Portál:Šach/Osobnosť mesiaca máj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Markoš

Ján Markoš (* 2. júl 1985, Banská Bystrica) je slovenský šachový veľmajster. FIDE ELO má 2585, zatiaľ najvyššie (júl 2011).

Markoš sa naučil hrať šachy od sestry, keď mal 6 rokov. Trénovali ho Š. Blaho, Róbert Tibenský a veľmajster Ľubomír Ftáčnik. Vyštudoval filozofiu a |evanjelickú teológiu v Prahe. V roku 1997 sa stal v Žiline majstrom Slovenska do 12 rokov, následne aj do 14 a do 16 rokov. V roku 2000 v Chalkidiki sa stal majstrom Európy juniorov do 16 rokov, úspechom bolo aj víťazstvo na otvorených majstrovstvách SR vo Zvolene. Titul medzinárodného majstra získal v roku 2001.

V roku 2003 bol majstrom Slovenska, v roku 2006 v Banskej Štiavnici bol iba na Sonneborn druhý za Tomašom Petríkom, 2007 taktiež druhý za Movsesianom.

Hral za Slovensko na štyroch olympiádach, aj na 38. Šachovej olympiáde 2008 v Drážďanoch a 2010 v Chanty Mansijsku. Reprezentoval aj na Majstrovstvách Európy družstiev v r. 2001 v Leóne. Slovenskú ligovú súťaž hrá za Slovan Bratislava, českú za Novoborský ŠK (predtým Zlín), nemeckú Bundesligu za SF Berlin (predtým Bindlach), rakúsku za Lackenbach (predtým roky za Pamhagen). V roku 2007 získal titul šachového veľmajstra a druhý najvyšší rating na Slovensku. Po odchode Movsesiana je našou jednotkou. V roku 2012 vyhral Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v B. Štiavnici aj turnaj v Rige. Hneď potom sa rozhodol skúsiť profesiu pedagóga.

Napísal knihu o Kráľovskej indickej obrane (K.I.D.). Pravidelne prispieva do časopisu Moderný šach. Svoje články a analýzy často publikuje aj na internete. Dobrú odozvu majú jeho príspevky na novoborskom šachovom serveri a pravidelne prispieva do spravodajstva servera HrajSach.sk.

» viac... «