Portál:Film/Odporúčané články/2007

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


2005 - 2006 - 2007 - 2008

2007[upraviť kód]

1 až 29 - nepoužité | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52

1 až 29/2007[upraviť kód]

Odporúčané články 1/2007 až 29/2007 - nepoužité

30/2007[upraviť kód]

Woody Allen

Allen Stewart Konigsberg, známy ako Woody Allen (* 1. december, 1935) je americký filmový režisér, spisovateľ, herec a komediant.

Woody Allen je jedným z mála amerických filmárov, ktorý sa dokázal presadiť predovšetkým ako tvorca autorských filmov. K tomu, aby sa tak stalo potreboval široké spektrum rôznych záujmov a mnoho talentu. Woody Allen je nielen režisérom, ale aj hercom, spisovateľom a v neposlednom rade aj jazzmanom a to hráčom na klarinet. Narodil sa roku 1935 ako Allen Stewart Konigsberg v Brooklyne v New Yorku.

No napriek tomu Woody skončil už v prvom semestri na New Yorskej univerzite, ale hneď na to sa zamestnal v NBC ako scenárista. Popri tom sa snažil presadiť ako tvorca vtipných gagov pre komikov a pre rôzne vystúpenia v nočných podnikoch. V roku 1965 Woody hrá a je scenáristom filmu Co je nového, kočičko?

31/2007[upraviť kód]

Karel Lamač (* 27. január 1897, Praha – † 2. august 1952, neďaleko Hamburgu, SRN) bol významnou osobnosťou českej kinematografie.

Začiatky[upraviť kód]

Vyučil sa za lekárnika (rovnako ako jeho otec), omnoho viac ho však zaujalo umenie a ešte počas štúdia sa stal dirigentom filharmonického orchestra, neskôr začal vystupovať s ochotníkmi ako kúzelník. Počas stáži v Drážďanoch sa zoznámil s filmovaním a v priebehu prvej svetovej vojny natáčal v zákopoch aktuality, pričom často riskoval vlastný život.

Filmové pôsobenie[upraviť kód]

Po skončení vojny a návrate do vlasti (1918) sa osamostatnil a založil vlastný filmový ateliér Kavalírka.

Jeho prvým česko-slovenským filmom bol Vzteklý ženich (1919), ku ktorému napísal k nemu námet, scenár, bol režisérom a aj hercom - film sa však nezachoval.

Nemý film mu priniesol výrazné herecké uplatnenie, vytvoril obľúbenú filmovú dvojicu s pôvabnou Anny Ondrákovou (vlastným menom Anna Sofie Ondráková, v zahraničí známa ako Anny Ondra), spoločne hrali v: Chyťte ho (1924), Do panského stavu (1925), Pan táta Bezoušek (1926), Aničko vrať se! (1926), Kantor ideál (1932). Spolu založili spoločnosť Ondra – Lamač Film.

Obaja boli do seba hlboko zamilovaní, no keď mu Anny navrhla manželstvo, odmietol ho s prísľubom do budúcnosti, vzhľadom na jeho enormné pracovné vyťaženie. Anny sa krátko nato vydala za známeho nemeckého boxera Maxa Schmelinga, čo Lamača značne zronilo.

32/2007[upraviť kód]

Al Pacino, vlastným menom Alfred James Pacino (* 25. apríl 1940, New York) je vynikajúci americký filmový herec, ktorého viacerí filmoví kritici a fanúšikovia zaraďujú medzi najlepších hercov svetovej kinematografie všetkých čias. Menej známy je ako režisér, scenárista a producent. Al Pacino zažil ťažké začiatky, raketový vzostup, veľkú krízu, ale aj jej obdivuhodné prekonanie.

Životopis[upraviť kód]

Al Pacino sa narodil a vyrastal v newyorskej štvrti Bronx. Je synom Salvatore a Rose Pacino. Má sicílsky pôvod, jeho starí rodičia emigrovali do USA zo sicílskeho mesta Corleone. Rodičia sa rozviedli, keď mal dva roky. Po rozvode žil ako jedináčik s matkou u jej rodičov. Chodil s ňou často na večerné predstavenia do kina. Matka a starí rodičia tvorili jeho prvé publikum, keď im predvádzal postavy, ktoré videl v divadle, či v kine.

