Pešmerga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pešmerga
Vlajka Kurdistanu ktorú používa Pešmerga ako svoj znak.
Vlajka Kurdistanu ktorú používa Pešmerga ako svoj znak.

Vlajka Kurdistanu ktorú používa Pešmerga ako svoj znak.
KrajinaIracký Kurdistan
ExistenciaZačiatok 20-tych rokov - súčasnosť
TypArmáda
Veľkosť300 000
VeliteliaMasoud Barzani
Účasť
VojnyPrvá svetová vojna
Prvá iracko-kurdská vojna
Druhá iracko-kurdská vojna
Iránsko-iracká vojna
Vojna v Zálive
Vojna v Iraku
Turecko-PKK konlikt
Vojna proti terorizmu
Sýrska občianska vojna
Povstanie v Iraku
Iracká občianska vojna

Pešmerga (kur. پێشمەرگە Pêşmerge) sú vojenské sily autonómneho regiónu Iracký Kurdistan. Pešmerga znamená "ten kto sa postaví smrti", alebo "ten, kto čelí smrti". "Peš" znamená stáť v prednom rade, zatiaľ čo "merga" znamená smrť. Celkový formálny vodca Pešmergy je prezident Irackého Kurdistanu. Sily Pešmergy sú z veľkej časti rozdelené a riadené samostatne Kurdskou demokratickou stranou a Vlasteneckou úniou Kurdistanu, hoci obe sľubovali vernosť a poslušnosť vláde regiónu Kurdistan. V súčasnosti prebiehajú pokusy zhromaždiť sily Pešmergy pod Ministerstvo záležitostí Pešmergy. Tieto sily sú zodpovedné za obranu územia, ľudí a inštitúcií regiónu Kurdistan.

Vzhľadom na to, že iracká armáda má zo zákona zákaz vstupu do regiónu, Pešmerga spolu s ďalšími bezpečnostnými kurdskými silami sú zodpovedné za jeho bezpečnosť. Medzi tieto sily patria Asajiš (oficiálna spravodajská agentúra), Parastin u Zanyarî (pomocná spravodajská agentúra) a Zeravani (vojenská polícia).

Počas vojny v Iraku v roku 2003, Pešmerga hrala významnú úlohu v misii dolapiť Saddáma Husajna. V roku 2004 kurdské protiteroristické sily zachytili kľúčovú postavu Al-Káidy Hassana Ghula, ktorý odhalil totožnosť kuriéra Usámu bin Ládina, čo nakoniec viedlo k Operácii Neptúnova kopija a zabitiu Usámu bin Ládina.

V nadväznosti na rozsiahlu ofenzívu Islamského štátu proti irackému Krudistanu v auguste 2014, Pešmerga a ďalšie kurdské sily zo susedných krajín začali viesť vojnu proti ISIL v Sýrii aj Iraku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pešmerga

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Peshmerga na anglickej Wikipédii.