Oi!

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg Toto je článok o hudobnom štýle. O albume skupiny Orlík pozri Oi! (album).
Oi!
Pôvod v štýlochPunk rock – Glam rock – Pub rock – pijanská pieseň – futbalový chorál – ľudová hudba
Kultúrne pozadiekoniec 70. rokovSpojené kráľovstvo (Londýn)
Typické nástrojeGitara – Basová gitara- Bicie – Spev – Gitara
Všeobecná popularitaundergroundová scéna

---- Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png
Ťažké topánky Dr. Martens (14 dierkové)
Letecká bunda „bomber“

Oi! je označenie pre hudobný žáner, ktorý obľubujú príslušníci skinheads. Ide o agresívnu hudbu, ktorá vychádza z punk rocku. Za krajinu pôvodu sa zvyčajne považuje Spojené kráľovstvo, kde sa tento hudobný štýl objavuje koncom 70. rokov. Pôvodný názov Skinhead Rock nahradil v 80. rokoch novinár Garry Bushell názvom Oi! podľa piesne Oi! Oi! Oi! od Cockney Rejects.

História oi![upraviť | upraviť kód]

Pôvodne oi! nemal nič spoločného s neonacizmom a rasizmom. Išlo o agresívny druh hudby, obsahoval aj útočné texty, vyzýval k násiliu, čo neskôr niektoré skupiny využili a začali hlásať rasové útoky.

V súčasnosti sa na hudobnej scéne objavujú dve vetvy oi!. Rozdiel medzi nimi je iba v ich hudbe. Texty prvej vetvy sú o zábave, revolte a niekedy aj o politike. Druhá vetva, rasová hudba je hudbou veľmi podobná prvej, nazývaná Rock Against Communism, ale ich texty obsahujú útoky na etniká, neschvaľujú však ideály nacizmu či iných totalít.

Neonacisti začali kopírovať tento štýl hudby, ale vo svojich textoch priamo podnecujú rasovú nenávisť, oslavujú nacistických pohlavárov a hlásajú násilie proti každému, kto nevyhovuje ich ideálom. Tento štýl sa označuje ako White Power. Na Slovensku túto scénu reprezentovala skupina Krátky Proces.

Predstavitelia oi![upraviť | upraviť kód]

Sham 69, The 4-Skins, Cockney Rejects, Cock Sparrer Infa-Riot, The Busines, Last Resort… a slovenské kapely Začiatok konca, Incident, Cenzúra… Rasový vetvu prezentovali najmä česká kapela Orlík a Braník.

Móda Oi![upraviť | upraviť kód]

Móda prívržencov oi! hudby vychádza z oblečenia predstaviteľov hnutia punk rock a skinheads, s ktorými je oblečenie takmer totožné. Typické sú krátke vlasy, prípadne vyholená hlava, bokombrady a drsný vzhľad. Najrozšírenejším oblečením je letecká bunda (bomber alebo Harrington), džínsy, traky alebo opasok, vysoké ťažké topánky (10, 15 až 20 dierkové), často s bielymi šnúrkami. Preferované značky oblečenia sú Fred Perry, Lonsdale, Everlast, Ben Sherman. Z módy punk rocku prebrali predstavitelia oi! odznaky a nášivky. Módu predstaviteľov oi! hudby prebrali takmer kompletne predstavitelia neonacizmu a white power.