Preskočiť na obsah

Okupačné zóny Nemecka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nemecká ríša
Deutsches Reich
 Nacistické Nemecko 1945 – 1949 Západné Nemecko (1949 – 1990) 
Nemecká demokratická republika 
Sársky protektorát 
Vlajka štátu
vlajka
Geografia
Mapa štátu
Berlín (de iure)
Obyvateľstvo
Štátny útvar
Ríšska marka
Predchádzajúce štáty:
Nacistické Nemecko Nacistické Nemecko
Nástupnícke štáty:
Západné Nemecko (1949 – 1990) Západné Nemecko (1949 – 1990)
Nemecká demokratická republika Nemecká demokratická republika
Sársky protektorát Sársky protektorát

Po skončení druhej svetovej vojny bolo územie Nemecka (bez území, ktoré pripadli Poľsku) rozdelené do štyroch častí, takzvaných okupačných zón, spravovaných USA, Veľkou Britániou, Sovietskym zväzom a Francúzskom. Toto rozdelenie bolo zmluvne potvrdené Konferenciou štyroch mocností v Londýne (26. júna – 8. augusta 1945).

Na týchto územiach vznikli v jednotlivých zónach nasledujúce správne jednotky, odpovedajúce viac menej historickým krajinám a pruským provinciám:

Bizónia a trizónia[upraviť | upraviť zdroj]

Vzrastajúce nezhody medzi veľmocami o budúcnosti Nemecka viedli roku 1947 k vytvoreniu takzvanej bizónie (dvojzóna, Bizone), teda k združeniu americkej a britskej okupačnej zóny. Príslušnú zmluvu podpísali 2. decembra 1946 v New Yorku britský minister zahraničia Ernest Bevin a jeho americký kolega James F. Byrnes, do platnosti vstúpila 1. januára 1947.

Jedným z hlavných cieľov bolo vytvorenie predpokladov pre hospodársku obnovu vojnou zničeného Nemecka. Za týmto účelom bola 5.11. septembra 1946 vytvorená Hospodárska rada (Wirtschaftsrat) so sídlom v Mindenu a 10. júna 1947 Správa zjednoteného hospodárskeho územia (Verwaltung des Vereinigten Wirtschaftsgebiets) so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom.

K tomuto územiu sa 8. apríla 1949 pridružilo aj Francúzsko, čím došlo k vytvoreniu takzvanej trizónie (trojzóna, Trizone) – s výnimkou Sárska, ktoré sa ku Spolkovej republike Nemecko pripojilo až 1. januára 1957 (po referende v roku 1955).

Trizónia sa stala 23. mája 1949 základom novo vzniknutej Spolkovej republiky Nemecko, zo Sovietskej okupačnej zóny vznikla 7. októbra 1949 Nemecká Demokratická Republika.

Berlín[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri tiež podrobnejšie články Štvormocenský status a Berlín – rozdelené mesto

Berlín, hlavné mesto porazeného Nemecka, ležiaci úplne v sovietskej okupačnej zóne, bol z tohto členenia vyňatý. Mesto bolo rozdelené do štyroch sektorov, ktoré mali byť spravované ako celok spoločnou takzvanou Komandatúrou.

Tento stav trval v dôsledku vzrastajúceho napätia medzi mocnosťami len krátky čas, 1. júla 1948 sa zástupcovia Sovietskeho zväzu z práce Komandatúry stiahli. Roku 1948/1949 situácia eskalovala a v dôsledku Berlínskej blokády došlo k faktickému politickému rozdeleniu Berlína.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]