Pneumokok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pneumokoky vyvolávajú závažné infekcie nielen u detí. Pneumokoková infekcia dokáže spôsobiť smrť najmä u detí vo veku do 5 rokov. Infekcie spôsobené pneumokokmi sa však nevyskytujú len v rozvojových krajnách. Mutáciou kmeňov pneumokokov sa stávajú choroby vyvolané pneumokokovou infekciou rezistentné na antibiotiká, ktoré bežne predpisujú u doktora.

Pneumococcus CDC PHIL ID1003.jpg

Streptococcus pneumonie je bektéria, ktorá sa bežne usádza na slizniciach horných dýchacích ciest. Pneumokoky ohrozujú najmä kolektívy detí ako sú jasle či materská škola. Štatistiky dokazujú, že až polovica detí v kolektívoch je infikvaná pneumokokmi.

Riziková skupina[upraviť | upraviť zdroj]

Rizikovou skupinou pri ochoreniach spôsobených pneumokokmi sú deti do 5 roku života. Dojčatá sú najviac ohrozenou skupinou. Okrem rizika infekcie sú závažné komplikácie pri deťoch s chronickými ochoreniami, s deťmi po odstránení sleziny, predčasne narodené deti a deti vystavené cigaretovému dymu a deti v kolektívoch. Najviac problematická liečba je v prípade detí s pľúcnymi chorobami, s opakovanými zápalmi stredného ucha, s chronickými ochoreniami obličiek, deťmi trpiacimi cukrovkou a krvnými nádormi.

Liečba[upraviť | upraviť zdroj]

Zápal stredného ucha[upraviť | upraviť zdroj]

Liečba detí s pneumokokovým zápalom stredného ucha je zložitá. Pokiaľ sa prejaví ochorenie do prvého roku života, je najväčšia pravdepodobnosť opakovania a recidívy. Pri liečbe sa využívajú ušné a nosové kvapky, analgetiká, tekutiny a antibiotiká.

Zápal prínosových dutín[upraviť | upraviť zdroj]

Ochorenie detí s pneumokokovým zápalom prínosových dutín, a teda sinusitída, sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy a hnisavým výtokom z nosa. Prevažne sa choré dieťa lieči 7 – 10 dní. Pri liečbe pneumokokového zápalu prínosových dutín pomáha teplo, obklad, solux a tiež kvapky s obsahom morskej soli.

Zápal pľúc[upraviť | upraviť zdroj]

Zápal pľúc vyžaduje antibiotickú liečbu. Objavuje sa na konci chrípkového týždňa zvýšenou teplotou, zhoršeným kašľom a boleťou v hrudníku. Vyžaduje si pokoj na lôžku, tekutiny, vitamíny a ľahkú stravu.

Zápal mozgových blán[upraviť | upraviť zdroj]

Najhorším typom pneumokokového ochorenia je zápal mozgových blán, ktorému predchádza zápal pľúc, zápal stredného ucha a zápal prínosových dutín. Napriek liečbe antibiotikami je úmrtnosť pri pneumokokovom zápale mozgových blán nad 20 %.

Sepsa[upraviť | upraviť zdroj]

Sepsa je pneumokoková otrava krvi, kedy sa infekcia dostáva do krvného obehu. Pneumokoky sa dostávajú a usádzajú kdekoľvek v tele. Najčastejšie sa ochorenie vyskytuje u detí s chornickými ochoreniami. Príznaky sú horúčky, vysoké hodnoty testov na zápal a tiež pneumokok v krvi. Liečba prebieha v nemocnici podávaním antibiotík do žily.

Ochrana proti pneumokokom[upraviť | upraviť zdroj]

Voči ochoreniam spôsobeným pneumokokom je možná prevencia očkovaním. Bežne sa očkujú deti do jedného roka, ale často sa nechajú očkovať aj dospelí. V súčasnosti sú dostupné vakcíny Synflorix a Prevenar. Informácie môžete získať aj u svojho obvodného lekára.

Očkovanie chráni voči smrteľným štádiám ochorení spôsobených pneumokokmi. Taktiež slúži ako prevencia väčšiny pneumokokových ochorení. Komplikácie sú menšie, infikovaný lepšie znáša priebeh liečby.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pneumokok
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Pneumokok