Pin-up girl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jean Trent pózuje ako pin-up girl, 1945

Pin-up girl (doslova: „vyvesené, prišpendlené dievča“) je modelka, ktorá pózuje na masovo produkovaných atraktívne vyzerajúcich fotografiách (najčastejšie na menších, väčších plagátoch – tzv. posteroch, či zo stránok nástenných kalendárov), ktoré sú súčasťou populárnej kultúry. Termín pin-up je používaný aj na ilustrované, kreslené obrázky, ktoré sú často tvorené emuláciou z fotografií.

Fotografie pin-up sú tematicky zamerané na neformálne vyobrazenie, ktoré nemá za cieľ vyobraziť portrét modelky s jej charakterovými vlastnosťami, či prezentovať umeleckú myšlienku, ale propagovať materiálny tovar, poskytnúť prezentáciu atraktívneho profesionálneho sex symbolu, či glamour modelky, alebo herečky zaujímavé pre čo najširšiu masu konzumentov. Podobne ako v iných smeroch pop-kultúry je trvanlivosť atraktivity vyobrazení pin-up obrázkov sezónna, rýchlo zastaráva a je obmieňaná novými tvárami.

Medzi najznámejšie pin-up girls by sme mohli zaradiť mená ako sú: Mary Pickford, Pola Negri, Joan Crawford, Josephine Baker, Greta Garbo, Rita Hayworth, Jane Russellová, Judy Garland, Marlene Dietrichová, Marilyn Monroe, Gina Lollobrigida, Twiggy, Brooke Shieldsová, Madonna, Samantha Foxová, Jacqueline Bissetová, Goldie Hawnová, Farrah Fawcett, Cindy Crawfordová, Tyra Banksová, Pamela Andersonová, Carmen Electra a mnoho ďalších.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pin-up girl

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pin-up model na anglickej Wikipédii.