Niall Horan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Niall James Horan
Niall Horan
Rod. menoNiall James Horan
Narodenie13. september 1993 (30 rokov)
Mullingar, Írsko
Odkazy
Webstránkaniallhoran.com
CommonsSpolupracuj na Commons Niall Horan

Niall James Horan (/ˈnaɪəl ˈhɔːrɪn/ * 13. september 1993, Mullingar, Írsko) je írsky spevák a skladateľ. Preslávil sa ako člen skupiny One Direction.

V roku 2010 sa prihlásil do britskej súťaže X Factor. Po vypadnutí ako sólo umelec sa pridal k ďalším štyrom chlapcom a spoločne založili súťažnú kapelu One Direction. Kapela vydala 5 albumov, ktoré predstavila na štyroch svetových turné a vyhrala viaceré ocenenia. Po vyhlásení pauzy kapely v roku 2016 podpísal zmluvu s Capitol Records. Vydal piesne "This Town", "Slow Hands" , "Too Much to Ask" a "Flicker" z jeho debutového štúdiového alba Flicker, ktorý bol oznámený 20. októbra 2016. Album sa dostal na 1.miesto v rebríčkoch Írska a USA a na tretie v rebríčkoch v Austrálii a Spojenom kráľovstve.

Skorý život[upraviť | upraviť zdroj]

Niall James Horan sa narodil 13.9.1993 v Mullingare, Írsku. Jeho rodičia, Bobby Horan a Maura Gallagher, sa rozviedli, keď mal päť rokov, a tak on a jeho brat Greg (ktorý je o 6 rokov starší) museli žiť v oboch domoch. Nakoniec sa rozhodli žiť so svojim otcom. Navštevoval St. Kenny's National School (základná škola), a ako tínedžer Coláiste Mhuire, katolícku chlapčenskú školu, ktoré sa nachádzali v alebo neďaleko Mullingaru. Začal hrať na gitare, keď jednu dostal jeho brat na Vianoce a naučil sa hrať sám z YouTube. Aj keď je ľavák, naučil sa hrať na gitare pravou rukou. Jeho talent objavila teta, keď šli autom a Niall začal spievať. Ako tínedžer mal vystúpenie na Mullingar Arts Centre (ako dobrovoľník pre miestny futbalový tím Shamrocks).

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

2010: X-factor[upraviť | upraviť zdroj]

V 2010 sa ako 16-ročný prihlásil do siedmej série X-factoru v Dubline. Spieval "So Sick" a dostal od porotcov zmiešané hodnotenie. Nakoniec tesne postúpil do bootcampu. Tam zaspieval "Champagne Supernova", ale v kategórii "chlapci" neuspel. Po návrhu hosťujúcej porotkyne Nicole Scherzinger bol pridelený do kapely s ďalšími štyrmi chlapcami, ktorí tiež neuspeli, no boli veľmi dobrí na to, aby ich vyhodili. Niall s Harrym Stylesom, Liamom Payneom, Louisom Tomlinsonom a Zaynom Malikom tak vytvorili One Direction. Názov navrhol Styles. Následne dostala kapela dva týždne na spoznávanie sa a cvičenie. Ako kvalifikačnú pieseň zaspievali akustickú pieseň "Torn". Počas súťaže prezentovali rôzne piesne ako napríklad skladbu Kelly Clarkson "My Life Would Suck Without You" a Bonnie Tyler "Total Eclipse of the Heart", pričom si rýchlo získali popularitu. Nakoniec skončili na treťom mieste, za Rebeccou Ferguson a víťazom Mattom Cardleom.

2011-2015: One Direction[upraviť | upraviť zdroj]

Svoje prvé album začali nahrávať v januári roku 2011. Vo februári 2011 sa chlapčenská kapela a ostatní súťažiaci zúčastnili The X Factor Živé turné. Počas neho vystúpili pre 500 000 ľudí v celom Anglicku. Po jeho ukončení v apríli 2011 kapela pokračovala v nahrávaní albumu. Nahrávanie prebiehalo v Štokholme, Londýne a Los Angeles. Ako One Direction pracovali s producentmi Carlom Falkom, Savanom Kotechom, Steveom Macom a ďalšími.

