Oltcit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 09:36, 10. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 11 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q40963))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oltcit Special
Oltcit 11 R

Oltcit je rumunská automobilka, ktorá v rokoch 19781996 vyrábala autá na báze francúzskej značky Citroën. Názov automobilky Oltcit bol odvodený jednak od miesta, kde sa automobilka postavila – Oltea a názvu automobilky Citroën, ktorá pre Oltcit vyvinula automobil.

História

Po dohode medzi rumunskou štátnou organizáciou pre rozvoj automobilového priemyslu a francúzskou automobilkou Citroën sa v roku 1977 začala výstavba továrne v meste Craiova. Súčasťou dohody bol aj vývoj modelu automobilu, ktorý sa v tejto automobilke bude vyrábať. Citroën preto v roku 1980 skompletoval testovaciu sériu automobilov Citroën Visa a v roku 1982 v Oltcite začala výroba modelu Club 11. Tento model bol prakticky nezmenený vyrábaný až do roku 1996, kedy bola jeho výroba definitívne zastavená. Továreň v Craiove sa následne zamerala na výrobu modelov automobilov pre automobilku Daewoo.