Ondrej Nepela

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ondrej Nepela
slovenský krasokorčuliar
slovenský krasokorčuliar
Narodenie22. január 1951
Bratislava, Česko-Slovensko
Úmrtie2. február 1989 (38 rokov)
Mannheim, Nemecká spolková republika
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ondrej Nepela
Olympijské zlato

Ondrej Nepela (* 22. január 1951, Bratislava – † 2. február 1989, Mannheim, Nemecko) bol československý krasokorčuliar.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Ondrej Nepela začal s krasokorčuľovaním ako sedemročný. Jeho trénerkou bola Hilda Múdra. Trénovala ho počas celej kariéry, ktorá trvala neuveriteľných 15 rokov. Pod jej vedením sa stal osemnásobným majstrom ČSSR, päťnásobným majstrom Európy a trojnásobným majstrom sveta. V roku 1972 na Olympijských hrách v Sappore získal zlatú medailu.

Ondrej Nepela vynikal v krasokorčuľovaní najmä v povinných cvikoch. Voľné jazdy vedel tiež dobre odjazdiť, no jeho malým nedostatkom bola neschopnosť improvizácie na ľade.

Krasokorčuľovaniu obetoval celý život. Dlhé roky vstával skoro ráno, aby o šiestej hodine ráno už mohol byť na ľade. Potom nasledovala škola a zase tréning. Až do maturity chodil poctivo do školy a nemal žiadne výhody oproti ostatným spolužiakom. Okrem krasokorčuľovania ho zaujímala jazda na koni.

Za svoje úspechy získal v roku 1971 ocenenie najlepší československý športovec roka.

Po skončení športovej kariéry v roku 1973 účinkoval do roku 1986 ako profesionálny krasokorčuliar - sólista - v ľadovej revue Holiday on Ice. Získal aj trénerskú licenciu a trénoval v Nemecku. Medzi jeho zverencov patrila nemecká krasokorčuliarka Claudia Leistner, ktorá sa v roku 1989 stala majsterkou Európy.

Ondrej Nepela zomrel vo veku 38 rokov. Lekárska správa z nemocnice v Mannheime uvádza ako príčinu úmrtia rakovinu lymfatických uzlín. Jeho smrť je často prisudzovaná ochoreniu AIDS.

21. decembra 2000 bol Ondrej Nepela vyhlásený za najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia. Cenu za neho prebrala v tom čase 74-ročná trénerka Hilda Múdra.

V roku 2019 bol uvedený do Svetovej krasokorčuliarskej Siene slávy.

Výsledky[upraviť | upraviť kód]

Olympijské hry

Majstrovstvá sveta

Majstrovstvá Európy

Majstrovstvá Československa

Literatúra, dokument[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]