Navštevoval strednú školu umeleckého zamerania Manhattan High School of the Performing Arts. Po jej absolvovaní bol nútený zarábať si na živobytie a tak robil dva roky poslíčka v redakcii časopisu Commentary. Po návrate z vojenskej služby pracoval ako uvádzač v kine a divadle, sťahovák, domovník a poštový zamestnanec. Jeho cieľom sa však stalo herectvo a tak začal navštevovať nočné herecké kurzy. Tie ale neboli na takej úrovni, aby mu umožnili prienik do prestížnejších divadelných spolkov a tak si začal sporiť peniaze na kvalitnejšie herecké kurzy. Nakoniec sa mu podarilo dostať do Herbert Berghot Studium a v roku 1966 sa vďaka neúnavnej trpezlivosti dostal do prestížneho Actor´s Studium. (Tam sa dokonca neskôr, v rokoch 1982-84, stal umeleckým riaditeľom.)

33/2007[upraviť kód]

Vlasta Burian, vlastným menom Jozef Vlastimil Burian (* 9. apríl 1891, Liberec – † 31. január 1962, Praha), známy ako Kráľ komikov, bol český divadelný herec, spevák, divadelný riaditeľ, športovec, podnikateľ, filmový herec, filmový režisér, spisovateľ a imitátor, ktorý sa vďaka svojej usilovnosti, pracovitosti, odhodlanosti a nebojácnosti vypracoval medzi skutočné hviezdy českého filmu a divadla. Bol jedným z najpopulárnejších hercov za prvej republiky a jeho obľúbenosť trvá dodnes, o čom svedčia víťazstvá v ankete o „Kráľa komikov“. Jeho filmy patria medzi tie najlepšie. V televízii sa stále reprízujú a tešia sa obľube všetkých generácií.

Život[upraviť kód]

Vlasta Burian sa narodil do rodiny libereckého krajčíra a ochotníka Antonína Buriana. V Liberci prežil prvých desať rokov svojho života. V roku 1900 sa jeho rodina presťahovala do Prahy, kde sa neskôr vyučil za obchodníka na obchodnej škole. Ako syn krajčíra sa od detstva stretával s ľuďmi, ktorí mali záujem o divadlo a mal možnosť počúvať príbehy z tohto prostredia. Sám ako dieťa spieval a mal rád operu.

34/2007[upraviť kód]

Tom Hanks, February 2004.jpg

Tom Hanks (* 9. júl 1956, Concord, Kalifornia, USA) je americký herec známy z hrania výrazných úloh v mnohých populárnych a kritikou ocenených filmoch. Tom Hanks je dvojnásobný držiteľ Oscara za najlepší mužský herecký výkon (Philadelphia a Forrest Gump).

Thomas Jeffrey Hanks sa narodil do manželstva južanského kuchára Amosa Mefforda Hanska anglicko-walského pôvodu a angličanky Janet Merilyn Frager, ktorá pracovala v nemocnici. Má troch súrodencov: sestru Sandru, brata Lawrenca a brata Jimiho.

Tomov pôvod je, podľa neho, možné sledovať niekoľko storočí dozadu - má byť dokonca pokrvne spriaznený so 16. americkým prezidentom Abrahamom Lincolnom. Hanks je príbuzným Jamesa Hanksa - otca Lincolnovej matky Nancy Hanks. Tomovi prapredkovia - William Hanks a jeho žena Sarah mali synov Johna a Luka. Hanks svoj pôvod odvodzuje od Johna a prezident Lincoln od jeho brata. Priezvisko Hanks mala ako slobodná aj prvá manželka Billa Cosbyho Camille Hanks Cosby, ktorá je Tomovou vzdialenou príbuznou.

35/2007[upraviť kód]

Tridsať prípadov majora Zemana (česky Třicet případů majora Zemana) je seriál, ktorý natočila Československá televízia v rokoch 1974-1979 pri príležitosti 30. výročia oslobodenia Česko-Slovenska Sovietskou armádou. V každom z tridsiatich dielov sa odohráva jeden prípad z jedného konkrétneho roku z obdobia rokov 1945-1973. Ústrednou postavou celého seriálu je príslušník ZNB Jan Zeman, ktorý sa postupne vypracuje z radového čakateľa na náčelníka pražskej kriminálky v hodnosti majora.

