Phạm Tuân

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Phạm Tuân
kozmonaut Interkozmos
Phạm Tuân
Št. príslušnosťVietnam
Narodenie14. február 1947 (75 rokov)
Quốc Tuấn, provincia Thái Bình, Severný Vietnam (dnešný Vietnam)
Čas vo vesmíre7d 20h 42m
Kozmonaut od1978
MisieSojuz 37
Znaky misiíSoyuz 37 logo.png

Phạm Tuân (* 14. február 1947, dedina Quốc Tuấn, severná provincia Thái Bình, Severný Vietnam, dnes Vietnam) je severovietnamský vojenský letec a kozmonaut, ktorý letel do vesmíru roku 1980 v rámci programu Interkozmos. Bol prvým kozmonautom z Ázie, zo Zeme potom v poradí 96.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal z početnej roľníckej rodiny, ktorá celá pracovala v miestnom poľnohospodárskom družstve. V roku 1955 šiel do školy a stal sa členom Komunistického zväzu mládeže. Po skončení školy roku 1963 nastúpil do armády. Pilotný výcvik urobil v ZSSR a potom spolu so ženou bojovali vo vojne vo Vietname. Mal za sebou ako vojenský letec radu vzdušných súbojov s lietadlami USA a tiež ako vôbec prvý človek na svete zostrelil v roku 1972 zo svojho MIGu lietajúcu pevnosť B-52, za čo ho vyznamenala vláda titulom Hrdina Vietnamskej socialistickej republiky. Mal v tom čase 25 rokov. Po vojne nastúpil v ZSSR na leteckú akadémiu J. Gagarina a bol tu tiež vybraný do prvej skupiny kozmonautov medzinárodného programu Interkozmos. V čase letu bol podplukovník.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

V lete zo Sojuzom 37 štartoval vo funkcii kozmonaut výskumník z kozmodrómu Bajkonur pod velením kozmonauta Gorbatka. Obidvaja kozmonauti sa pripojili k orbitálnej stanici Saljut 6, kde už bol pripojený Sojuz 36. Spoločne zo sovietskymi kozmonautmi Leonidom Popovom a Valerijom Riuminom plnili pripravené úlohy šiestej medzinárodnej posádky a v poriadku s druhou loďou, teda Sojuzom 36 vrátili na Zem po 188 hodinách strávených v kozme. Pristáli v kabíne lodi na padákoch na územie Kazachstanu. Loď Sojuz 37 zostala u stanice ako záložná.[1].

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení letu dokončil štúdium akadémie. Neskôr bol povýšený na generála a poverený vedením oddelenia obranného priemyslu na Ministerstve obrany v Hanoji. S manželkou majú spolu jednu dcéru, ktorá sa im narodila v roku 1976.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Pham Tuan, s. 441.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pham Tuan na českej Wikipédii.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha : Práce, 1987.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]