Jiří Voskovec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Voskovec
Jiri Voskovec 1926 Pohadka maje.jpg
Jiří Voskovec (pod pseudonymom Petr Dolan) ako Ríša a Božena Svobodová ako bytná vo filme Pohádka máje režiséra Karla Antona z roku 1926
Celé menoJiří Wachsmann
Narodenie 19. jún 1905
Sázava, Česko
Úmrtie1. júl 1981 (76 rokov)
Pearblossom, Kalifornia, USA
Povolanieherec

Jiří Voskovec, pôvodným menom Jiří Wachsmann (* 19. jún 1905, Sázava, Česko – † 1. júl 1981, Pearblossom, Kalifornia, USA) bol český herec, spisovateľ a textár.

Jiří Voskovec bol priateľom Jana Wericha a Jaroslava Ježka. Pracovali spolu v 20. a 30. rokoch minulého storočia v Oslobodenom divadle.

Študoval v Prahe a vo francúzskom Dijone. V roku 1925 spolu s Werichom založili Oslobodené divadlo, ktoré reagovalo humorom na vtedajšie politické a sociálne problémy. Pretože ich vystúpenia boli protifašistické, museli v roku 1938 divadlo zatvoriť a v roku 1939 obaja emigrovali do USA.

Voskovec ešte niekoľkokrát navštívil Česko-Slovensko. Žil vo Francúzsku. Nakoniec sa vrátil do USA, kde ho po druhom príchode internovali na 11 mesiacov na ostrove Ellis Islan, z podozrenia zo sympatií ku komunizmu. Musel sa vyrovnať s tým, ako boli interpretované jeho filmy z 30. rokov, o ktorých si niektorí mysleli, že propagujú komunizmus, napr. film Hej rup!. V tom období bol Ján Werich riaditeľom pražského Divadla ABC. Po prvotných peripetiách vracia sa do New Yorku, začína ako divadelný a filmový herec. Ako on sám vraví ako „potulný kejklíř “ (v prek. eskamotér).

Do druhej polovice 40. rokov pracoval, písal a hral hlavne s Jánom Werichom.

V roku 1955 stal sa občanom USA. To už bol známy pod menom George Voskovec (jeho priezvisko bolo komolené na Voskovek). Žil v New Yorku, hral tu v mnohých predstaveniach i na Broadwayi. Stvárnil napr. v roli prvého herca v Hamletovi, ba dokonca trikrát Alberta Einsteina. Hral v mnohých filmoch napr.: vo filme Dvanásť rozhnevaných mužov hral jedného z porotcov.

Na sklonku života účinkuje v TV seriáli Nero Wolfe, vďaka ktorému sa mu podarí zarobiť si viac peňazí a presťahuje sa z New Yorku do Kalifornie, kde so svojou ženou Christine kupuje dom.

Posledný rok prežil v Kalifornii. Absolvoval protirakovinovú liečbu.

Zomrel 1. júla 1981 na infarkt.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Cez manželku svojho pradeda, ktorým bol Adolf Maria Pinkas, bol Jiří Voskovec jedným z priamych potomkov českého šľachtického rodu Dačických z Heslova, ktorého najznámejším predstaviteľom bol Mikuláš Dačický z Heslova.

Z otcovej strany bol prasynovcom maliara Bedřicha Wachsmanna a bratrancom architekta Aloise Wachsmanna. Jeho synovcom bol básnik a dramatik Prokop Voskovec. Jeho strýkovia boli maliar a profesor na UMPRUM Bedřich Wachsmann ml. (1871–1944) a rakúsky maliar Julius Wachsmann (1866–1936).

Z matkinej strany bol vnukom maliara Soběslava Pinkasa a synovcom politika Ladislava Pinkase.

Náhrobok na Olšanských cintorínoch v Prahe

Zoznam piesňovej tvorby (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

  • poz. - pieseň - interpret - (hudba/text) - rok

(t: /) - doteraz nezistený autor hudby

  • (na doplnenie)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Recenzie filmu o Jiřím Voskovcovi

Mám rád svobodu, jsem chudý, sere mě samota, říká Jiří Voskovec v objevném dokumentu od Rudinské. na Film CZ

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]