Portál:Letectvo/Vybraná osobnosť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexey Maresyev 1940s.jpg

Alexej Petrovič Maresiev (rus. Алексе́й Петро́вич Маре́сьев; * 20. máj, 1916, Kamyšin – † 19. máj 2001, Moskva) bol sovietsky letec ruskej národnosti, letecké eso z čias druhej svetovej vojny. Jeho životný príbeh sa stal námetom novely Borisa Polevoja Príbeh ozajstného človeka (rus. Повесть о настоящем человеке), kde vystupuje pod zmeneným menom Meresjev, a dočkal sa osemdesiatich sovietskych a štyridsiatichdeviatich cudzojazyčných vydaní a bol sfilmovaný roku 1948.

Maresiev sa narodil 20. mája 1916 v Kamyšine v Saratovskej gubernii. Bol ruskej národnosti. Vyučil sa za kovoobrábača a roku 1934 ho miestny Komsomol poslal budovať Komsomoľsk na Amure, kde sa stal členom aeroklubu. Do Červenej armády vstúpil v roku 1937.

V roku 1940 absolvoval leteckú vojenskú školu A. Servova s hodnosťou podporučíka a v auguste 1941 začal pôsobiť ako stíhací pilot na juhozápadnom fronte. Bojový krst absolvoval 23. augusta v oblasti Krivého Rogu. Mal na svojom konte štyri zostrelené nacistické lietadla, keď bol sám v marci 1942 neďaleko mesta Staraja Rusa v Demianskom kotli zostrelený.

celý článok...
ďalšie osobnosti