Po nežnej revolúcii v roku 1989 bol seriál označený ako propagandistický seriál, ktorý zachytáva prácu bezpečnosti v ČSSR v rokoch 1945-1975 a čiernobielo a tendenčně zachytáva jednotlivé prípady, ktoré v drvivej väčšine majú politické pozadie. Prvé vysielanie seriálu po novembrovej revolúcii uskutočnila slovenská televízia Markíza začiatkom januára 1998. Krátko na to bol seriál odvysielaný aj v českých televíziách.

36/2007[upraviť kód]

Rebecca De Mornay (vl. menom Rebecca J. Pearch) (* 29. august 1959, Santa Rosa, Kalifornia, USA) je americká herečka. Jej prelomovou filmovou rolou bola postava Lany vo filme Risky Business z roku 1983.

Jej otec bol konzervatívny rozhlasový a televízny komentátor Wally George (vl. menom George Walter Pearch). Jeho vzťah k manželke bol veľmi búrlivý a k ich odcudzeniu prišlo 15 rokov pred jeho smrťou. Jej matkou bola Julie Eagarová, ktorá ju vychovávala spolu so svojim manželom (a Rebecciným nevlastným otcom) Richardom De Mornay. Rebecca vyrastala vo Francúzsku a navštevovala strednú školu vo Veľkej Británii. Študovala herectvo na Lee Strasberg Institute v New Yorku (ktorý svojho času navštevovali i filmoví veteráni Mickey Rourke, Robert De Niro a Christopher Walken).

37/2007[upraviť kód]

Ben Gazzara (vl. menom Biagio Anthony Gazzara) (* 28. august, 1930, New York, USA) je americký herec.

Narodil sa v rodine talianskych emigrantov Antonia Gazzaru a Angely Consumanovej a vyrastal v Lower East Side na Manhattane. Navštevoval slávnu Stuyvesant High School. Útechu od bezútešného prostredia mu poskytovalo spojenie s hereckou skupinou, ktorú začal navštevovať vo veľmi mladom veku. O mnoho rokov neskôr vyhlásil, že objavenie jeho lásky k herectvu ho zachránilo od kriminálneho života počas puberty. Napriek jeho zrejmému talentu odišiel študovať elektrotechniku. Po dvoch rokoch zanechal štúdium a po krátkej prestávke navštívil herecké štúdio.

V 50. rokoch 20. storočia hral v rôznych predstaveniach na Broadwayi, no hlavne v hre Cat On A Hot Tin Roof (Mačka na horúcej plechovej streche) od Tennessee Williamsa, ktorý režíroval Elia Kazan. Avšak filmovú rolu v tejto hre mu vyfúkol Paul Newman. Ako mladý herec sa však objavil v roku 1957 v inom filme - The Strange One.

38/2007[upraviť kód]

Peter Stormare (vl. menom Peter Ingvar Rolf Storm) (* 27. august 1953, Kumla, Närke, Švédsko) je švédsko-americký herec, divadelný režisér a autor hier.

Narodil sa v Kumla, no vyrastal v meste Arbrå v Hälsinglande. Svoje priezvisko si zmenil, keď zistil, že sa zhoduje s priezviskom staršieho študenta na hereckej akadémii. Meno si chcel zmeniť na Retep Mrots (jeho rodné meno hláskované odzadu), no to mu bolo zamietnuté. A tak si vybral za meno slovo "storm" (v angličtine i švédčine znamená to isté - búrka).

Svoju kariéru začal vo švédskom Kráľovskom divadle, kde hral 11 rokov. Vo Švédsku pracoval s Ingmarom Bergmanom, ktorý ho zrejme objavil. V roku 1990 prijal vedúce miesto umeleckého riaditeľa v Tokyo Globe Theatre, kde získal meno vďaka rôznym shakespearovským predstaveniam vrátane Hamleta. O tri roky neskôr odišiel do New Yorku a zúčastňoval sa najmä na anglickej produkcii. Hral tiež rolu Carla Hamiltona, vymysleného švédskeho tajného agenta, podobného Jamesovi Bondovi.

