Portál:Film/Odporúčané články/2006

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

2005 - 2006 - 2007 - 2008

Obsah[upraviť kód]

1 | 2 | 52

1/2006[upraviť kód]

Charles Bronson, vlastným menom Charles Dennis Buchinsky (* 3. november 1921, Ehrenfeld, Pensylvánia – † 30. august 2003, Los Angeles) bol americký filmový herec, väčšinou predstaviteľ drsných mužov. Medzi jeho najslávnejšie filmy patria Sedem statočných a Vtedy na Západe.

Narodil sa v rodine litovských emigrantov. Mal 14 súrodencov. Ako jediný z rodiny vyštudoval vysokú školu, ale najskôr pracoval ako baník spolu so svojimi bratmi. Až po vojne študoval herectvo a začal hrať v divadle Pasadena Playhouse, kde sa zoznámil s režisérom Henrym Hathawayom, ktorý mu ponúkol prvú filmovú úlohu. Filmovú slávu mu priniesol v roku 1960 film Sedem statočných. Celkovo hral vo viac ako šesťdesiatich filmoch.

2/2006[upraviť kód]

Dustin Hoffman.jpg

Dustin Lee Hoffman (* 8. august 1937, Los Angeles, Kalifornia) je jeden z dominantných amerických filmových hercov konca 20. storočia.

Dustin Hoffman sa narodil a vyrastal na juhozápade USA, v Los Angeles. Rodičia mu dali meno po hercovi Dustin Farnumovi. Pôvodne chcel byť klaviristom a preto šiel po absolvovaní strednej školy na konzervatórium. Neskôr ho zaujala medicína a šiel študovať na City College v Santa Monica. Mal tam problémy s prospechom, preto si vybral hodiny herectva. Povedali mu totiž, že z herectva nikto nevyletí. Nepomohlo to však a po roku musel kvôli prospechu zo školy odísť. Rozhodol sa, že sa stane hercom, pretože sa mu nechcelo fyzicky pracovať, ani sedieť v úrade. Dva roky hral s priateľom hercom Gene Hackmanom v Pasadena Playhouse. Neskôr sa Hackman presťahoval do New Yorku a Hoffman ho onedlho nasledoval tiež.

52/2006[upraviť kód]

Charlie Chaplin.jpg

Charlie Chaplin, vlastným menom Charles Spencer Chaplin (* 16. apríl 1889, Londýn – † 25. december 1977, Vevey pri Laussanne, Švajčiarsko), patril k najslávnejším svetovým filmovým tvorcom. Svoje filmy vytváral od námetov, cez scenár a réžiu až po účinkovanie v hlavných úlohách. Držiteľ Oscara za celoživotné dielo.