Preskočiť na obsah

Otočný žeriav

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Otočný žeriav s vysokým stĺpom (kladivový)
Otočný stožiarový žeriav (Derrick)
Otočný vežový žeriav

Otočný žeriav je typ žeriava, ktorý prepravuje bremená prevažne otáčaním výložníka okolo zvislej osi. Ak je výložník pevný, manipulačná dráha žeriava je časť kružnice. Ak je výložník sklopný, alebo sa po ňom môže pohybovať žeriavová mačka manipulačný priestor je výsek kruhu, alebo medzikružia.

Druhy otočných žeriavov[upraviť | upraviť zdroj]

Stĺpové žeriavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • otočný žeriav s pevným stĺpom - tento žeriav má stĺp pevne uložený v základovej doske. Výložník býva so stálym vyložením a môže sa otáčať o 360°.
  • otočný žeriav s nízkym stĺpom - môže mať šikmý výložník so stálym vyložením, alebo vodorovný s mačkou.
  • otočný žeriav s vysokým stĺpom (kladivový) - tieto žeriavy sa používajú v prístavoch, lodeniciach a podobne, kde je potrebná veľká dopravná výška. Stĺp ihlanovej, alebo hranolovej konštrukcie je zakotvený v betónovom základe. Výložník je buď pevný, alebo sa môže sklápať. Vo vnútri sa pohybuje mačka, po hornej strane sa môže pohybovať ďalší točnicový žeriav. Silueta žeriava má tvar kladiva, preto sa tak aj nazýva (angl. hammerhead crane).

Stožiarové žeriavy[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto žeriavy sa nazývajú aj Derricky. Nosný stĺp je v spodnej časti osadený guľovou plochou, ktorá umožňuje výkyvy stĺpa. V hornej časti je otočné ložisko s vencom ku ktorému sa prichytáva 4 až 12 kotviacich lán, alebo kotviace vzpery. K spodnej časti nosného stĺpa je sklopne prichytený výložník. Sklopenie sa ovláda lanom pripojeným na druhom konci výložníka, prechádzajúcim cez vrchol nosného stĺpa k bubnu navijaka. Nosný stĺp aj s výložníkom je možné natáčať okolo zvislej osi.

Vežové žeriavy[upraviť | upraviť zdroj]

Vežové žeriavy majú štíhlu vysokú vežu priečkovej konštrukcie a nastaviteľný výložník s mačkou. tieto žeriavy sa najčastejšie používajú ako stavebné.

Portálové žeriavy[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Portálový žeriav

Niektoré portálové žeriavy majú na portálovom moste uložený otočný žeriav.

Konzolové žeriavy[upraviť | upraviť zdroj]

Niektoré konzolové žeriavy, ktoré nemajú pojazd a ich základňa je prichytená k stĺpu, alebo stene haly umožňujú tiež otáčanie výložníka. Ide väčšinou o halové, alebo dielenské žeriavy používané vo výrobe, pri montáži, alebo opravách. Po výložníku sa môže pohybovať visutá mačka.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

DVOŘÁK, Rudolf, a kol. Stroje. Pre 3. ročník SPŠS.. Bratislava : Nakladateľstvo Alfa, n.p., 1970. 312 s.