39/2007[upraviť kód]

Wim Wenders (vlastným menom Ernst Wilhelm Wenders) (* 14. august 1945, Düsseldorf, Nemecko) je nemecký filmový režisér, fotograf a producent.

Život[upraviť kód]

Po absolvovaní gymnázia študoval v rokoch 1963 - 1964 lekárstvo a filozofiu (1964 - 1965) vo Freiburgu a Düsseldorfe. Zo školy však odišiel a v roku 1966 sa odsťahoval do Paríža, kde sa živil ako maliar. V tej dobe sa začal zaujímať o film a v roku 1967 sa vrátil do Düsseldorfu, kde pracoval v pobočke United Artists. V rokoch 1967 - 1970 študoval Vysokú filmovú a televíznu školu (HFF) v Mníchove. Súčasne písal filmové kritiky pre časopis FilmKritik, mníchovský denník Süddeutsche Zeitung a tiež pre časopis Der Spiegel. Koncom 60. rokov 20. storočia natočil 11 dokumentárnych filmov.

40/2007[upraviť kód]

Lina Wertmüllerová (rodená Arcangela Felice Assunta Wertmüller von Elgg Spanol von Braueich) (* 14. august 1928, Rím, Taliansko) je talianska filmová režisérka aristokratického švajčiarskeho pôvodu. V roku 1976 sa stala prvou ženou vôbec, ktorá bola nominovaná na cenu Academy Award za réžiu s filmom Seven Beauties.

Lina Wertmüllerová sa narodila v katolíckej rodine švajčiarskeho pôvodu. Svoju kariéru začala ako herečka, hrajúca desať rokov pred tým, než začala pracovať ako asistentka režiséra na filme Federica Felliniho v roku 1962. Nasledujúceho roku natočila svoj režisérsky debut The Lizards. Nasledovalo niekoľko nasledujúcich mierne úspešných filmov, ale bolo to až v roku 1972, kedy dosiahla trvalé medzinárodné uznanie sériou štyroch filmov, v ktorých hral Giancarlo Giannini.

41/2007[upraviť kód]

Cecil B de Mille in Ten Commandments trailer.jpg

Cecil Blount DeMille (* 12. august 1881, Ashfield, Massachusetts, USA21. január 1959, Hollywood, Kalifornia, USA) bol veľmi úspešný americký režisér prvej polovice 20. storočia, známy svojou okázalosťou a filmovým umením.

Narodil sa rodičom (Henry Churchill DeMille a Matilda Beatrice Samuelová) počas ich dovolenky v Ashfielde v Massachusetts. Vyrastal v Pompton Lakes v New Jersey a od svojich 15 rokov navštevoval vojenskú univerzitu v Chesteri v Pennsylvanii. Mal staršieho brata Williama a mladšiu sestru Agnes, ktorá zomrela ešte ako dieťa, a po nej bola tiež pomenovaná Williamova dcéra Agnes de Mille.

DeMille režíroval tucty nemých filmov. Hoci väčšinou bol v tlači uvádzaní s veľkým "D", DeMille používal v mene malé "d" (deMille) v súkromnej korešpondencii a veľké "D" (DeMille) pri podpisovaný obchodných a filmových transakcií. Po takmer celé obdobie jeho filmovej kariéry býval na DeMille Drive 2010 v Hollywoode v Kalifornii.

42/2007[upraviť kód]

Woody Allen (2006).jpeg

Allen Stewart Konigsberg, známy ako Woody Allen (* 1. december, 1935) je americký filmový režisér, spisovateľ, herec a komediant.

Woody Allen je jedným z mála amerických filmárov, ktorý sa dokázal presadiť predovšetkým ako tvorca autorských filmov. K tomu, aby sa tak stalo potreboval široké spektrum rôznych záujmov a mnoho talentu. Woody Allen je nielen režisérom, ale aj hercom, spisovateľom a v neposlednom rade aj jazzmanom a to hráčom na klarinet. Narodil sa roku 1935 ako Allen Stewart Konigsberg v Brooklyne v New Yorku.

