Pavol Lukáč

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pavol Lukáč (* 1970 – † 2004) bol slovenský historik, politológ a publicista.

Život[upraviť | upraviť kód]

Pavol Lukáč vyštudoval históriu a politológiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v Politologickom kabinete Slovenskej akadémie vied (SAV), Slovenskom inštitúte medzinárodných štúdií pri Ministerstve zahraničných vecí Slovenskej republiky a od roku 1995 vo Výskumnom centre Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), ktoré spoluzakladal.

Od roku 2000 bol zakladateľom a prvým šéfredaktorom prvej slovenskej odbornej revue v oblasti medzinárodných vzťahov publikovanej v angličtine Slovak Foreign Policy Affairs. Venoval sa najmä moderným dejinám strednej Európy a stredoeurópskym integračným úsiliam, nemeckej zahraničnej politike voči krajinám strednej Európy, zahraničnej politike Slovenska voči krajinám Balkánu a vzťahom Slovenska so susednými krajinami. Veľké úsilie venoval výskumu života a diela Milana Hodžu, významného politika a v rokoch 1935-1938 premiéra 1. ČSR. Bol členom redakčných rád viacerých časopisov doma aj v zahraničí. Externe prednášal na Katedre politológie FF UK.

V roku 2002 sa výraznou mierou zaslúžil o prevoz pozostatkov Milana Hodžu z USA na Slovensko.

Vo veku 34 rokov tragicky zahynul.

Diela[upraviť | upraviť kód]

Publikoval v mnohých periodikách i zborníkoch, viaceré jeho štúdie vyšli aj cudzojazyčne. V roku 1997 edične pripravil slovenské vydanie knihy Milana Hodžu Federácia v strednej Európe, ktoré pôvodne vyšlo roku 1942 v Londýne len v anglickom jazyku. Začiatkom roka 2004 vydal zborník esejí Dejiny a zahraničná politika v strednej Európe.

Odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • Pavol Lukáč, K osudom Hodžovho memoranda In: Střední Evropa 62/1996, s. 81-91
  • Pavol Lukáč, Stredoeurópanstvo Milana Hodžu In: Milan Hodža, Federácia v Strednej Európe (Kalligram Brat. 1997), s. 11-36
  • Pavol Lukáč, Historická a politická identita Slovenska na prahu jeho integrácie do EÚ (Os č. 06/2003) s. 59-65
  • Nekrológ za P. Lukáčom of D. Škvarnu a R. Chmela (Listy SFPA 28 02 2004)