Nezmieriteľní

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nezmieriteľní
Originálny názov Unforgiven
Žáner Western
Dĺžka 131 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk Anglický
Rok 1992
Dátum uvedenia 7. august 1992
Spoločnosť Malpaso Productions
Rozpočet 14,4 milióna dolárov[1]
Zárobok 159 157 447 dolárov
Ocenenia 1992 Oscar za najlepší film
1992 Oscar za najlepšiu réžiu (Clint Eastwood)
1992 Oscar za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Gene Hackman)
1992 Oscar za najlepší strih (Joel Cox)
Filmový štáb
Réžia Clint Eastwood
Scenár David Webb Peoples
Produkcia Clint Eastwood
Kamera Jack N. Green
Strih Joel Cox
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb

Nezmieriteľní (ang. Unforgiven) je americký western, ktorý režíroval Clint Eastwood. Hlavné úlohy stvárnili Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris, Jaimz Woolvett, Saul Rubinek a Frances Fisherová. Film mal premiéru v Spojených štátoch 7. augusta 1992. Dej sa odohráva na mýtickom Divokom západe. Film získal celkovo štyroch Oscarov – najlepší film, najlepšia réžia, najlepší herec vo vedľajšej úlohe a najlepší strih.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Rok 1878, bohom opustený kraj kdesi na západe Spojených štátov. Muž vykopáva hrob. Zomrela mu žena. Bola to krásna, mladá žena, informuje text, a jej matke vraj zlomilo srdce, keď si vzala Williama Munnyho, vyhláseného vraha a pijana. Je to pravda, muž kedysi bol vrahom, ale svojej minulosti sa kvôli žene zriekol. Už desať rokov má vlastnú farmu, ale nie je to ľahké živobytie. S dvomi deťmi sa teraz musí pretĺkať sám. Ošípané v chlieve majú mor a muž potrebuje peniaze. Mohol by si zarobiť tisíc dolárov, ako tvrdí nejaký mladík, keby sa na čas vrátil k starému remeslu. Munnyho pozná z pištoľníckych legiend, a preto by išiel rád do toho s ním.

V Big Whiskey hľadajú vraha: prostitútky vypísali odmenu za likvidáciu oboch kovbojov, ktorí v opitosti brutálne zmrzačili nožom jednu ich kolegyňu, a šerif je podľa ich názoru primerane nepotrestal. Rozhodol, že musia dať majiteľovi nevestinca – zohavená prostitútka koniec koncov už nikdy nevynesie žiadne peniaze – ako odškodnenie sedem koní, potom kovboja nechá ísť. Dámy z nevestinca odškodné odmietnu, aj keď kovboj privedie jedného koňa navyše pre zmrzačenú ženu. Chcú odplatu, preto dajú dokopy všetky svoje peniaze, aby mohli zaplatiť pomstiteľa.

Muž privolí len nerád. S jeho streleckým umením to už nie je žiadna sláva, len s námahou sa vôbec dostane do sedla koňa. Zláka tiež svojho černošského partnera Neda Logana, ktorý zo starého priateľstva ešte raz zloží pušku zo steny. Zelenáč, ktorému podľa jeho zbrane hovoria Schofield Kid, je chlapec, ktorého reči sú len planým kecaním. Ako sa čoskoro ukáže, je silne krátkozraký. Toto trio, vzbudzujúce skôr súcit než strach, sa vydá na cestu ktorej účelom je zniesť zo sveta dvoch kovbojov. Nie sú však jediní, koho tento "džob" zaujíma. Kým sa trojica s kašľom a horúčkou brodí blatom, uhladený pištoľník English Bob prichádza pohodlne vlakom. Šerif Little Bill v meste nestrpí žiadnych pištoľníkov – sám je jedným z nich, lenže nosí šerifskú hviezdu. Muž zákona je bezcitný a násilnícky, je to sadista. Boba nemilosrdne zmláti a vyženie z mesta.

Prácu vykoná smutné trio a naozaj to nie je žiadny hrdinský čin. Vysliedi oboch kovbojov v ich úkryte a bezbranných mužov nemilosrdným spôsobom zastrelí. Démoni minulosti Munnyho opäť dostihli, znova sa stal zbabelým vrahom a je si toho vedomý. Film tým však nekončí. Šerif tento čin nemôže tolerovať. So svojimi pomocníkmi chytí Neda a umučí ho na smrť. Muž ho musí pomstiť. Dôjde k masakru, pri ktorom muž bez výberu postrieľa mužov z mestečka Big Whiskey. Šerif mu prorokuje: "Uvidím ťa v pekle.". Manny odpovie: "Áno" a stlačí spúšť. Potom nasadne na koňa a odíde preč.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné úlohy[upraviť | upraviť zdroj]

Vedľajšie úlohy[upraviť | upraviť zdroj]

Ceny[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1992 Oscar za najlepší film
  • 1992 Oscar za najlepšiu réžiu (Clint Eastwood)
  • 1992 Oscar za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Gene Hackman)
  • 1992 Oscar za najlepší strih (Joel Cox)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Hughes, Howard: Aim for the Heart. Londýn: I.B. Tauris, 2009. ISBN 9781845119027, s.38

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nesmiřitelní na českej Wikipédii.