No napriek tomu Woody skončil už v prvom semestri na New Yorskej univerzite, ale hneď na to sa zamestnal v NBC ako scenárista. Popri tom sa snažil presadiť ako tvorca vtipných gagov pre komikov a pre rôzne vystúpenia v nočných podnikoch. V roku 1965 Woody hrá a je scenáristom filmu Co je nového, kočičko?

43/2007[upraviť kód]

Andy Warhol, 1977

Andy Warhol (* 6. august 1928, Pittsburgh – † 22. február 1987, New York) bol americký maliar, filmový tvorca, autor a dôležitá osobnosť v hnutí pop art.

Warhol sa narodil ako Andrew Warhola v Pittsburghu v Pensylvánii, USA, prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková v Rakúsko-Uhorsku (dnes severovýchodné Slovensko). Umelecký talent sa prejavil skoro, študoval priemyselné (komerčné) umenie na Carnegie Institute of Technology (dnes známe ako Carnegie Mellon University) v Pittsburghu. Po absolvovaní školy sa v roku 1949 presťahoval do New Yorku a začal úspešnú kariéru ako ilustrátor časopisov a v reklame. Stal sa známym hlavne s rozmarnými atramentovými maľbami topánok v charakteristickom štýle.

44/2007[upraviť kód]

Berta Helene Amalie „Leni“ Riefenstahlová (* 22. august 1902, Berlín – † 8. september 2003, Pöcking) bola nemecká filmová režisérka, športová šampiónka, tanečnica, herečka, fotografka. Bola prvým dieťaťom úspešného obchodníka Alfreda Riefenstahla a Berthe Sherlachovej. O tri a pol roka sa im narodil syn Heinz, ktorý zomrel ako tridsaťosemročný na ruskom fronte.

Osoba a tvorba Riefenstahlovej často vzbudzovali kontroverzné reakcie, keďže filmy, ktoré nakrútila počas hitlerovského obdobia boli označované za propagandistické.

Od roku 1918 do 1925 sa venovala tancu, ktorý jej otec zakazoval. Na tanečné hodiny začala chodiť tajne ako šestnásťročná. V tom čase bola už gymnastickou, plaveckou a atletickou šampiónkou. Po tom, ako stala najlepšou študentkou tanečnej školy a po verejných vystúpeniach, s ktorými otec nesúhlasil, poslal Leni do internátnej školy. Na novej škole pokračovala tajne v tanci, začala písať poviedky, športové články a filmové scenáre.

Ako dvadsaťjedenročnej, po ukončení štúdia, jej otec dovolil venovať sa profesionálne tancu. Podpísala zmluvu so slávnym avantgardným divadelným režisérom Maxom Reinhardtom a absolvovala európske turné ako sólistka. Svoje prvé sólistické vystúpenie mala 23. októbra 1923 v Mníchove.

45/2007[upraviť kód]

Jess Franco vlastným menom Jesús Franco Manera (* 12. máj 1930), je španielsky filmový režisér, scenárista, herec a skladateľ. Počas svojej kariéry natočil viac ako 180 filmov s veľmi rôznorodou kvalitou - od vysoko cenených surrealisticko - expresionistických horrorov až po lacné pornografické videofilmy - vďaka čomu sa stal kultovou osobnosťou európskej trash cinema.

Na začiatku 70. rokov bol považovaný za veľmi perspektívneho filmára - spolupracoval s Orsonom Wellesom, jeho dielo vyzdvihoval klasik filmového expresonizmu Fritz Lang a katolícka cirkev ho v 70. rokoch spolu s Luisom Buňuelom označila za "najnebezpečnejšieho filmára". Medzi Francových obdivovateľov vraj patrí aj Quentin Tarantino, známy svojím nadšením pre trash-cinema.

Vo Francových filmoch sa objavovali hviezdy ako Christopher Lee, Klaus Kinski, Herbert Lom, Mark Hamill, Horst Tappert alebo Telly Savalas.

46/2007[upraviť kód]

Vladimír Brabec (* 15. máj 1934, v Prahe na Žižkove) je český herec a dabér.

