Pálava (odroda viniča)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pálava (skr. Pa) je moravská muštová odroda viniča hroznorodého pomenovaná podľa Chránenej krajinnej oblasti Pálava, ktorá vznikla krížením odrôd Tramín červený a Müller Thurgau. Odroda bola (podobne ako Aurelius) vyšľachtená Ing. Josefom Veverkom, ktorý jej šľachtenie začal v roku 1953 v Šľachtitelskej stanici vo Veľkých Pavloviciach a neskôr v ňom pokračoval v Pernej. Do štátnej odrodovej knihy bola zapísaná v roku 1977. Odrodu je možné pestovať vo všetkých vinohradníckych oblastiach Slovenska, viacmenej sa zatiaľ pestuje iba roztrúsene na malých plochách. V roku 2004 bola vysadená na 0,32 % plochy všetkých viníc na Slovensku .

Popis odrody[upraviť | upraviť zdroj]

Kríky sú stredne bujné s hustými listami. Listy sú stredne veľké, zvyčajne plytko päťlaločnaté. Na rube je husté ochlpenie, povrch čepele je neurčito zvlnený a kožovitý. Kvety sú obojpohlavné, samosprašné a päťpočetné. Strapce sú stredne veľké, 100–160 mm dlhé, kónické a niekedy krídlaté. Bobule sú svetlo červené so sivým nádychom a majú oválny tvar s priemernou dĺžkou 14 mm. Šupka je tuhá a dužina šťavnatá, aromatická, s tramínovo korenistou chuťou. Priemerná hmotnosť strapca je 169 g, priemerná hmotnosť bobule je 1,1 g.

Proti zimným mrazom je stredne odolná, proti jarným mrazom je kvôli skorému pučaniu odolná menej. Je náchylná na napadnutie oidiom, pretože má kvôli zálistkom veľmi husté kríky. Proti ostatným hubovým chorobám je odolnosť priemerná.

Vlastnosti vína[upraviť | upraviť zdroj]

Víno má podobný charakter ako Tramín červený, je plné, harmonické (jemnejšie než Tramín), korenisté a s výraznou arómou. Má zlatožltú farbu, vôňa je podobná ako pri Tramíne, obsahuje však navyše vanilkové tóny. Vo vôni a v chuti je možné hľadať korenie, muškát a vanilku. Pre zachovanie príjemnej chuti je nutný dostatočný obsah kyselín. Je možné ho miešať do cuvée s neutrálnymi a menej kvalitnými vínami, ktorým dodajú buket.

Víno sa podobne ako Tramín hodí ku koreneným jedlám, k paštétam, k mäsu upravenému na sladký spôsob a k ovčím alebo kozím syrom.

Literatúra a externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]