Pešmerga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pešmerga
Vlajka Kurdistanu ktorú používa Pešmerga ako svoj znak.

Vlajka Kurdistanu ktorú používa Pešmerga ako svoj znak.
KrajinaIracký Kurdistan
ExistenciaZačiatok 20-tych rokov - súčasnosť
TypArmáda
Veľkosť300 000
VeliteliaMasoud Barzani
Účasť
VojnyPrvá svetová vojna
Prvá iracko-kurdská vojna
Druhá iracko-kurdská vojna
Iránsko-iracká vojna
Vojna v Zálive
Vojna v Iraku
Turecko-PKK konlikt
Vojna proti terorizmu
Sýrska občianska vojna
Povstanie v Iraku
Iracká občianska vojna

Pešmerga (kur. پێشمەرگە Pêşmerge) sú vojenské sily autonómneho regiónu Iracký Kurdistan. Pešmerga znamená "ten kto sa postaví smrti", alebo "ten, kto čelí smrti". "Peš" znamená stáť v prednom rade, zatiaľ čo "merga" znamená smrť. Celkový formálny vodca Pešmergy je prezident Irackého Kurdistanu. Sily Pešmergy sú z veľkej časti rozdelené a riadené samostatne Kurdskou demokratickou stranou a Vlasteneckou úniou Kurdistanu, hoci obe sľubovali vernosť a poslušnosť vláde regiónu Kurdistan. V súčasnosti prebiehajú pokusy zhromaždiť sily Pešmergy pod Ministerstvo záležitostí Pešmergy. Tieto sily sú zodpovedné za obranu územia, ľudí a inštitúcií regiónu Kurdistan.

Vzhľadom na to, že iracká armáda má zo zákona zákaz vstupu do regiónu, Pešmerga spolu s ďalšími bezpečnostnými kurdskými silami sú zodpovedné za jeho bezpečnosť. Medzi tieto sily patria Asajiš (oficiálna spravodajská agentúra), Parastin u Zanyarî (pomocná spravodajská agentúra) a Zeravani (vojenská polícia).

Počas vojny v Iraku v roku 2003, Pešmerga hrala významnú úlohu v misii dolapiť Saddáma Husajna. V roku 2004 kurdské protiteroristické sily zachytili kľúčovú postavu Al-Káidy Hassana Ghula, ktorý odhalil totožnosť kuriéra Usámu bin Ládina, čo nakoniec viedlo k Operácii Neptúnova kopija a zabitiu Usámu bin Ládina.

V nadväznosti na rozsiahlu ofenzívu Islamského štátu proti irackému Krudistanu v auguste 2014, Pešmerga a ďalšie kurdské sily zo susedných krajín začali viesť vojnu proti ISIL v Sýrii aj Iraku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pešmerga

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Peshmerga na anglickej Wikipédii.