Odvodnenie (choroba)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Odvodnenie organizmu alebo dehydr(at)ácia organizmu alebo exsikóza je proces alebo stav zníženia množstva vody v organizme. Môže sa tak stať jej nedostatočným prívodom alebo vysokými stratami (potenie, zvracanie, hnačka). Následkom je porušenie vnútornej rovnováhy organizmu, ktoré môže viesť až k smrti.

Rozdelenie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. hypertonická (hyperosmolárna) dehydratácia – organizmus má väčší nedostatok vody ako sodíka. Niekedy sa označuje ako deplécia čistej vody. Tento stav sa dá liečiť náhradou vody; komplikáciou môže byť strata pocitu smädu. Najlepšie je používať džúsy, čaje, minerálky. Ak pacient nie je schopný prijímať tekutiny, podávajú sa infúzne roztoky a 5 % glukóza.
  2. izotonická (izoosmolárna) dehydratácia - nedostatok vody a sodíka v rovnakom pomere. Príčinami sú veľké krvácanie, strata tráviacim traktom, obličkami, strata pri popáleninách. Je znížený objem mimobunkovej tekutiny, teda aj cirkulujúcej krvi, ktorý sa klinicky prejaví ako hypovolemický syndróm. Liečbou je náhrada chýbajúceho množstva izotonickej tekutiny ústami alebo infúziami.
  3. hypotonická (hypoosmolárna) dehydratácia - väčšie straty sodíka ako vody. Aj pri tomto type je znížený objem mimobunkovej tekutiny a nahradzuje sa tekutinami buď per os alebo infúznymi roztokmi s vyšším obsahom sodíka.