Okupačné zóny Nemecka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
okupačné zóny a sektory Berlína
Germany after WWII zones USA.png
americká
Germany after WWII zones UK.png
britská
Germany after WWII zones F.png
francúzska
Germany after WWII zones USSR.png
sovietska
Germany Laender 1947 1990.png
krajiny Nemecka, ktoré vznikli v okupačných zónach v rokoch 1946-1947 (hranice a názvy sú čiernou, ak sa líšia od dnešných) a v bývalej NDR znovu po zjednotení v roku 1990 (stav 1990 červenou).

Po skončení druhej svetovej vojny bolo územie Nemecka (bez území, ktoré pripadli Poľsku) rozdelené do štyroch častí, takzvaných okupačných zón, spravovaných USA, Veľkou Britániou, Sovietskym zväzom a Francúzskom. Toto rozdelenie bolo zmluvne potvrdené Konferenciou štyroch mocností v Londýne (26. júna – 8. augusta 1945).

Na týchto územiach vznikli v jednotlivých zónach nasledujúce správne jednotky, odpovedajúce viac menej historickým krajinám a pruským provinciám:

Bizónia a trizónia[upraviť | upraviť zdroj]

Vzrastajúce nezhody medzi veľmocami o budúcnosti Nemecka viedli roku 1947 k vytvoreniu takzvanej bizónie (dvojzóna, Bizone), teda k združeniu americkej a britskej okupačnej zóny. Príslušnú zmluvu podpísali 2. decembra 1946 v New Yorku britský minister zahraničia Ernest Bevin a jeho americký kolega James F. Byrnes, do platnosti vstúpila 1. januára 1947.

Jedným z hlavných cieľov bolo vytvorenie predpokladov pre hospodársku obnovu vojnou zničeného Nemecka. Za týmto účelom bola 5.11. septembra 1946 vytvorená Hospodárska rada (Wirtschaftsrat) so sídlom v Mindenu a 10. júna 1947 Správa zjednoteného hospodárskeho územia (Verwaltung des Vereinigten Wirtschaftsgebiets) so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom.

K tomuto územiu sa 8. apríla 1949 pridružilo aj Francúzsko, čím došlo k vytvoreniu takzvanej trizónie (trojzóna, Trizone) – s výnimkou Sárska, ktoré sa ku Spolkovej republike Nemecko pripojilo až 1. januára 1957 (po referende v roku 1955).

Trizónia sa stala 23. mája 1949 základom novo vzniknutej Spolkovej republiky Nemecko, zo Sovietskej okupačnej zóny vznikla 7. októbra 1949 Nemecká Demokratická Republika.

Berlín[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri tiež podrobnejšie články Štvormocenský status a Berlín – rozdelené mesto

Berlín, hlavné mesto porazeného Nemecka, ležiaci úplne v sovietskej okupačnej zóne, bol z tohto členenia vyňatý. Mesto bolo rozdelené do štyroch sektorov, ktoré mali byť spravované ako celok spoločnou takzvanou Komandatúrou.

Tento stav trval v dôsledku vzrastajúceho napätia medzi mocnosťami len krátky čas, 1. júla 1948 sa zástupcovia Sovietskeho zväzu z práce Komandatúry stiahli. Roku 1948/1949 situácia eskalovala a v dôsledku Berlínskej blokády došlo k faktickému politickému rozdeleniu Berlína.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]