One (Metallica)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„One“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
z albumu ...And Justice for All
Vydané január 1989
Nahrané One on One studios, Los Angeles, 1988
Žáner heavy metal
Dĺžka 7:24
Vydavateľstvo Elektra Records
Producent Metallica
Flemming Rasmussen
Skladateľ James Hetfield
Lars Ulrich
...And Justice for All chronológia skladieb
One
(1989)
Enter Sandman
(1991)

„One“ je štvrtá skladba z albumu ...And Justice for All, ktorý v roku 1988 vydala thrash-metalová kapela Metallica. Je to zároveň posledný singel, ktorý vyšiel k tomuto albumu. Je to jedna z najznámejších piesní skupiny, prvá ktorá sa dostala do Top-40 a dosiahla 35. pozíciu v rebríčku Billboard Hot 100. V roku 1990 za ňu kapela získala svoju prvú cenu Grammy.[1]

Od svojho vzniku patrí „One“ do stáleho repertoáru koncertných vystúpení kapely. Podobne ako piesne „Fade to Black“, „Welcome Home (Sanitarium)“ a „The Day That Never Comes“ začína po niekoľkých zvukových efektoch bojovej prestrelky tento song pozvoľne pomaly a čisto no postupne ako pokračuje, stáva sa prvotnými náznakmi hudobných partov v pochodovom tempe ťažším a rýchlejším, čo ho v druhej polovici k vrcholu privedie spočiatku hravým, neskôr tappingovým sólom Kirka Hammetta k hutnej dupľovanej gitarovej Hammettovej a Hetfieldovej sekcii v kombinácii s niekedy až guľometnou kadenciou Ulrichových bicích. Gitarové sólo skladby „One“ sa nachádza na siedmej priečke stovky najlepších gitarových sól časopisu Guitar World.

Skladbu „One“ zložila v novembri 1987 hlavná skladateľská dvojica skupiny - gitarista a spevák James Hetfield a bubeník Lars Ulrich. Text skladby je inšpirovaný románom Johnny Got His Gun z roku 1939, ktorý napísal Dalton Trumbo.

Ku skladbe bol nakrútený aj videoklip, ktorý bol vôbec prvým v kariére Metallicy. Premiéru na MTV mal 20. januára 1989. Je prevažne čiernobiely a obsahuje zábery na Metallicu v opustenom objekte, ktoré sa striedajú s dialógmi a scénami z filmu Johnny Got His Gun.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Awards Metallica Have Won Over The Years