Palazzo Pitti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Palazzo Pitti

Palazzo Pitti je palác vo Florencii, v oblasti Oltrarna, na Piazza Pitti. Na palác nadväzujú zahrady Boboli.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Palác bol postavený pre bankára Lucu Pittiho, ktorý jeho návrh objednal u Fillippa Brunelleschiho. Podmienkou bolo, aby okná boli veľké minimálne ako portál paláca Medici Riccardi. Stavba začala v roku 1457. Pôvodná budova bola trojposchodová so siedmimi oknami v prvom a druhom poschodí. Po bankrote Pittiho dedičov palác kúpila rodina Medici, ktorej hlavným sídlom sa stal v roku 1550. Eleonóra Toledská, manželka Cosima I., poverila Bartolomea Ammanatiho rozšírením paláca o ďalšie dve krídla. Ďalšie úpravy boli vykonané v 17. storočí pod vedením Giulia a Alfonsa Parigi. Do 19. storočia tu sídlili rodiny Mediciovcov a Lotrinských. Potom sa stal palác sídlom členov kráľovskej rodiny. V súčasnosti sú tu vystavené zbierky rodiny Medici a dynastie habsbursko-lotrinskej.

Múzea[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria Palatine[upraviť | upraviť zdroj]

Palácová galéria sa nachádza v prvom poschodí paláca. Verejnosti bola otvorená v roku 1833. Je tu približne 1 000 malieb z obdobia baroka a renesancie, napríklad diela Petra Paula Rubensa, Sandra Botticelliho, Tiziana a Veroneseho.

Kráľovské apartmány[upraviť | upraviť zdroj]

Apartmány boli vybudované v 17. storočí v 1. poschodí južného krídla paláca. V 18. a 19. storočí boli renovované v neoklasicistickom štýle. Sú bohato zdobené freskami a podobizňami členov rodiny Medici od Justusa Sustermansa. V týchto miestnostiach bývali ubytovaní významní hostia – pápeži, králi a zahraniční diplomati.

Museo degli Argenti[upraviť | upraviť zdroj]

Priestory Strieborného múzea, umiestneného v prízemí a mezaníne, využívala rodina Medici ako letný byt. Sú tu predmety zo zlata a striebra, sklo, nábytok a ďalšie cennosti rodiny.

Galleria d´Arte Moderna[upraviť | upraviť zdroj]

Vystavovanú zbierku diel z konca 18. storočia až po rané 20. storočie založil Leopold Lorrain v roku 1784. Verejne prístupnou sa stala v roku 1922.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 43°45′55″S 11°15′00″V / 43,765264°S 11,250094°V / 43.765264; 11.250094

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Palác Pitti na českej Wikipédii.