Jiří Voskovec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jiří Voskovec
Jiri Voskovec 1926 Pohadka maje.jpg
Jiří Voskovec (pod pseudonymom Petr Dolan) ako Ríša a Božena Svobodová ako bytná vo filme Pohádka máje režiséra Karla Antona z roku 1926
Celé meno Jiří Wachsmann
Narodenie 19. jún 1905
Sázava, Česko
Úmrtie 1. júl 1981 (76 rokov)
Pearblossom, Kalifornia, USA
Povolanie herec

Jiří Voskovec, pôvodným menom Jiří Wachsmann (* 19. jún 1905, Sázava, Česko – † 1. júl 1981, Pearblossom, Kalifornia, USA) bol český herec, spisovateľ a textár.

Jiří Voskovec bol priateľom Jana Wericha a Jaroslava Ježka. Pracovali spolu v 20. a 30. rokoch minulého storočia v Oslobodenom divadle.

Jiří Voskovec študoval v Prahe a vo francúzskom Dijone. V roku 1925 spolu s Werichom založili Oslobodené divadlo, ktoré reagovalo humorom na vtedajšie politické a sociálne problémy, ale pretože ich vystúpenia boli protifašistické, museli v roku 1938 divadlo zatvoriť a v roku 1939 obaja emigrovali do USA. Voskovec ešte niekoľkokrát navštívil Česko-Slovensko. Žil vo Francúzsku a nakoniec sa vrátil do USA, tam ho po druhom príchode internovali na 11 mesiacov z podozrenia zo sympatií ku komunizmu. Po prvotních peripetiích, kdy byl 11 měsíců internován na ostrůvku Ellis Island pro podezření z toho, že je komunista, se vrací do New Yorku. Tam se začíná živiť ako divadelní a filmový herec. Ako on sám vraví ako „potulný kejklíř“. V Čechách se poprvé objevuje ve filmu 12 rozhněvaných mužů. Voskovcova tvorba v USA je u nás vcelku neznámá. Účinkuje v divadle, ve filmu a v televizních seriálech. V USA se stává uznávaným hercem. Na sklonku života účinkuje v TV seriálu Nero Wolf, díky němuž se mu daří vydělat více peněz a stěhuje se z New Yorku do Kalifornie, kde se svou ženou Christine kupuje dům. Umírá 1. 7. 1981 na náhlou srdeční příhodu.

Až do polovice 40. rokov pracoval a písal hlavne s Janom Werichom.

V roku 1955 sa stal občanom USA. Posledný rok prežil v Kalifornii, kde absolvoval protirakovinovú liečbu. Zomrel 1. júla 1981 na zástavu srdca.

Náhrobok na Olšanských cintorínoch v Prahe

Zoznam piesňovej tvorby (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

  • poz. - pieseň - interpret - (hudba/text) - rok

(t: /) - doteraz nezistený autor hudby

  • (na doplnenie)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]