Pin-up girl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeden z pin-up obrázkov 20. rokov

Pin-up girl (z angl.vyvesené, prišpendlené dievča“) je modelka, ktorá pózuje na masovo produkovaných atraktívne vyzerajúcich fotografiách (najčastejšie na menších, väčších plagátoch - tzv. posteroch, či zo stránok nástenných kalendárov), ktoré sú súčasťou populárnej kultúry. Termín pin-up je používaný aj na ilustrované, kreslené obrázky, ktoré sú často tvorené emuláciou z fotografií.

Tematicky sú fotografie pin-up zamerané na neformálne vyobrazenie, ktoré nemá za cieľ vyobraziť portrét modelu s jeho charakterovými vlastnosťami, či prezentovať umeleckú myšlienku, ale propagovať materiálny tovar, poskytnúť prezentáciu atraktívneho profesionálneho sex symbolu, či glamour modelky, alebo herečky zaujímavé pre čo najširšiu masu konzumentov. Podobne ako v iných smeroch pop-kultúry je trvanlivosť atraktivity vyobrazení pin-up obrázkov sezónna, rýchlo zastaráva a je obmieňaná novými tvárami.

Medzi najznámejšie pin-up girls by sme mohli zaradiť mená ako sú: Joan Crawfordová, Mary Pickfordová, Josephine Baker, Greta Garbová, Pola Negri, Judy Garlandová, Marlene Dietrichová, Gina Lollobrigida, Twiggy, Brooke Shieldsová, Madonna, Marilyn Monroeová, Samantha Foxová, Jacqueline Bissetová, Goldie Hawnová, Farrah Fawcettová, Cindy Crawfordová, Tyra Banksová, Pamela Andersonová, Carmen Electra... a mnoho ďalších.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pin-up girl na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pin-up girl