Novodvorský močál

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Novodvorský močál
Prírodná rezervácia
Panské Nové Dvory - Novodvorský močál 2.jpg
Štát Česko Česko
Región Moravsko-sliezsky kraj
Okres Frýdek-Místek
Lokalita Frýdek-Místek
(k.ú. Panské Nové Dvory)
Dobrá
Nadmorská výška 319 – 322 m n. m.
Súradnice 49°41′6″S 18°23′39″V / 49,68500°S 18,39417°V / 49.68500; 18.39417
Rozloha 7,4242 ha
Vznik 1. december 2001[1]
 - Vyhlásil Okresný úrad Frýdek-Místek
Kód AOPK ČR 2146
Česko: Novodvorský močál
Novodvorský močál
Poloha na mape Česka
Webová stránka: Biolib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Novodvorský močál je prírodná rezervácia ev. č. 2146 na katastrálnom území mesta Frýdek-Místek, Panských Nových Dvoroch a katastrálnom území obce Dobrá v okrese Frýdek-Místek. Oblasť spravuje Agentúra ochrany prírody a krajiny ČR.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Predmetom ochrany je významný komplex lesných a nelesných mokradí s výskytom ohrozených druhov rastlín a živočíchov.

Lokalita[upraviť | upraviť zdroj]

Novodvorský močiar sa rozkladá v juhovýchodnej časti Panských Nových dvorov. Vznikol samovoľným vývojom na mieste skoršieho rybníka, ktorého pozostatky vrátane prevalení hrádze možno na mieste ešte pozorovať. Močiar je napájaný potokom Vlček prameniacim blízkosti vo Frýdecko lese. Na niekoľkých miestach potoka sú znateľné víriace pramene.

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Močiar sa skladá z dvoch častí, lesný a voľný. Lesná časť je tvorená jaseňom štíhlym (Fraxinus excelsior) a jelšou lepkavou (Alnus glutinosa), ktoré sprevádza dub letný (Quercus robur) a breza previsnutá (Betula pendula), vzácne aj brest horský (Ulmus glabra). Kríkové poschodie tvoria najmä krušina jelšová (Frangula alnus). Voľná ​​časť bez lesného porastu je tvorená prasličkou lesnou (Equisetum sylvaticum), ostricou traslicovitou (Carex brizoides), papradkou (Athyrium filix-femina), zubačkou žliazkatou (Dentaria glandulosa), žerušnicou horkou (Cardamine amara), smlzom sivým (Calamagrostis canescens) a ostružiny (Rubus).

V prírodnej rezervácii rastie ohrozený diablik močiarny (Calla palustris), vstavačovec májový (Dactylorhiza majalis) a vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata). [2]

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

V období s dostatkom vody sa tu vyskytuje čerebľa pestrá (Phoxinus Phoxinus) a v blízkosti tôní môžeme uvidieť skokana hnedého (Rana temporaria). Žije tu silne ohrozený mlok horský (Triturus alpestris) a niekoľkokrát tu bola pozorovaná aj kriticky ohrozená vydra riečna (Lutra lutra). [2]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2017-07-16]. Dostupné online. (po česky)
  2. a b GOLISOVÁ, Marcela. Zhodnotenie súčasného stavu a starostlivosť o vybrané chránené územia Ostravska. Brno, 2012. Dostupné z: http://is.mendelu.cz/zp/index.pl?podrobnosti=30570. Diplomová práca. Ústav lesnícke botaniky, dendrologie a geobiocenologie, Mendelova univerzita v Brne. Vedúci práce Martin Sviatok.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]