Operácia Matador

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Operácia Matador
Súčasť vojny v Iraku

Výbuch tajného muničného skladu
Dátum 8. - 19. máj 2005
Miesto provincia Anbar, Irak
Výsledok činnosť povstalcov dočasne potlačená
Protivníci
USA al-Káida v Iraku
Velitelia
plukovník S.W.Davis ?
Sila
1 000 ?
Straty
9 mŕtvych, 40 zranených 125+ mŕtvych, 39 zajatých

Operácia Matador alebo bitka o Al Qaim predstavovala vojenskú ofenzívu americkej námornej pechoty zameranú proti irackým povstalcom v provincii Anbar, ku ktorej došlo medzi 8. - 15. májom 2005. Oblasť bola známa vďaka pašovaniu zbraní a zahraničných bojovníkov do krajiny.

Boj[upraviť | upraviť zdroj]

V priebehu mája roku 2005 bojové zoskupenia americkej námornej pechoty Task Force 3/2 a Task Force 3/25 prenikli do hĺbky územia kontrolovaného povstalcami v blízkosti hraníc so Sýriou. Na čele útoku bola 814. ženijná rota. Jednou z prvých úloh jednotky bolo vytvorenie prechodov cez rieku. Nasledovali jedenásť dní trvajúce boje, v ktorých zahynulo 125 osôb podozrivých z terorizmu. Ďalších 39 osôb bolo zajatých. Námorná pechota prišla o deviatich mužov, pričom 40 ďalších bolo zranených. Najťažšie straty utrpelo jedno družstvo 1. čaty roty L 3. práporu, ktorého všetci členovia boli zabití alebo zranení.

Časť povstalcov mala k dispozícii vojenské uniformy a nepriestrelné vesty. Taktiež ich výcvik a taktika nasvedčovali o systematickej príprave. Do boja zasiahli aj skupiny Fedajínov, milícií verných bývalému diktátorovi Saddámovi Husajnovi.

Po boji[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď námorná pechota bola schopná získať nad oblasťou kontrolu, nemala dosť mužov na to, aby si ju dlhodobo udržala. Povstalci krátko po odchode amerických vojakov pokračovali vo svojich aktivitách. Aj napriek krátkodobému dosahu operácie Matador pokračovali spojenecké vojská v pokusoch o vyčistenie povstaleckých bášt po celom Iraku. Len pár dní po skončení operácie Matador prebehla podobná operácia pod označením „Squeeze Play“ v irackom hlavnom meste Bagdad.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]