Papradka samičia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Papradka samičia
Athyrium filix-femina1.jpg
Vedecká klasifikácia
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Rastliny Vegetabilia
Podríša (subregnum) Zelené Viridiplantae, Chlorobionta
Vývojová línia Cievnaté Tracheophyta
Oddelenie Papraďorasty Pteridophyta
Trieda (classis) Paprade Pteridopsida
Rad (ordo) Polypodiales
Čeľaď (familia) Papradkovité Athyriaceae
Rod (genus) Papradka Athyrium
Druh (species) Papradka samičia Athyrium filix-femina
Vedecký názov
Athyrium filix-femina
(L.) Roth

Papradka samičia (Athyrium filix-femina) je rastlina z čeľade sladičovité (Polypodiaceae) alebo (podľa niektorých zdrojov)[chýba zdroj] papradkovité (Athyriaceae).

Druhové meno filix-femina (doslova papraď-žena) dostala v časoch, kedy sa toho o rozmnožovaní papraďorastov vedelo len málo a ľudia predpokladali, že papradka samičia je samičia rastlina toho istého druhu ako papraď samčia (Dryopteris fylix-mas).

Je to bylina bez nadzemnej stonky často rastúca v lesoch severnej pologule. Bežne sa pestuje aj ako okrasná rastlina v záhradách. Uprednostňuje kyslú, ílovitú, vlhkú, humóznu pôdu, nemá rada vápencové podložia. Dorastá do výšky 50 až 100 cm. Má bohatú prízemnú ružicu svetlozelených kopijovitých listov, ktorými pripomína papraď samčiu. Na rozdiel od paprade samčej lístky paprade samičej sú zložitejšie strihané: 2-3 krát perovito strihané a tvoria 20-40 jariem (čiže párov na hlavnej listovej stopke). Podobná je jej aj papradka alpínska (Athyrium distendifolium), ktorá rastie v horských lesoch.

Na spodnej strane listov (tzv. trofosporofytov - listov plniacich vyživovaciu aj rozmnožovaciu funkciu) sa nachádzajú podlhovasté až háčikovito ohnuté kôpky výtrusníc. Dozrievajú v júli až septembri a do zrelosti sú zakryté zreteľnými bočnými brvitými útvarmi.

Špirálovité stočenie mladého listu papradky samičej

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]