K divadlu ho ťahalo už od detstva, spieval tiež v detskom zbore. Hned po vojne hral v Pražskom divadle pro mládež Míly Mellanové – dnešní Akropolis (19461948, dětské divadlo), v roku 1953 absolvoval DAMU u profesorov Nedbala, Krejči a Lukavského, v ročníku študoval napríklad s Petrom Haničincom, Vlastimilom Haškom, Josefem Zímou a Janou Štěpánkovou.

Brabec má so svojou ženou Naďou (vzali sa v apríli 1955) dcéru Helenu a syna Pavla, obe deti idú v otcových šľapajách. V roku 1980 získal Brabec titul zaslúžilý umelec (možno práve vďaka úlohe majora Zemana) a v roku 1998 v Přelouči dostal Cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v oblasti dabingu. Dnes už je na odpočinku, a i keď už má viac ako sedemdesiat rokov, stále sa rád vrhá pred rozhlasový a dabingový mikrofón, hosťuje tiež na divadelných scénach. Jeho veľkým koníčkom je lietanie lietadlom.

47/2007[upraviť kód]

Jan Werich (* 6. február 1905, Praha, Česko – † 31. október 1980, Praha, Česko) bol český filmový a divadelný herec, spevák, spisovateľ, dramatik a filmový scenárista, významný predstaviteľ medzivojnovej divadelnej avantgardy a povojnovej českej divadelnej kultúry; tvoril umeleckú dvojicu s Jiřím Voskovcom.

Werich vyštudoval gymnázium v Prahe, kde sa zoznámil so svojím neskorším divadelným partnerom J. Voskovcom. Po maturite študoval právo na Karlovej univerzite.

V roku 1926 vytvorili s Voskovcom dvojicu, najprv spolupracovali v redakcii časopisu Přerod a onedlho začala ich divadelná spolupráca v Osvobozeném divadle, ktorá vyústila do hry: Vest pocket Revue - mysleli tým malú revue do vrecka vo veste. Werich bol na plagátoch uvedený ako J. W. Rich. V rokoch 1927 - 1938 ich divadelná spolupráca pokračovala, do roku 1935 pôsobili v Osvobozeném divadle, v rokoch 1935 - 1937 pôsobili pod hlavičkou takzvaného Spoutaného divadla, kde uviedli svoju najodvážnejšiu hru Balada z hadrů. V roku 1937 sa vrátili k Osvobozenému divadlu, ktoré bolo o rok neskôr (1938) zatvorené a Werich s Voskovcom a s ich dlhoročným hudobným autorom Jaroslavom Ježkom boli nútení opustiť Česko-Slovensko.

48/2007[upraviť kód]

Osvobozené divadlo (po slovensky Oslobodené divadlo) bola avantgardná divadelná scéna založená Devětsilom roku 1925 v Česku. Jeho počiatočným cieľom bola kritika spoločnosti, divadlo bolo ľavicovo orientované. Táto divadelná scéna bola pomerne silno ovplyvnená dadaizmom, futurizmom a neskôr aj poetizmom. Názov Osvobozené divadlo mu dal v roku 1926 Jiří Frejka.

V divadle sa uvádzali diela G. Apollinaira, A. Jarryho, J. Cocteaua, André Bretona, F. T. Marinetti V. Nezvala. Presadilo sa moderným poňatím scény, čiže veľký dôraz sa kládol na svetlá, na scéne tancovali skupiny mladých dievčat, cieľom bolo „vtiahnuť“ diváka do deja, čím sa dostával do kontaktu s hercom.

49/2007[upraviť kód]

Lída Baarová (vl. menom Ludmila Babková) (* 7. september 1914, Praha, Česko – † 27. október 2000, Salzburg, Rakúsko) bola česká herečka.

Študovala herectvo na konzervatóriu v Prahe a svoju prvú filmovú rolu dostala v českom filme už ako 17-ročná. Jej matka vystupovala v niekoľkých divadelných hrách a jej mladšia sestra, Zorka Janů, bola tiež filmovou herečkou. Jej prvou láskou sa stal filmový režisér Karel Lamač. Ľudia, ktorí ju poznali, hovoria, že "bola najkrajšou ženou, akú kedy videli". Predovšetkým český filmový režisér Otakar Vávra povedal, že "jej krása pravdepodobne zaslepila každého muža, ktorý sa s ňou stretol". Po tom, čo bol objavený jej herecký talent (vďaka vyhľadávačom talentov z nemeckých filmových štúdií), Lída Baarová opustila Prahu a presťahovala sa do Berlína.

