Paul Stanley

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Paul Stanley
PaulStanleyByPhilKonstantin.JPG
Základné informácie
Popis umelca Americký gitarista, člen skupiny KISS
Rodné meno Stanley Harvey Eisen
Narodenie 20. január 1952 (71 rokov)
Queens, New York, USA
Pôsobenie 1970 - sučasnosť
Žáner hard rock, heavy metal,
glam rock
Hrá na nástrojoch spev, gitara, basová gitara, bicie, perkusie
Vydavateľstvá New Door Records/Universal Music Group
Súvisiace
články
Kiss, Wicked Lester
Webstránka www.paulstanley.com
KISS Online

Stanley Harvey Eisen (* 20. január, 1952, Queens, New York, USA) známy pod pseudonymom Paul Stanley, je americký hardrockový gitarista a spevák rockovej skupiny KISS. Je autorom a spoluautorom väčšiny najväčších hitov skupiny vrátane "Rock and Roll All Nite", "Hard Luck Woman", "I Was Made For Lovin' You", "Crazy Crazy Nights", a "Forever".

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Predtým ako sa stretli na začiatku roku 1970 s Gene Simmonsom v skupine Wicked Lester, Paul Stanley hral v miestnej kapele s názvom Rainbow (nebola to rovnomenná skupina Ritchieho Blackmora) a v skupine Uncle Joe. Album, ktorý skupina Wicked Lester nahrala nebol nikdy vydaný, no niektoré skladby, ktoré vtedy Paul a Gene skomponovali sa objavili v boxovanom sete výberu od skupiny Kiss z roku 2001. Potom ako sa ku skupine pripojili Peter Criss a Ace Frehley skupina sa premenovala na Kiss a vo februári 1974 vydala svoj debutový album.

Paul Stanley vystupoval na koncertoch skupiny Kiss s maskou Hviezdneho dieťaťa (The Starchild) oblečený v priliehavom odeve a vysokých topánkach. Jeho postava mala zvýrazňovať zjemnený, mimozemský až obojpohlavný protiklad ku na pódiu agresívne pôsobiacemu diablovi, ktorého predstavoval Simmons, či mystickej maske Space Ace Frehleya.

V roku 1999 sa Stanley objavil v kanadskom Toronte v muzikáli The Phantom of the Opera, kde si zahral postavu fantóma. Paul má vrodenú deformáciu vonkajšieho ucha (Microtia- malé ucho). Počas pôsobenia v Toronte ho kontaktovala organizácia AboutFace, ktorá podporuje a pomáha ľuďom s vrodenými deformáciami a požiadala ho o spoluprácu. Paul Stanley sa potom objavil na podporných akciách a na videách, ktoré boli organizované na zhromažďovanie peňažných prostriedkov pre túto nadáciu.

Roku 2001 Stanleyova manželka Pamela Bowen požiadala o rozvod. Majú spolu syna Evan Shane Stanleya (*6. jún 1994). 19. novembra 2005 sa znovu oženil so svojou priateľkou Erin Sutton, 6. septembra 2006 sa im narodil syn Colin Michael Stanley.