Pápež Lev X. s kardinálmi Giuliom de’ Medici a Luigim de’ Rossi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pápež Lev X. s kardinálmi
Giuliom de' Medici a Luigim de' Rossi

Základné informácie
AutorRaffael
Rok1518
Technikaolej na dreve
Rozmery154 × 119 cm
GalériaGalleria degli Uffizi, Florencia

Pápež Lev X. s kardinálmi Giuliom de' Medici a Luigim de' Rossi (tal. Leone X con i cardinali Giulio de' Medici e Luigi de' Rosi) je názov obrazu namaľovaného talianskym renesančným umelcom Raffaelom Santim.

Dielo, radiace sa k skupinovým portrétom, predstavuje prvého mediciovského pápeža Leva X. so svojimi synovcami a kardinálmi - Giuliom (1478 - 1534, kardinálom od r. 1513, neskorším pápežom Klementom VII., vľavo) a Luigim de' Rossi (1474 - 1519, kardinálom od r. 1517, vpravo). Obraz patrí k Raffaelovým vrcholným dielam; vznikol v roku 1518, dva roky pred maliarovou smrťou.

Dokonalá kompozícia obrazu je odzrkadlením veľkosti umelca, ktorý sa tu prejavuje i ako architekt (architektúra budovy naznačená v pozadí).

U diváka vyvolá obraz prvý dojem svojou „symfóniou“ červenej a bielej farby: tmavočervené oblečenie pápeža, jasnočervený zamatový obrus na stole, červený poťah kresla, červené odevy kardinálov, červené záložky otvoreného manuskriptu pred pápežom kontrastujú s, v nepomerne menšej miere, bielou: spodná časť pápežovho odevu (alba), vyčnievajúci biely rukáv kardinála de' Rossiho a biele stránky v knihe.

Z diela cítiť jeho monumentálnosť a dôstojnosť. Tri postavy predstavujú kompaktnú skupinu, ktorá úplne vypĺňa priestor obrazu. Rodinné väzby medzi portrétovanými osobami dokazuje Luigiho familiárne gesto, kedy rukami uchopil pápežovo kreslo. Napriek tomu je jasné, že každá z postáv je individualitou, čo dosvedčujú rôzne smerujúce pohľady každého z mužov.

Raffael na tomto diele dokazuje svoju umeleckú vyzrelosť o. i. zmyslom pre zdôraznenie detailu - verne zachytené záhyby látky, lupa v ruke krátkozrakého pápeža, precízne naznačené strany v knihe či ornamentami bohato zdobený strieborný zvonček.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Autoportrét
Autoportrét
Prehľadný zoznam diel Raffaela
pozri

Zoznam Raffaelových diel
  • E. Michelettiová, Najkrajšie múzeá sveta - Florencia, TRIO Publishing, Bratislava, 1996, ISBN 80-967324-2-0
  • A. Guber, Galereja Uffizi - Florencija, Sovetskij chudožnik, Moskva, 1968