Preskočiť na obsah

Ride the Lightning

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ride The Lighning
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Dátum vydania 27. Júl 1984
Nahraný Sweet Silence Studios, Kodaň, Dánsko
Žáner Thrash metal
Dĺžka 47:26
Vydavateľstvo Elektra Records
Producent Metallica
Odborné recenzie
Metallica – chronológia
Kill ’Em All
(1983)
Ride The Lightning
(1984)
Master Of Puppets
(1986)

Ride the Lightning je druhý štúdiový album Metallicy, vydaný 27.júla 1984. Dodnes sa ho v USA predalo vyše 7 a pól milióna kusov, a celosvetový predaj prekročil 15 miliónovú métu.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

 • Ride the Lightning je často oslavovaný fanúšikmi [1] ako klasika thrash metalového žánra, a je spájajúci mostík medzi albumami Kill ’Em All a Master of Puppets, posúvajúci thrash metal od jeho debutu k progresívnej a viac vyvinutej oblasti na albume Master of Puppets a ...And Justice for All.
 • Ride the Lightning obsahuje šialenú rýchlosť Kill ’Em All v skladbe ako „Trapped Under Ice“, ale obsahuje aj dlhšie, symfonickejšie ladené skladby ako záverečná 9 minútová inštrumentálka „The Call of Ktulu“.
 • Ride the Lightning je označovaný ako prvý z "neoficiálnej trilógie" albumov Metallicy, ktoré prejavujú určitú podobnosť v koncepte. Za "trilógiu" sú považované najmä inštrumentálne skladby, ktoré robia metal vážnejším a sú to zároveň najviac rešpektované diela Metallicy.
 • Ride the Lightning sa umiestnil na 3. mieste v zozname zostavenom na metal-rules.com a v rebríčku Top 100 Metal Albums of All Time. [2] Archivované 2017-11-30 na Wayback Machine

Kontroverzia[upraviť | upraviť zdroj]

So stúpajúcou kritickou a komerčnou pozornosťou na tento album, kapela bola prvýkrát obvinená z priklonenia sa ku komercii, a to kvôli pomalšiemu tempu skladieb ako napr. „Fade to Black“, aj keď mnoho fanúšikov oponovalo, že práve táto zmena, viditeľná na albume Ride the Lightning, pomohla Metallice stať sa takou dôležitou kapelou vo svojom žánri. Tieto obvinenia boli ale neporovnateľné s tými, ktorým kapela čelila po vydaní albumu Metallica v roku 1991, či pri vydaní albumu Load v roku 1996 a v roku 2003 pri albume St. Anger.

Zoznam skladieb[upraviť | upraviť zdroj]

 1. „Fight Fire with Fire“ (Burton, Hetfield, Ulrich) – 4:45
 2. „Ride the Lightning“ (Burton, Hetfield, Mustaine, Ulrich) – 6:41
 3. „For Whom The Bell Tolls“ (Burton, Hetfield, Ulrich) – 5:09
 4. „Fade to Black“ (Burton, Hammett, Hetfield, Ulrich) – 6:59
 5. „Trapped Under Ice“ (Hammett, Hetfield, Ulrich) – 4:08
 6. „Escape“ (Hammett, Hetfield, Ulrich) – 4:24
 7. „Creeping Death“ (Burton, Hammett, Hetfield, Ulrich) – 6:35
 8. „The Call of Ktulu“ (Burton, Hetfield, Mustaine, Ulrich) – 8:55

Zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Single[upraviť | upraviť zdroj]

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • V piesňach „Ride the Lightning“ a „The Call of Ktulu“ je uvedený ako autor aj Dave Mustaine, napriek tomu, že v kapele nepôsobil už rok. Niektoré riffy z „The Call of Ktulu“ počuť v skladbe od Megadeth „Hangar 18“.