Up All Night (album, One Direction)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Up All Night
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Štúdiový album - One Direction
Dátum vydania 18. november 2011
Nahraný Los Angeles, Londýn, Štokholm
Žáner Pop
Dĺžka 45:12
Vydavateľstvo Syco Music, Columbia Records
Producent Ash Howes, BeatGeek, Brian Rawling, Carl Falk, Jimmy Joker, Matt Squire, Paul Meehan, Rami Yacoub, RedOne, Biffco
One Direction – Chronológia
' Up All Night
(2011)
Take Me Home
(2012)
Single z albumu Up All Night
 1. „What Makes You Beautiful“
  Vydaný: 11. september 2011
 2. „Gotta Be You“
  Vydaný: 11. november 2011
 3. „One Thing“
  Vydaný: 6. január 2012
 4. „More than This“
  Vydaný: 25. máj 2012

Up All Night je debutový štúdiový album anglicko-írskej chlapčenskej skupiny One Direction. Album vyšiel v novembri 2011 v Írsku a Spojenom kráľovstve prostredníctvom Syco Music. 13. marca bol vydaný aj v Severnej Amerike prostredníctvom Columbia Records. Na trinástich piesňach (pätnástich na Deluxe Edition) spolupracovali 1D s producentmi – Savan Kotecha, Rami Yacoub, RedOne, Ed Sheeran, Steve Mac, Toby GAD a Carl Falk. One Direction začali nahrávať po siedmej sérii hudobnej súťaže The X Factor na začiatku roka 2011. Je prvým plne realizovaným albumom, ktorý vydala nejaká chlapčenská skupina od tretej až po siedmu sériu X Factoru, a je podpísaný Syco Records.

V albume sú prevažne piesne žánru pop rock a pop music, a podľa viacerých hudobných kritikov sú v piesňach aj motívy dance-pop. Album má lyrický obsah a zaoberá sa témami ako sranda, mladosť, vzťahy, zlomené srdcia a posilnenie. Člen skupiny Zayn Malik označuje album ako „hymnický“ a „silný“. Album mal všeobecne veľmi priaznivé recenzie od súčasných kritikov, ktorí chválili predovšetkým bezstarostnosť albumu, mladý slovný prejav a popovú citlivosť.

Up All Night sa stal číslom dva vo Veľkej Británii, kde sa doteraz predalo vyše 138 163 kópií, a stal sa najpredávanejším debutovým albumom v UK Albums Chart za rok 2011. V USA sa Up All Night vyšplhal rovno na prvú priečku v Billboard 200, za prvý týždeň sa tam predalo vyše 170 000 kópií. Tri single z albumu („What Makes You Beautiful“, „Gotta Be You“ a „One Thing“) sa dostali do prvej desiatky v UK Singles Chart. Singel sa stal „What Makes You Beautiful“ najviac objednávanou piesňou v histórii Sony Music Entertainment.

Podklad a nahrávanie[upraviť | upraviť zdroj]

Po finále siedmej série X Factoru bolo oznámené že One Direction podpísali nahrávaciu zmluvu so Simonom Cowellom zo Sony Music z pobočky Syco Music. Zasadnutie nahrávacej spoločnosti sa konalo v Londýne, Los Angeles a v Štokholme. Skladatelia ako Savan Kotecha, Kelly Clarkson, Ed Sheeran a renomovaný producenti RedOne, Rami Yacoub, Steve Mac a Toby Gad, ktorí predtým pracovali s Lady Gaga, Britney Spears, Pink, Jennifer Lopezovou, Beyoncé, Usher a inými, prispeli k albumovej produkcii.

One Direction mali 4. apríla 2011 vystúpenie v The Alan Titmarsch Show, kde Zayn Malik potvrdil, že skladba „What Makes You Beautiful“ z ich pripravovaného albumu výjde v júni, no napokon vyšla až v auguste aby sa termín zhodoval zo začatím ôsmej série X Factoru. 17. novembra 2011 One Direction zobrazilo niekoľko piesní z ich albumu počas zasadnutia UStream. V novembri 2011 One Direction podpísali zmluvu s Columbia Records v Spojených štátoch. Pôvodne bolo vydanie albumu v Spojených štátoch stanovené na 23. marca 2012 prostredníctvom Columbia Records, no vzhľadom k drvivému dopytu fanúšikov bol nakoniec ich album vydaný o desať dní skôr a to 13. marca 2012.

Názov a vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Po naliehaní fanúšikov sa nakoniec One Direction rozhodli, že dňa 15. novembra 2011 na ich oficiálnych stránkach odhalia názov a vzhľad ich albumu. 17. októbra 2011 bol prepustený výpis skladieb na albume. Ako ich kaderníčka a maskérka pôsobí Lou Teasdale. John Urbano režíroval videoklip k singlu „What Makes You Beautiful“ a „Gotta Be You“ nafotil fotky. Caroline Watson pracuje ako ich stylistka.

Kompozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Zvuk[upraviť | upraviť zdroj]

Up All Night je prevažne popový album, ktorý sa orientuje na tanečný pop, teen pop, pop rock a power pop. Hudobné nástroje použité v piesňach boli gitary, bicie a klavír. Väčšina piesní je v rýchlom tempe, na rozdiel od balád ako „Gotta Be You“, „More than This“, „Taken“, „Same Mistakes“ a „Moments“.

Zoznam skladieb[upraviť | upraviť zdroj]

 1. „What Makes You Beautiful“
 2. „Gotta Be You“
 3. „One Thing“
 4. „More Than This“
 5. „Up All Night“
 6. „I Wish“
 7. „Tell Me a Lie“
 8. „Taken“
 9. „I Want“
 10. „Everything About You“
 11. „Same Mistakes“
 12. „Save You Tonight“
 13. „Stole My Heart“