V roku 2011 vydali svoj prvý album Up All Night. Album obsadil prvé miesto v Billboard 200, a prvý týždeň predali 176 000 kópií. One Direction sa stala prvou britskou kapelou, ktorej prvý album dosiahol na prvé miesto. Ich prvá pieseň "What Makes You Beautiful" dosiahla prvé priečky hitparád v Írsku, Mexiku a Spojenom Kráľovstve. Počas turné Up All Night vznikol film Up All Night: The Live Tour.

V novembri 2012 vydali druhý album Take Me Home. Stal sa ich prvým, ktorý dosiahol prvé miesto v Spojenom Kráľovstve. Taktiež sa dostal na prvé priečky v Austrálii, Kanade, Spojených štátoch, Írsku a na Novom Zélande. Vydali sa na druhé svetové turné Take Me Home Tour, vystupovali na štyroch kontinentoch. Ich film This Is Us, režírovaný Morganom Spurlockom bol točený z väčšej časti počas tejto tour. Film celkovo zarobil cez 30 miliónov dolárov v prvom týždni premietania.

Ich tretí album Midnight Memories, bol predstavený 25.11.2013. Nachádza sa na ňom pieseň "One Way or Another", ktorá mala za úlohu propagovať charitatívnu nadáciu Červený nos.

Ich štvrtý album Four bol predstavený 17.11.2014. Toto album je posledným, v ktorom bola pôvodná zostava piatich spevákov.

Ich piaty album Made in the A.M. bol predstavený 13.11.2015. Dosiahol prvú priečku v niekoľkých krajinách vrátane Spojeného Kráľovstva a porazilo album Justina Biebera Purpose.

2016: Flicker[upraviť | upraviť zdroj]

V septembri 2016 bola oficiálne potvrdená Niallova sólo zmluva so štúdiom Capitol Records. 29.9.2016 predstavil svoju prvú sólo skladbu "This town". Od uverejnenia sa dostala na 9. miesto Singles Chart v Spojenom Kráľovstve, 20. v Spojených štátoch na Billboard Hot 100. 4. 5. 2017 Horan predstavil svoju druhú pieseň "Slow Hands". Taktiež sa dostala do top 10 v Spojenom Kráľovstve a top 20 v Spojených štátoch. V interview pre Entertainment Weekly Horan uviedol, že jeho nové album Flicker bolo inšpirované klasickým rockom, vrátane Fleetwood Mac a The Eagles.

Horan pracoval na svojom turné od augusta roku 2017. Oficiálne sa začalo v Írsku 10. 3. 2018. V auguste Horan potvrdil spoluprácu s Maren Morris na jeho piesni "Seeing Blind". Neskor ten istý mesiac predstavil v Dublinskom divadle Olympia Theatre pieseň "On My Own". 18. 9. 2017 predstavil tretiu pieseň "Too Much to Ask".

Vplyv[upraviť | upraviť zdroj]

Na interview s Digital Spy povedal, že Michael Bublé je jeden z jeho najväčších vzorov. Jeho obľúbenými umelcami sú Frank Sinatra a Dean Martin. Má rád rockovú muziku a je fanúšik The Eagles, Fleetwood Mac, Bon Jovi a The Script.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Po rozvode sa jeho matka znovu vydala. Má staršieho brata Grega. Podporuje Football League Championship a Derby County. Je veľký fanúšik golfu, ktorý aj sám hráva. Zúčastnil sa na BMW PGA Championship Pro-Am v Wentworthe. Tiež rád príležitostne sleduje tenis a kriket; dvakrát šiel na Australian Open, priatelí sa s Novakom Djokovicom a podporuje írsky kriketový tím.

V roku 2016 Horan a golfový hráč Justin Rose vytvorili "Horan a Rose Gala" - charitatívne pomocné stretnutie pre Cancer Research UK Kids and Teens.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Niall Horan