Peter Moczo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Moczo
slovenský geofyzik a univerzitný profesor
Peter Moczo
Dielo
Polia pôsobnostiseizmika
Alma materKarlova univerzita
Akademický titulprof.
Vedecká hodnosťDrSc.
Osobné informácie
Narodenie12. marec 1956 (63 rokov)

Peter Moczo (* 12. marec 1956) je slovenský geofyzik a univerzitný profesor (2002). Od roku 2015 prorektor pre vedecko-výskumnú činnosť a doktorandské štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa 12. marca 1956. V roku 1980 vyštudoval geofyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde získal aj vedecké hodnosti CSc. a DrSc. Od roku 1980 pracoval v Geofyzikálnom ústave SAV a od roku 2001 pracuje na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK, kde vedie Katedru astronómie, fyziky Zeme a meteorológie. Bol hosťujúcim profesorom na Univerzite v Kyote a Université Joseph Fourier v Grenobli. Je predsedom SKVH a podpredsedom Učenej spoločnosti SAV. V celosvetovom meradle prispel k rozvoju numerického modelovania šírenia seizmických vĺn.[1] Podieľal sa na rozširovaní siete seizmických staníc na území Slovenska. Zaoberal sa riešením seizmického ohrozenia slovenských atómových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach.[2] Tím, ktorý vytvoril, bol ocenený ako špičkový tím SAV a UK a získal Cenu ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Ocenený Čestnou plaketou SAV Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách, Cenou SAV za budovanie infraštruktúry pre vedu a dvakrát prémiou Literárneho fondu za vedecký ohlas.

Od r. 2015 je predsedom Slovenskej komisie pre udeľovanie vedeckých hodností doktor vied (DrSc.).[3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Učená spoločnosť SAV. prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc. – predseda [online]. learned.sk, [cit. 2019-09-13]. Dostupné online.
  2. Peter Moczo, Kto je kto v slovenskej vede [online]. dennikn.sk, [cit. 2015-09-02]. Dostupné online.
  3. Slovenská komisia pre vedecké hodnosti (SKVH) [online]. Bratislava : Ministerstvo školstva SR, [cit. 2016-02-09]. Dostupné online.