Plazopanvové dinosaury

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
plazopanvové dinosaury
Saurischia.png
Panva dinosaurov zo skupiny Saurischia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Saurischia
Seeley, 1887
Synonymá
Harpagosauria
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Plazopanvové dinosaury (iné názvy: plazopanvé dinosaury, jašteropanvové [1] ;lat. Saurischia) je jedna z dvoch hlavných podskupín dinosaurov (lat. Dinosauria). Názov plazopanvové dinosaury vyplýva zo skutočnosti, že panva väčšiny zástupcov pripomínala panvu plazov. Niektoré formy však pôvodný typ panvy druhotne modifikovali. Medzi nimi nachádzame aj predkov vtákov.

Z vývojového hľadiska do plazopanvých dinosaurov patria aj vtáky, ale v niektorých systémoch (vrátane hlavného systému používaného na slovenskej wikipédii) sú vtáky - z čisto praktických dôvodov - z plazopanvých dinosaurov vyňaté (lebo tvoria samostatnú triedu blanovcov).

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Základnými znakmi skupiny Saurischia sú predĺžený druhý prst predných končatín, tendencia k predlžovaniu krku a lonová kosť smerujúca dopredu (u niektorých vyspelých foriem často druhotne modifikovaná). Zástupcovia tejto skupiny mali tiež pôvodne chytavé predné končatiny. Hoci sa v minulosti myslelo, že spomedzi dinosaurov vedeli žuť iba zástupcovia Ornithischia, zrejme to dokázalo aj minimálne zopár zástupcov Saurischia, ako dokazuje nález koprolitu (skameneného trusu) veľkého dravého dinosaura, zrejme tyranosaura.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Vnútorná systematika je uvedená v článku dinosaury.

Saurischia zahŕňa dve hlavné podskupiny, Theropoda (všetky dravé dinosaury) a Sauropodomorpha (dlhokrké dinosaury) a zrejme niekoľko primitívnych foriem, napr. rody Herrerasaurus (čeľaď Herrerasauridae) a ešte primitívnejší rod Eoraptor, ktoré síce navonok vyzerajú ako klasické teropódy, disponujú však mnohými primitívnymi znakmi na kostre, ktoré niektorých odborníkov dokonca presvedčili, aby spomenuté formy a ich príbuzných radili mimo skupiny Dinosauria. Častejšou alternatívou je však zaradenie do Saurischia bez toho, aby patrili do jednej z dvoch hlavných podskupín, alebo dokonca zaradenie Herrerasauridae do Theropoda.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Plateosaurus. In: Pyramída

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]