Portobelo a San Lorenzo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Fortifications on the Caribbean Side of Panama: Portobelo-San Lorenzo*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Portobelo
Štát Panama Panama
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá i, iv
Identifikačné č. 135
Región** Latinská Amerika a Karibik
História zápisu
Zápis 1980  (4. zasadnutie)
V ohrození 2012
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Portobelo a San Lorenzopevnosti na karibskom pobreží Panamy, ktoré sú unikátnym príkladom španielskej vojenskej architektúry zo 17. a 18. storočia (Panama bola španielskou kolóniou).

V roku 1980 boli pevnosti zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Po celom pobreží Panamy budovali Španieli pevnosti, ktoré mali za úlohu chrániť prístavy z ktorých pochádzali lode plné amerického striebra i iného tovaru do Európy. Väčšina striebra pochádzala z územia dnešnej Bolívie a Peru. Materiál bol naložený na lode na pobreží Peru ho previezli do mesta Ciudad de Panamá. Tam musel byť náklad z lodí vyložiť a následne sa musel prepraviť cez Panamskú šiju práve do prístavov na karibskom pobreží, odkiaľ bol vypravený do Európy. Obidve tieto lokality sa nachádzajú v provincii Colón.

Portobelo[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto Portobelo bolo založené v roku 1597. Vtedy dostalo názov San Felipe de Portobelo na počesť španielskeho kráľa Filipa II. Z Portabela plávali lode z miestokráľovstva Nová Granada mieriace do Španielska. Dnes má mesto asi 4 000 obyvateľov. Okolie mesta bolo vyhlásené za národný park.

San Lorenzo[upraviť | upraviť zdroj]

Pevnosť San Lorenzo bola postavená v roku 1597 blízko významnej panamskej rieky Chagres (dnes je na rieke priehrada a Gatúnske jazero, ktoré je dôležitou súčasťou Panamského prieplavu). Okolitých 9 653 ha pevniny je dnes chránenou prírodnou oblasťou.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Portobelo a San Lorenzo na českej Wikipédii.