Owen Kay Garriott

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Owen Kay Garriott
astronaut NASA
Owen Kay Garriott
Št. príslušnosťUSA
Stavneaktívny
Narodenie22. november 1930 (87 rokov)
Enid, Oklahoma, USA
Iné zamestnanieelektrotechnický inžinier
Čas vo vesmíre69 dní 18 hodín 56 minút
Kozmonaut od1965
MisieSkylab 3, STS-9
Znaky misiíSkylab2-Patch.png Sts-9-patch.png
Kozmonaut do1977

Owen Kay Garriott (* 22. november 1930, Enid, Oklahoma, USA) je americký vedec, bývalý kozmonaut zo stanice Skylab a programu Space Shuttle.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1953 zakončil štúdium na elektrotechnickej fakulte univerzity v Oklahome. Potom rovnaký odbor študoval aj na Stanfordovej univerzite. Doktorát z elektrotechniky obhájil roku 1960. Vo funkcii vedeckého pracovníka bol roku 1965 vybraný do štvrtej skupiny amerických kozmonautov. Je ženatý a má štyri deti.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Na palube kozmickej lode Skylab 3 odštartoval na svoj dvojmesačný pobyt v orbitálnej stanici Skylab 1 spoločne s kozmonautami Beanom a Lousmom. Owen sa zaoberal najmä vedeckými, biologickými výskumami a pozorovaním Slnka. Spoločne so svojimi kolegami zvládol výstup mimo stanicu a potom aj pristátie na hladine Tichého oceánu.

O desať rokov neskôr sa dostal do vesmíru po druhýkrát s expedíciou STS-9 (podľa COSPAR 1973-050A). Spoločne s ním v raketopláne Columbia bolo päť ďalších kozmonautov, Američania John Young, Brewster Shaw, Robert Parker, Byron Lichtenberg a Nemec Ulf Merbold. Štart bol z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Počas letu zvládli 70 vedeckých experimentov a s menšími problémami aj pristátie na základni Edwards.

Počas svojich dvoch letov strávil vo vesmíre 69 dní.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakladateľstvo Práce r.1982, autor Milan Codr
  • Biografia