V Berlíne sa stretla s Gustavom Fröhlichom, hercom v Nemecko|nemeckých filmoch, ktorý si v niekoľkých filmoch s ňou zahral hlavnú rolu. V roku 1935 úspešne zažiarila v Nemecko|nemeckom filme Barcarole získala niekoľko pracovných ponúk z hollywoodskych štúdií. Odmietla ich, no neskôr to ľutovala a povedala svojmu životopiscovi, Josefovi Škvoreckému: Mohla som byť preslávená rovnako ako Marlene Dietrich.

50/2007[upraviť kód]

Jaqueline Bisset on the red carpet at the 1989 Academy Awards2.jpg

Jacqueline Bissetová (vl. menom Winifred Jacqueline Fraser-Bissetová) (* 13. september 1944, Weybridge, Surrey, Veľká Británia) je anglická herečka.

Jacqueline Bissetová sa narodila v rodine Maxa Fraser-Bisseta, škótskeho lekára, a Arlette Alexanderovej, právničky francúzsko-anglického pôvodu (jej matka prišla do Británie počas 2. svetovej vojny). Jacqueline má jedného brata, Maxa Bisseta. Matka ju naučila hovoriť plynule francúzsky a vzdelanie dostala na gymnáziu Charlesa de Gaulla v Londýne. Keď prišla do puberty, jej matke diagnostikovali roztrúsenú sklerózu. Jej rodičia sa rozviedli v roku 1968 po 28 rokoch manželstva. Jacqueline sa následne presťahovala k matke, aby jej mohla pomáhať. Už ako malé dieťa chodila na hodiny baletu a teraz začala chodiť na hodiny herectva a modelingu. V súčasnosti žije v Anglicku.

51/2007[upraviť kód]

Oliver Stone 01.jpg

William Oliver Stone (známejší len ako Oliver Stone) (* 15. september, 1946, New York, USA) je americký filmový režisér a scenárista; dvojnásobný držitel Oscara v kategórii filmový režisér a držiteľ Oscara v kategórii scenárista.

Narodil sa v rodine židovského burzového makléra a katolíčky pôvodom z Francúzska. Vychovávaný bol v americkej episkopálnej cirkvi[1], ktorá bola pre rodičov akýmsi kompromisom, no neskôr konvertoval na buddhizmus. Ako štrnásťročného ho rodičia poslali na exkluzívnu strednú školu v Pottstown v Pensylvánii. Jeho rodičia sa rozviedli, keď tu študoval, a až potom sa Stone dozvedel o mimomanželských aférach svojho otca s niekoľkými ženami, ktoré patrili medzi rodinných priateľov. Jeho otec ho vzal k prostitútke, aby ho zbavila panictva, keď mal asi 16 rokov. Stone skončil školu v roku 1964, v tom istom roku ako budúci americký bankár Douglas A. Warner III.. Potom navštevoval univerzitu v Yale a v New Yorku. Z univerzity v Yale odišiel po roku, potom učil angličtinu šesť mesiacov v Južnom Vietname, potom pracoval v americkom obchodnom loďstve a cestoval do Oregonu a Mexika, skôr než sa znovu vrátil na univerzitu v Yale, odkiaľ odišiel druhý raz.

Je veteránom z Vietnamu, kde slúžil v americkej armáde od apríla 1967 do novembra 1968. Bol vyznamenaný bronzovou hviezdou a purpurovým srdcom s jedným dubovým listom.

52/2007[upraviť kód]

Dušan Dušek (* 4. január 1946, Gbelce) je slovenský básnik, prozaik, filmový scenárista, autor rozhlasových hier a literatúry pre deti a mládež.

Narodil sa v rodine lesného robotníka a vzdelanie získaval v Piešťanoch a Bratislave, kde vyštudoval geológiu a chémiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Pracoval ako redaktor v časopisoch Smena, Tip, Kamarát a Slovenské pohľady. Od roku 1979 sa profesionálne venuje literárnej tvorbe a v súčasnosti vyučuje v Ateliéri scenáristickej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave.