nie je možné v EÚ vyrábať či do EÚ dovážať žiadne matné svetelné zdroje s horšou energetickou triedou ako A. Dovoz menšieho množstva žiaroviek pre osobnú potrebu z Ruska alebo Ukrajiny zostáva nezakázaný. Zákazník si inak môže vybrať zo širokej rady kompaktných žiariviek, ktorých parametre sú omnoho lepšie a efektívnejšie ako klasické žiarovky. Najnovšie modely majú aj spojité spektrum.[chýba zdroj]. Kompaktné žiarivky sa vyrábajú v mnohých prevedeniach: klasické trubicové, s matnou bankou alebo sviečkové.[15]

Aj halogénových žiaroviek sa týka smernica o ekodizajne a súvisiace nariadenie Európskej komisie. Od septembra 2009 má byť zakázaný predaj halogénových žiaroviek s príkonom nad 80 W, pokiaľ nebudú mať energetickú triedu aspoň C. U dnes predávaných halogénových žiaroviek je bežne energetická trieda D[11].

Pôvodné žiarovky mali bežne účinnosť výkonovej premeny príkon-výkon 13,5 lm/W (lepšiu u žiaroviek vyšších výkonov), čo napr. pre 100 W znamená 1 350 lm svetelného výkonu. Bežnou praxou výrobcov kompaktných žiariviek je uvádzanie popisu, že „táto úsporná žiarivka svieti ako 100 wattová žiarovka“. Taký popis spotrebiteľ víta, pretože laická verejnosť bežne nemá meradlo porovnania. Avšak výrobcovia takto označujú aj trubice, na ktoré aj sami uvádzajú hodnoty bežne pod 1 000 lm, čím sa sami usvedčujú z klamania zákazníkov.

Teraz sa však na trhu objavujú svetelné zdroje na báze vysoko svietivých LED diód – tie majú oproti kompaktným žiarivkám omnoho dlhšiu životnosť, väčšiu mechanickú odolnosť, väčšiu energetickú účinnosť často prevyšujúcu 90%.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
 1. DERBYSHIRE, David. Revolt! Robbed of their right to buy traditional light bulbs, millions are clearing shelves of last supplies. The Daily Mail, 7. január 2009. Dostupné online [cit. 2009-01-08].
 2. Tagesanzeiger.ch «Grosses Lichterlöschen für die Glühbirnen» (german)
 3. Department of the Environment, Water, Heritage and the Arts
 4. KANTER, James. Europe's Ban on Old-Style Bulbs Begins. The New York Times, 1. september 2009. Dostupné online [cit. 2010-05-22].
 5. Desde 2011, no podrán venderse más lámparas incandescentes. La Nación, 21. január 2009. Dostupné online [cit. 2009-01-21]. (Španielsky)
 6. Tenille Bonoguore, "Critics blast environment plan as out of sync with science," The Globe and Mail, April 28, 2007
 7. THOMAS Record of Clean Energy Act [online]. [Cit. 2012-04-13]. Dostupné online. Archivované 2008-11-25 z originálu.
 8. Ontario to ban 'old' light bulbs - Thestar.com 18. 4. 2007
 9. Klasické žárovky podle EU v roce 2012 skončí
 10. Incandescent light bulbs: Environment Committee backs phase-out plan
 11. a b c Phasing out incandescent bulbs in the EU - Technical briefing
 12. EU směřuje k zákazu neúsporných žárovek od roku 2012
 13. Nekrolog za svobodu světla
 14. Výsledky testu: Používáním úsporných zářivek skutečně ušetříte. Lépe však svítí ty, které nemají tvar baňky, infografika úsporek, idnes.cz
 15. Rozhodnuto: klasické žárovky skončí do roku 2012, nazeleno.cz

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]